به گزارش اکوایران، بنابر قیمت‌های اعلامی اتحادیه طلا و جواهر قیمت سکه امامی که روز یکشنبه با ۳۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به کار خود پایان داده بود روز دوشنبه تا ۳۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان پیش‌روی کرد. تلاطم‌های سیاسی نوسانات قیمتی را تشدید کرده است. بانک مرکزی در مواجه با شرایط به‌وجود آمده چند سیاست را در دستور کار قرار داده است.

چندی پیش بود که ضرب سکه‌های امامی جدیدِ بدون تاریخ خبری شد و بازار منتظر ورود این سکه‌ها به بازار است. این خبر در زمان خود باعث ریزش قیمت سکه امامی شد. اما هنوز سکه‌های جدید راهی بازار نشده‌اند.

اقدام دیگر هشتم بهمن ما خبری شد مربوط به متنوع‌سازی ارزهای پتروشیمی‌ها بود. خبر مربوط به جلسه معاونت ارزی بانک مرکزی با انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی و هلدینگ‌ها و شرکت‌های پتروشیمی در محل بانک مرکزی بود.

در این جلسه به منظور تأمین مالی و تسریع در راه اندازی پروژه‌های پتروشیمی راهکارهای مختلفی از جمله فاینانس ارزی، انتشار اوراق صکوک مرابحه ارزی و نیز پیش خرید ارزهای آتی ناشی از صادرات پروژه‌ها از سوی بانک مرکزی پیشنهاد شد که به شدت مورد استقبال ما و شرکت‌های پتروشیمی قرار گرفت.

دبیر انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی در این خصوص به ایسنا گفته بود: موضوع پیش خرید ارز آتی پروژه‌های پتروشیمی در قالب انعقاد قرارداد پیمان آتی، ضمن تأمین مالی مؤثر ریالی این گونه طرح‌ها، اطمینانی برای عرضه‌های مناسب ارز در بازار نیما برای سال‌های آینده خواهد بود.

اقدام دیگر هم که به دیشب برمی‌گردد: انتشار گواهی سپرده خاص با نرخ سود علی‌الحساب ۳۰ درصد.

خبر مرتبط
برگ جدید بازارساز برای بازار ارز

اکوایران: بانک مرکزی در شب گذشته یک برگ تازه رو کرد که به نظر می‌رسد برای کنترل بازار ارز موثر است و با ابزارهای گذشته تفاوت دارد.

اینکه هر کدام از این اقدامات چقدر و چطور بر بازارها اثر می‌گذارد موضوعی است که به بحث گشوده‌ست.