به گزارش اکوایران، امروز در بازار ارز و سکه، قیمت ها تقریبا رنج نزولی زدند. برخی از معامله گران معتقد بودند که دلار توانی برای جابه جا شدن نداره و داره سنت یک گام به پیش و دوگام به پس رو اجرا میکنه. در بازار سکه هم عمده توجهات به انس جهانی معطوف شده و معامله گران بر اساس تحلیل تکنیکالِ این بازار، اقدام به خرید و فروش میکنند. 

سوال اصلی معامله گران 

یکی از سوالاتی که در اذهان فعالان بازار مطرحه، غیبت یه سری عوامل فصلی در آذر ماهه، معمولا در ماه آذر تقاضای ژانویه و پیک ثبت سفارش ها جزو عوامل نوسان ساز در این ماه به حساب میاد، اما امسال خبری از تقاضای ژانویه و پیک ثبت سفارش ها نیست. 

یکی از دلایلی که موجب شده آذر کم نوسانی داشته باشیم، کنترل ثبت سفارش ها از طرف دولته. 

وزارت صمت و بانک مرکزی، دست به کنترل تقاضای تجاری از مسیر ثبت سفارش کالا زدند. 

بر اساس سسیستم جدید، وارد کنندگان مجازند، در حد 80 درصد از عملکرد دوسال قبل خودشون ثبت سفارش انجام بدهند و تولید کننده هک تا سقف 125 در صد از عملکردش در این بازه را می تواند کالا وارد کند. این سیاست به شدت تقاضای تجاری رو کنترل کرده. 

به دلیل اینکه شکاف نیما و بازار ارز هم زیاده، برای بسیاری از این فعالان خرید ارز از بازار غیر رسمی و ورود کالا به صرفه نیست به همین دلیل بخش زیادی از تقاضای تجاری ریخته و بازار با خشکی تقاضا مواجه شده.

از طرف دیگر بازارساز الگوی مداخله رو از داخل به بیرون مرزها برده. بعضی به جای تزریق اسکناس در بازار داخل اقدام به تزریق حواله میکنند و این تزریق موجب میشه اثر ضدنوسان روی بازار اسکناس داشته باشه.

حتی شنیده میشه از یکسری از صادرکنندگان هم برای رفع تعهد در بیرون از مرزها اسکناس قبول میکنند و همان اسکناس رو تبدیل به حواله می‌کنند تا با تزریق و کنترل تقاضای تجاری، نوسان در بازار داخلی را به حداقل ممکن برسانند.

یکسری ها تصور میکنند تا موقعی که چپ بازارساز پره، دلار جون حرکت نداره.