یک ماه مانده به آغاز مهرماه  و شروع سفرهای آموزشی ،تصمیم گیری ها برای مهار ترافیک نیمه دوم سال پایتخت آغاز می شود . یکی از راهکارهایی که همیشه در بسته پیشنهادی ترافیکی مهر بوده شناور شدن ساعت کاری ادارات است ، راهکاری که در چند پاییز تجربه و به گفته پلیس در کاهش بار ترافیکی معابر پایتخت هم تاثیر گذار بوده است . نتایج  یک پژوهش قدیمی که 10 سال پیش در شهرداری تهران انجام شده نشان می دهد که شناور شدن ساعات اداری بر مدیریت تقاضای سفر موثر است . در این پژوهش آمده است که مدیریت تقاضای حمل و نقل مشتمل بر  روش‌های مختلفی در جهت کاهش تقاضا با تغییر الگوی سفر شهروندان در طول روز در بازه‌های زمانی خاص است. یکی از روش های مدیریت تقاضای حمل و نقل مدیریت زمانی بر توزیع سفر است.طرح های مدیریت زمانی شامل را هکارهایی است که تمرکز اصلی آن‌ها بر روی زمان فعالیت های مختلف است.طرح ساعت کاری فشرده، ساعت کار انعطاف پذیر، تغییر زمان شروع و پایان کارو... از جمله طرح های مدیریت زمان هستند.

photo_۲۰۲۲-۰۹-۱۳_۱۹-۰۵-۱۳

برخی از راهکارهای مدیریت زمانی موجب کاهش تقاضا در بازده زمانی خاص و برخی دیگر موجب جابجایی سفرها به زمان دیگر می شوند طرح های مدیریت زمانی برای همه مشاغل مناسب نیست و در مواردی که شخص شاغل باید در زمان و مکان خاصی خدمتی را ارائه دهد کاربرد ندارد از دیگر نکات مهم در طرح های مدیریت زمانی توجه به پیوستگی مشاغلی که مشمول طرح های مدیریت زمانی میشوند با سایر مشاغل مرتبط است.

در پژوهشی که ده سال پیش در خصوص انعطاف پذیری ساعات کاری انجام شده  ازبرخی  کارکنان  وزارت خانه ها و سازمان های دولتی و شرکت های خصوصی که ارباب رجوع کم و متوسط داشتند نظر سنجی شد.

photo_۲۰۲۲-۰۹-۱۳_۱۹-۰۷-۳۵

 

photo_۲۰۲۲-۰۹-۱۳_۱۹-۰۵-۵۴

photo_۲۰۲۲-۰۹-۱۳_۱۹-۰۶-۱۷

نتایج این نطر سنجی نشان می داد که کارمندان بیشتری تمایل دارند بین ساعت ۷تا ۸ساعت کاری شان شناور باشد.بر اساس نظرسنجی تمایل کارکنان به داشتن ساعت شناور نسبت به هفته کاری فشرده بیشتر بود در بین ساعات کاری شناوری تمایل به ساعت شناور بین ۶:۳۰ تا ۱۰ صبح بیشتر از سایر ساعات است.تجریه جهانی نیز نشان می دهد استفاده این روش ها می تواند در کاهش بار ترافیکی معابر پایتخت موثر باشد اما تصمیم گیران این حوزه  ترجیح می دهند از این روش به عنوان یک نسخه موقت در مهرماه استفاده کنند .