این روزها در حالیکه رکود در بازارها فراگیر است شاید همستر کامبت که زمان را هزینه می‌کند بیشتر توجه‌ها را به خود جلب کرده. وضعیت قرمز در بازار سرمایه، ارز و طلا نیز به این استقبال دامن زده است‌.

با این وجود شرایط برای بازار سرمایه کمی متفاوت است. واکنش کوتاه‌مدت بازار سرمایه به اولین مناظره اقتصادی نامزدهای چهاردهمین دوره ریاست جمهوری چندان مثبت نبود. قیمت‌ها در روز جاری به روند نزولی خود ادامه دادند و اصلاح قیمت‌ها در بازار سرمایه ادامه‌دار شد. اما در این شرایط برخی اخبار منتشر شده باعث شده تا پس از اصلاح بیش‌از یکساله بازار سرمایه نظرات برخی از تحلیلگران تغییر کند.

با‌توجه به فرا رسیدن موعد تعیین تکلیف ورشکستگی شرکت‌های خودروسازی،‌ به شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا فرصت یکساله داده شد تا نسبت به اخذ مجوز افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی‌ها اقدام کنند. خودروسازها لیدرهای سنتی بازار سرمایه و سهام کوچک هستند که فرا رسیدن موعد تعیین تکلیف ورشکستگی و نزدیکی به انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم باعث افزایش نگرانی در میان سهامداران شده بود که با مهلت اعطا شده فشار ایجاد شده بر این گروه در کوتاه‌مدت تعدیل شد.

از طرفی نرخ دلار نیما به طور ملایم رشد می‌کند و بازدهی اوراق خزانه تا سررسید کاهش یافته است.

هوشنگ فلاحتیان معاون وزیر نفت در خصوص اصلاحیه نرخ خوراک و فرآورده پالایشی‌ها گفت: روز یکشنبه هیات وزیران با پیشنهاد اصلاح نرخ خوراک و فرآورده پالایشی‌ها موافقت کرده و منتظر ابلاغ آن هستیم.

بسیاری از تحلیلگران معتقدند که محدودیت دامنه نوسان شرایط رکودی بازار سرمایه را بدتر کرده است ولی مقرر شده تا از فردای انتخابات یعنی نهم تیرماه دامنه نوسان بازار سرمایه به مثبت و منفی ۶ درصد تغییر کند.

 موارد مطرح شده دلایلی است که باعث شده برخی تحلیلگران تصور کنند با نزدیک شده به انتخابات کم‌کم وضعیت بازار سرمایه بهتر شود.

ارزش معاملات صندوق‌های درآمد ثابت رکورد زد

در روز جاری ارزش معاملات صندوق‌های درآمد ثابت روند صعودی گرفت و به ۶۳۵۱ تومان رسید که بیشترین میزان ارزش معاملات صندوق‌های درآمد ثابت در سال جاری است ولی در نقطه مقابل پس از پنج روز که خالص ورود پول حقیقی به صندوق‌های درآمد ثابت مثبت بود امروز این صندوق‌ها خروج پول حقیقی ثبت کرده‌اند.

IMG_20240618_170718_115

در بازار سهام هم میزان خروج پول حقیقی از بازار سهام در روز جاری کاهش یافت که باید صبر کرد تا روزهای آینده مشخص شود که آیا ارزش معاملات خرد در این بازار صعودی خواهد شد یا خیر؟ و صاحبان حقیقی سرمایه تصمیم به ورود خواهند گرفت؟

IMG_20240618_170714_047

ریال دیجیتال آزمایشی شد

این روزها مردم بیشتر سرگرم بازی تلگرامی همستر کامبت هستند و منتظرند تا ببینند که توکن‌های این بازی لیست خواهد شد یا خیر؟

تا جایی که معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران در پیامکی به مردم اعلام کرده که مبادلات همسترکامبت و سایر رمزارزها مشمول ضمانت دولت و نظام بانکی نبوده و استفاده از آن مجاز نیست. ولی به نظر می‌رسد بانک مرکزی در حال رونمایی از یک نسخه قانوی رمز ارز است. بانک مرکزی اعلام کرده است که ریال دیجیتال از تیرماه در کیش اجرا می‌شود.

ریال دیجیتال مبتنی بر توکن تعریف شده است. به عبارتی، شکل دیجیتال اسکناس است و با همان ضوابط ناظر بر انتشار اسکناس منتشر می‌شود.

در حقیقت ریال دیجیتال در دسته استیبل‌کوین‌ها دسته‌بندی می‌شود که ارزش آن مساوی ارزش ریال خواهد بود. با توجه به اینکه این رمز ارز در سایر صرافی‌های بین‌المللی رمزارزها عرضه نمی‌شود تنها مصرف داخلی دارد. باتوجه به قابلیت ردیابی آسان معاملات در معاملات رمز‌ارزها که به عنوان مزیت آن شناخته می‌شود به نظر می‌رسد که ریال دیجیتال نیز سوابق تجاری افرادی که از آن استفاده می‌کنند را بهتر و روشن‌تر به سیاست‌گذار اقتصادی نشان دهد.

حباب درهم افزایش یافت

تتر حمایت خود را نشکست و به بالا برگشت و بیشتر از دلار تهران معامله می‌شود. حباب درهم در روز جاری به بیش از ۳۰۰ تومان افزایش یافت ولی اسکناس آمریکایی در محدوده ۵۸ هزار و ۷۰۰ تومان ‌معامله شد.

حباب سکه برای ششمین روز متوالی در کانال ۱۹ درصدی تثبیت شد، طلای آب‌شده نیمه کانال ۱۴ میلیون تومانی را از دست داد ولی حباب طلای آب‌شده همچنان بالای یک درصد است. حباب درهم از ۲۵ فروردین در محدوده فعلی نبوده است. در حال حاضر تتر، درهم و طلای آب شده دلار تهران را تحت فشار قرار داده‌اند و باید دید که در ادامه دلار آن‌ها را از رشد منصرف می‌کند یا آن‌ها اسکناس آمریکایی را به بالا می‌کشند.

در حال حاضر اسکناس آمریکایی روی حمایت است و در صورتی که این حمایت شکسته شود محدوده ۵۸ هزار و ۴۰۰ تومان در دسترس قرار می‌گیرد.محدوده ۶۰ هزار تومان هم سقف دلار تهران است.