به گزارش اکوایران، قیمت سکه امامی در معاملات نقدی روز گذشته مرز حمایتی ۴۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را از دست داد و بنابر اعلام سایت اتحادیه طلا و جواهر، تا محدوده ۴۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان عقب نشست اما در واپسین ساعات فعالیت کاری  بازار در حول و حوش ۴۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بسته شد. 

در همین راستا فعالان بازار سخن از فشار چند جناح به بازار طلا و سکه به میان آورند. به عقیده تحلیلگران روز گذشته نوسانات کاهشی نرخ ارز و طلای جهانی ترمز قیمت سکه امامی را کشید. گفتنی است قیمت اونس طلا دیروز ۲۷ دلار از ارزش خود را از دست داد و تا سطح ۲۳۳۳ دلار پایین آمد.

همچنین در معاملات پشت خطی دوشنبه‌شب هم قیمت سکه امامی افت و خیز خاصی را ثبت نکرد و در مقایسه با روز دوشنبه رنج شد. فعالان بازار می‌گفتند درصورتی‌که طلا و دلار در چهارمین روز هفته تغییر فاز دهد احتمال اینکه سکه هم تا حدودی جان بگیرد وجود دارد .

بازار طلا همچنان تعطیل است و این در حالی است که دو روز قبل جلسه‌ای در مسجد امام خمینی (رده) با جمع کثیری از مسئولان دولتی اعم از معاون سازمان صمت استان تهران، معاون تجارت و خدمات وزارت صمت، اعضای اتاق اصناف ایران و تهران و… با حضور بازاریان تشکیل شد.

نادر بذرافشان رئیس اتحادیه صنف سازندگان و فروشندگان، طلا جواهر، نقره و سکه تهران در این رابطه گفته با وجود هماهنگی میان وزارت صمت و اتحادیه طلا، اما دیشب در یک برنامه تلویزیونی الفاظ نامناسبی خطاب به طلافروشان گفته شد و عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس هم با غیر قانونی خواندن نامه صمت برای عدم ثبت موجودی گفتند که «نباید استثنایی برای طلافروشان قائل بود». این موضوع باعث می‌شود واحدهای طلا نسبت به آینده خود نگران باشند.

در شرایط کنونی تحلیلگران بازار معتقدند در صورتی‌که طلا و دلار در بازار امروز صعودی شود این اتفاق می تواند کفه ترازوی جناح افزایشی را تا حدودی سنگین کند.فنی‌های بازار  می‌گویند در بازار مرز ۴۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برای سکه بازان مهم است و درصورتی‌که بالای این مرز تثبیت دهد احتمال ورود سکه به کانال ۴۱ میلیون تومان محتمل است در غیر این صورت اگر مرز فعلی سکه از دست برود ممکن است سکه تا  محدوده ۴۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان پایین برود .