به گزارش اکوایران ،سال گذشته بود که علیرضا زاکانی شهردار تهران در صفحه توییتر خود نوشت:در مدیریت جدید شهر  تهران، دست فروشان جمع آوری نمی‌شوند، بلکه ساماندهی خواهند شد. در 114 بوستان سازه‌هایی برای فعالیت دست‌فروشان و غرفه‌داران در نظر گرفته شده است. از این سازه‌ها، ده‌ها غرفه به زنان سرپرست خانوار تعلق می‌گیرد.معیشت مردم هم موضوعیت و هم اولویت دارد.اما به نظر می رسد روش مدیریت شهری در برخورد با دستفروشان تغییر کرده، امروز علیرضا نادعلی سخنگو شورای شهر تهران خبر داده که از شنبه آینده دستفروشان دور تئاتر شهر امکان بساط دستفروشی ندارند. او گفته این هفته به دستفروش‌های دور بوستان دانشجو اعلام شده است که کارهای خود را جمع کنند و از شنبه آینده امکان بساط دستفروشی نخواهد بود.

دستفروشان این محدوده اما می گویند چنین  موضوعی به آنها اعلام نشده است.ادبیات مدیران شهری نسبت به دستفروشان هم تند شده است . نادعلی درگفت و گوی اخیرش با خبرآنلاین دستفروشان را خاطی نامیده و گفته است :طبق قانون، جمع کردن دستفروشان مربوط به شهرداری است و شهرداری باید با خاطیان برخورد کند. این قانون برای همه یکسان است.

او جمع‌آوری دستفروشان را یکی از اقدامات مهم و اساسی در رفع آسیب‌های اجتماعی  دانسته و گفته است که ما می‌خواهیم فضای تئاتر شهر از آسیب‌های اجتماعی جدا شود، به همین دلیل برروی این کار تاکید داریم. جمع‌آوری و ساماندهی دستفروش‌ها یکی از اقدامات اولیه این هدف است. به عبارت دیگر آنها امکان بساط کردن و دستفروشی ندارند، چرا که قرار است شرایط بهسازی شود. ما برای آنها هم تمهیداتی در نظر گرفته‌ایم. عزیزان باید در جاهایی که برایشان تعیین شده بساط کنند و تغییر جا بدهند.

این درحالی است که دستفروشان اطلاعی از مکان های جایگزینی که نادعلی به آن اشاره می کند ندارند .سال گذشته هم تلاش شد دستفروشان این راسته را جمع آوری کنند اما به نتیجه ای نرسید. پیش ازاین نیز درتیرماه 99 بیلبوردهای جمع‌آوری دست‌فروشان در سطح شهر نصب شد، اما درنهایت چون برای ساماندهی آنها چاره‌ای اندیشیده نشده آنها دوباره به خیابان بازگردند.

علیرضا زاکانی بارها درباره موضوع دست‌فروشی در پایتخت گفته است که دو‌هزار و ۵۰۰ پارک و بوستان داریم، باید بخشی از این امکانات را برای این مسئله در نظر بگیریم و از پارک‌ها به‌صورت چند وجهی استفاده شود.

او ادامه داده بود:‌ شهرداری به دنبال طرح نوینی است تا بتواند علاوه‌بر خدمت به دست‌فروشان از سد معبر و ایجاد مشکل در معابر و پیاده‌روهای شهر جلوگیری کند.اما نه طرح نوینی برای ساماندهی دستفروشان ریخته شد و در نهایت همان روش قدیمی استفاده شد .