به گزارش اکوایران،اعضای شورای شهر تهران از همان روزهای ابتدایی خواستار انتشار لیست ساختمان های نا ایمن تهران بودند . روسای دو کمیسیون شهرسازی و معماری و نظارت و حقوقی و شورای شهر تهران خم مهلتی دو هفته ای به شهرداری برای انتشار نام این ساختمان ها دادند اما این اتفاق تاکنون نیفتاده است .

همان زمان قدرت‌الله محمدی، سرپرست سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با حضور در صحن شورای شهر گفته بود:‌ با هماهنگی دادستانی لیست ۱۲۹ ساختمان پرخطر را حتماً منتشر خواهیم کرد چرا که با هیچ فردی تعارف نداریم. بی‌تردید نباید اجازه دهیم بحث انتشار اسامی این ساختمان‌ها تبدیل به ترس شود. وقتی می‌دانیم تعداد زیادی از شهروندان ما روزانه وارد ساختمان‌های ناایمن می‌شوند نباید از انتشار اسامی آنها بترسیم. حتماً لیست ساختمان‌های ناایمن را منتشر می‌کنیم و با جان مردم معامله نخواهیم کرد.

شهردار تهران هم ازبه روز رسانی این لیست خبر داده بود .امروز در صحن شورای شهر تهران مهدی بابایی به روند کُند بررسی و رفع خطر از ۱۲۹ ساختمان بسیار پرخطر و ناایمن در برابر آتش سوزی هشدار داد و گفت: هر روز در گوشه و کنار این شهر در ابعاد کوچک و بزرگ شاهد رخداد حوادث و آتش سوزی در ساختمان ها و اماکن ناایمن هستیم که جان و مال بسیاری از شهروندان در پی آنها به خطر می افتد و در مواردی هم اخبار تأسف باری را به دنبال دارند.

بابایی ادامه داد: حوادثی همچون فروریختن ساختمان پلاسکو و انفجار کلینیک سینا مهر شمیران که از بی توجهی به اخطارهای مکرر، نبود ضمانت اجرایی و از همه مهم تر نداشتن عزم و اراده راسخ در بین مسئولین ذی ربط برای تحقق دستورالعمل های ایمنی در شهر نشأت می‌گیرد.

رئیس کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران افزود: سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران به عنوان کارشناس فنی و در قالب طرح نظام بازرسی ایمنی تا حدودی به تکالیف خود در بازرسی از ساختمان ها، دادن اخطار و دستورالعمل‌های ایمن سازی بر اساس وظایف محوله مستند به ماده یکم مصوبه «توسعه و بهبود خدمات ایمنی و آتش نشانی» عمل کرده، از سوی دیگر توجه به این نکته ضروری است که این سازمان ابزار قانونی لازم برای ملزم نمودن اشخاص برای تحقق الزامات و ضوابط قانونی ایمنی را در اختیار ندارد، لذا اقدامات این سازمان به نتیجه مطلوب نرسیده است.

این عضو شورای‌ اسلامی شهر تهران تاکید کرد: فهرست  ۱۲۹ ساختمان، به عنوان ساختمان های بسیار پرخطر و بحرانی توسط سازمان آتش نشانی شناسایی شده اند که در صورت بروز حریق در آنها به دلیل بار تصرف، باراشتعال بسیار زیاد، عدم رعایت اصول ایمنی و آتش نشانی و نداشتن هیچ گونه اقدام پیشگیرانه، تلفات جانی و مالی سنگینی را به دنبال خواهند داشت، مطابق مفاد دستورالعمل پیوست مصوبه «الزام شهرداری تهران به ایجاد سامانه پایش ایمنی ساختمان های موجود شهر تهران در برابر خطر آتش سوزی» به تفکیک مناطق به شهرداران مناطق ۲۲ گانه جهت ابلاغ اخطار و دستورالعمل به مالکین ارایه شده است.

وی افزود: شهرداران مناطق ۲۲ گانه مکلف هستند با استفاده از کلیه ظرفیت های قانونی خود و ظرفیت های قانونی قوه قضائیه و نیروی انتظامی و سایر نهادها، سازمان ها و ارگان های دولتی و عمومی ذی ربط نسبت به ممانعت از بهره برداری تا زمان اجرای کامل دستورالعمل و صدور تاییدیه ایمنی اقدام  کنند. به نحوی که ابتدا با نصب پلاکارد خطر، شهروندان را از ناایمن بودن ساختمان مطلع نموده و ارائه خدماتی مانند، آب، گاز و برق به ساختمان با حکم قضایی قطع شود و در آخرین گام نسبت به پلمب ساختمان اقدام شود.

بابایی ادامه داد: متاسفانه طبق گزارش های اخذ شده از مناطق و سازمان آتش نشانی، علیرغم پیگیری های مکرر کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای اسلامی شهر تهران و ورود قوه قضاییه به موضوع روند بررسی و رفع خطر از این ۱۲۹ ساختمان بسیار کند می باشد.

وی تاکید کرد: در شرایطی که در این فهرست مراکز جمعیتی نظیر پلاسکو کم نیستند از شهردار  تهران انتظار می رود با تاکید ویژه از طریق شهرداری های مناطق موضوع را در اولویت برنامه ها قرار داده و اقدام عاجل انجام دهد، چرا که عدم توجه به تقدم اقدامات پیشگیرانه و وقوع حوادثی نظیر ریزش پلاسکو و  انفجار کلینیک سینا مهر شمیران تبعات بسیاری را برای مدیریت شهری و شهر به دنبال خواهد داشت.

مهدی عباسی رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران هم درخصوص وضعیت ساختمان‌های نا ایمن در تهران گفت: در تهران ۱۲۹ ساختمان پر خطر داریم. این ساختمان‌ها در شرایطی قرار دارند که باید فرصت‌ها را مغتنم بشماریم و هر چه سریعتر به سمت ایمن سازی این ساختمان‌ها حرکت کنیم. تکالیف قانونی در این زمینه مشخص است و ماموریت دستگاه‌هایی که باید اقدامات لازم را انجام دهند، واضح است. در میان این دستگاه‌ها، شهرداری یک نهاد موثر است و در کنار آن‌ها دستگاه قضایی، همراهی مجموعه انتظامی و بازرسان کار و از همه مهمتر مالکان ساختمان‌ها قرار دارند.

وی یکی از دستگاه‌های مهم و موثر برای حفاظت از شهروندان در برابر خطر را شهرداری‌ها عنوان و اظهار کرد: در تهران، شهرداری باید با همکاری دستگاه‌های ذکر شده، به سرعت کمیته‌های ایمنی را در مناطق تشکیل دهد. این مهم به شهرداری ابلاغ شده است و مصوبات و قوانین کافی را دارند. از شهرداری خواسته‌ایم هر کجا نیازمند قانون جدید هستند، طی یک لایحه به شورا ارائه دهند.

عباسی با تصریح بر این موضوع که شورای شهر، شهرداری تهران را مکلف به انتشار آمار ۱۲۹ ساختمان نا ایمن تهران کرده است، افزود: البته مهلت قانونی که برای شهرداری گذاشته‌ایم، به پایان رسیده است و قرار بود در آخرین به روزرسانی ساختمان‌های نا ایمن، وضعیت این ساختمان‌ها مشخص شده تا اگر تغییراتی در آن‌ها وجود داشته است اعلام شود.

وی در عین حال بیان کرد: گزارشی را از آتش نشانی دریافت کرده‌ام که تعدادی از ۱۲۹ ساختمان نا ایمن، بخشی از اقدامات اولیه برای ایمن سازی را انجام داده‌اند. این اقدامات شامل باز کردن راه‌های فرار، فراهم کردن دسترسی به خاموش کننده‌ها و اطفاء حریق دستی در تمام نقاط ساختمان‌ها و امثال آن می‌شود. در حال حاضر بیشترین تمرکز روی ساختمان‌هایی است که هیچ اقدامی را انجام نمی‌دهند.