به گزارش اکو ایران، رشد بازار ارز و سکه بعد از سه روز افزایش، در روز چهارشنبه متوقف شد. قیمت دلار با کاهش وارد کانال 58 هزار تومان شد و قیمت سکه هم با نزول به کانال 40 میلیون تومان برگشت.

قیمت دلار هرات معاملات چهارشنبه را با گپ منفی 200 تومانی در 59 هزار و 50 تومان بازگشایی کرد و در نیمه اول با افزایش برای عبور از مرز مقاومت تلاش کرد. در نیمه دوم قیمت دلار هرات با کاهش کانال 59 هزار تومان را از دست داد و در 58 هزار و 600 تومان به کار خودش پایان داد.

قیمت درهم امارات هم با گپ منفی 110 تومانی بازگشایی کرد و با کاهش در 16 هزار و 20 تومان بسته شد. محدوده کف 16 هزار تومان در درهم برای بازار ارز و سکه مهم است.

قیمت سکه هم در ابتدای کار کانال 41 میلیون را از دست داد و با کاهش 400 هزار تومانی به 40 میلیون و 500 هزار تومان رسید.

قیمت طلای آبشده هم از مرز مقاومت 14 میلیون و 850 هزار تومان عقب نشست و به میانه کانال 14 میلیون رسید.

 در صندوق‌های طلا هم ارزش معاملات در روز جاری نسبت به روز قبل کاهش یافت. ورود پول حقیقی هم برای سومین روز متوالی در روز چهارشنبه به صندوق‌های طلا کاهش پیدا کرد که نشان‌دهنده کاهش امیدواری‌ها در روز جاری نسبت به رشد ادامه‌دار طلا بود، ولی ورود پول حقیقی به صندوق‌های طلا در آخرین روز  بیشتر از ورود پول حقیقی به بازار سهام بوده که نشان‌دهنده عدم قطعیت حقیقی‌ها برای ادامه افزایش شاخص کل است.

جدا از اینکه طی این سه روز بازار ارز و سکه بر مدار افزایش بود و باید اصلاح می‌داد، گروهی از معامله‌گران معتقدند حضور بازارساز از ظهر به بعد مشهود بوده است. این دسته معتقدند بازارساز در روز چهارشنبه تزریق درهم، طلا و سکه داشت.

گروهی از معامله‌گران هم مدعی بودند دوباره داستان ثبت طلا در سامانه تجارت به بازار برگشته و آن‌ها تهدید به پلمپ شدند. از منظر آن‌ها شل شدن قیمت مظنه طلا به خاطر این موضوع بوده و احتمال تعطیلی مجدد بازار طلا وجود دارد.

همچنین در ظهر چهارشنبه یک خبر در کانال منسوب به سپاه پاسدارن منتشر شد که تا ساعاتی دیگر خبر مهمی منتشر می‌شود و همین انتظار برای خبر مهم باعث شد تا بازار در عصر عقب بشیند. البته تا ساعت 19 از این کانال خبری منتشر نشده و بازار همچنان در حالت تعلیق قرار دارد.

۲ خبر در بازار

در روز چهارشنبه دو خبر در بازار مورد توجه معامله‌گران بود. خبر اول همچنان درمورد نشست شورای حکام است که در هفته آینده برگزار می‌شود. تا اینجای کار، بازار قسمتی از بدبینی خودش را با فاصله گرفتن از کف 57 هزار تومان، پیشخور کرده است. به عقیده معامله‌گران اگر در نشست شورای حکام قطعنامه علیه ایران صادر شود نوسان در بازار زیاد می‌شود. اما اگر اخبار نشست مثبت تلقی شود قیمت دلار دوباره به کف برمی‌گردد و حتی به صورت هیجانی امکان از دست رفتن کف وجود دارد.

خبر دوم در بازار از سرگیری صادرات کالا از پایانه مرزی پرویز خان به اقلیم کردستان عراق بود. بعد از سه روز وقفه به خاطر اعتراض به رویه پرداخت مبلغ 15 هزار دینار برای صدور بارنامه، شنیده می‌شود که این پرداخت لغو شده است. این مرز از این جهت مهم است که 45 درصد صادرات کالاهای غیرنفتی از ایران به عراق از طریق این مرز صورت می‌گیرد.

در مجموع بازار به نقاطی رسیده که منتظر خبر است اگر خبر قطعی مثبت بیاید قیمت کاهشی می‌شود و اگر خبر منفی بیاد نوسان بیشتر خواهد شد. متغیر دیگری که می‌تواند برای روند بازار مهم باشد تزریق بازارساز است.

به عقیده تحلیلگران فنی اگر قیمت تتر بالای مرز مقاومت 58 هزار و 600 تومان تثبیت بدهد، خرید در بازار زیاد می‌شود. در غیر این صورت قیمت در کف حمایتی نوسان می‌دد. در روز چهارشنبه قیمت تتر نتوانست از 58 هزار و 300 تومان عبور کند. مرز مقاومت دلار هرات هم 59 هزار و 500 تومان است که اگر از این سطح عبور کند می‌تواند به دامنه 60 هزار تومان برود.

طبق بررسی اکوایران از رفتار دلار در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری در دوره‌های مختلف نشان می‌دهد که تا کنون دلار تهران در فاصله یک‌ماهه تا انتخابات نتوانسته سقف قیمتی جدیدی ثبت کند و شاخص کل بورس هم جز در سال ۱۴۰۰ غالبا با افزایش محدود همراه بوده که در فضای رکودی قبل از انتخابات در بازار سرمایه رقم خورده است.