سومین جلسه ستاد مدیریت بحران کلانشهر تهران با حضور اعضای این ستاد در محل ساختمان سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران برگزار و دستورات این جلسه و روند اجرای مصوبات جلسات گذشته بررسی و پیگیری شد.علی نصیری رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در ابتدای این جلسه گفت: بخش عمده ای از مصوبات جلسات گذشته یا اجرا شده و یا در حال انجام است.

وی در ادامه گزارشی از پیشرفت مصوبات جلسات ستاد مانند طرح های جستجو و نجات، تهیه نظام نامه بهره برداری تخصصی از سامانه های هشدار سریع، احصا توان عملیاتی تهران در پاسخگویی به حوادث، ارائه طرح جامع امداد هوایی کلانشهر تهران، بهبود دستورالعمل استان‌های معین و برگزاری تمرین عملیاتی استان های معین، تاب آوری مدارس شهر تهران، تصویب و ابلاغ دستورالعمل ها و آیین نامه ها و طرح ها ارائه کرد. 

نصیری همچنین درباره مصوبات متوقف مانده توضیح داد و اهم اقدامات انجام شده توسط دبیرخانه ستاد از جمله تشکیل قرارگاه ایمنی کالبدی و ارتقای سامانه هشدار زلزله، تهیه برنامه پیش نشانگری زلزله، پهنه بندی خطر سیلاب و پیش‌بینی کمیت های جوی، افزایش تعداد پایگاه های مدیریت بحران، پروژه قطب های آمادی امدادی و فرماندهی عملیات بحران شهر تهران، بازطراحی ماموریت ها و ساختار خانه های دوام مستقر در سرای محلات، فرهنگ سازی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل، تشکیل و برگزاری جلسات هیات اندیشه ورز، فعالسازی مرکز عملیات اضطراری شهر تهران، بازنگری و بروزرسانی طرح تخلیه اضطراری و طرح توسعه ارتباطات پایدار مدیریت بحران شهر تهران را تشریح کرد. 

احمد وحیدی وزیر کشور نیز در این جلسه گفت: موضوع مدیریت بحران و مدیریت ریسک مساله بسیار مهمی است که باید مورد توجه واقع شود، آنچه که در مورد تهران گفته شده است، این است که آمادگی خوبی در سال‌های اخیر وجود نداشته و ما در چند سال اخیر دیدیم که با یک لرزه کوچک مردم به خیابان‌ها آمدند و مشکلاتی ایجاد شد.

وی ادامه داد: اولین مساله ما این است که اطلس خطر کشور را کاملا مشخص کنیم. این اطلس خطر باید سناریوها و حالات مختلف را در نظر بگیرد و با توجه به شرایط هرکدام از مناطق و محلات به ما بگوید که چه وضعیتی در حالات مختلف پیش خواهد آمد. همه این ها را می‌توان دریک سامانه تعریف کرد و لازم است با نگاهی فنی به این موضوع توجه کنیم.

وحیدی با اشاره به تمهیدات مدیریت بحران برای اسکان اضطراری یک میلیون نفر در هنگام بحران گفت: برای اسکان یک میلیون نفر ما دستکم به ٢۵٠ هزار چادر احتیاج داریم در حالی که آمار فعلی تعداد چادرهای ما این تعداد نیست و حدود ۵٧ هزار است که باید این تعداد چادر و تمهیدات لازم برای تامین آن پیش‌بینی شود.

وزیر کشور به موضوع آموزش و اهمیت آن در مقابله با حوادث و بلایا نیز اشاره کرد و افزود: من مدت مدیدی است که اثری از آموزش نمی‌بینم، در حالی که موضوع آموزش مسأله مهمی است که باید از سوی صداوسیما و ... دنبال شود.

وی به زلزله اخیر خوی اشاره کرد و گفت: در این زلزله به جز یک نفر، باقی موارد مصدومی به دلیل ریزش آوار نبوده است و همه هنگام فرار با از ترس دچار مصدومیت شده بودند این موضوع نشان دهنده اهمیت موضوع آموزش است.

وحیدی به موضوع ایمنی ساختمان‌ها و نقش سازمان نظام مهندسی در آن اشاره کرد و گفت: من معتقدم که سازمان نظام مهندسی دربرابر ایمنی تمام ساختمان‌ها مسئولیت دارد و باید گزارشی از وضعیت ایمنی این ساختمان‌ها داشته باشد. به عنوان مثال در حادثه متروپل نیز سازمان نظام مهندسی اعلام کرده بود که سازه این ساختمان مشکل دارد اما توجهی به آن نشده بود. از این رو از نگاه من سازمان نظام مهندسی باید اطلاعات تمامی ساختمان‌ها را داشته باشد.

وزیر کشور همچنین با تاکید بر اهمیت پیشگیری و مدیریت بحران، بحث نیاز به برنامه آمادگی و پاسخ به بحران را مطرح کرد و گفت: برای این کار باید پژوهشکده و مرکز تحقیقاتی ایجاد کنیم و پژوهشکده سوانح طبیعی نمی‌تواند تمام این موارد را انجام دهد. همچنین بحث نیاز به افزایش ماشین آلات سبک و سنگین برای زمان بحران، ضرورت توجه به تخلیه اضطراری و خروج از ساختمان، خیابان و شهر و آموزش در این حوزه از جمله مهمترین موارد است.

وی به فعالیت سازمان‌های مردم نهاد در زمان بحران نیز اشاره کرد و گفت: فعالیت تشکل‌ها خوب است اما باید سازماندهی شود و آنها قدرت سازمان‌دهی در محل را نیز داشته باشند.

وزیر کشور به موضوع سیل و مخاطرات ناشی از آن نیز اشاره کرد و افزود: سیل موضوع خیلی مهمی است و باید در برابر آن آمادگی لازم را داشته باشیم. مثلا ببینید در ماجرای سیل امام‌زاده داوود چه شد و در عرض چند دقیقه چه اتفاقی رخ داد، پس لازم است که به این موضوع توجه شود و برای پیشگیری از آن تمهیدات لازم اتخاذ شود.

در ادامه این جلسه علیرضا زاکانی شهردار تهران درباره موضوع سیل خاطرنشان کرد: در موضوع سیل بخشی از آن به آبخیزداری و بخشی به درون شهر تهران بر می گردد؛ تهران ۵۳۰ کیلومتر شبکه جمع آوری آب های سطحی دارد که کافی نیست و بازسازی شبکه جمع آوری آب های سطحی موجود و ایجاد شبکه های جدید باید انجام شود. 

به گفته زاکانی طبق برنامه طراحی شده قرار بود این شبکه تا سال ۱۴۲۰ تکمیل شود اما با تلاش و برنامه ریزی انجام شده تا ۱۴۰۶ این شبکه تکمیل خواهد شد. 

زاکانی گفت: اتحاذ سیاست‌های نادرست در طول سال‌‎های گذشته موجب شد قیمت مسکن در تهران به شکل سرسام‌آوری بالا برود و میزان اجاره‌نشینی نیز افزایش پیدا کند.

احمد وحیدی در حاشیه سومین جلسه ستاد مدیریت بحران کلانشهر تهران با حضور در جمع خبرنگاران درباره مهم‌ترین مصوبات و تصمیمات این جلسه گفت: در جلسه امشب مسائل مختلفی در حوزه مدیریت بحران مطرح شده و مورد ارزیابی قرار گرفت. همچنین مصوبات جلسه قبلی نیز بررسی شد و تعدادی مصوبه نیز برای جلسه امروز داشتیم.

وزیر کشور به موضوع ایمنی سازه‌ها و ساختمان‌ها اشاره کرد و گفت: در بخش ساختمان‌های نا ایمن و شناسایی و مقاوم سازی آنها، اقدامات خوبی انجام شده و قرارگاهی نیز در این بخش شکل گرفته است، خوشبختانه ارزیابی‌های خوبی برای سازه های ناپایدار در حال انجام است و باید بیان کنم مسائلی که می تواند برای شهر تهران مشکل ایجاد کند در این جلسه بررسی شد و مصوبات جلسات گذشته نیز پیشرفت خوبی داشت.

وحیدی در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت آب در تهران نیز اظهارکرد: در این جلسه موضوع آب نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت زیرا یکی از مشکلات شهر تهران با توجه به کاهش نزولات آسمانی، میزان آب ذخیره شده پشت پنج سدی است که آب تهران را تامین می‌کند. متاسفانه همانطور که گفتم وضعیت آب پشت این پنج سد خوب نیست و لازم است که مردم صرفه‌جویی کنند.

وزیر کشور از مردم خواست که در این شرایط مطابق با الگوی مصرف و دستورالعمل اعلام شده از سوی وزارت نیرو عمل کنند تا مشکل کم‌آبی برطرف شود. در همین راستا نیز بازهم از مردم می‌خواهم که در مصرف آب صرفه‌جویی کنند.

وی درخصوص این که  آیا احتمال جیره‌بندی آب نیز وجود دارد یا خیر، گفت: بهتر است این موضوع را همکاران ما در وزارت نیرو به طور کامل پاسخ داده و اطلاعات دقیق بدهند آما انچه که مهم است ما باید در مصرف آب مراقبت کنیم وصرفه جویی داشته باشیم.

وزیر کشور درباره آلودگی هوا نیز به پرسش خبرنگاران پاسخ داد و گفت: بحث آلودگی هوا یک بحث قدیمی است، راه حل های مشخصی در این بخش وجود دارد که یکی از آن ها توسعه حمل و نقل عمومی است که خوشبختانه با اقداماتی که در شهرداری تهران انجام شده است ۲۰۰ دستگاه اتوبوس نو به ناوگان اضافه شد و کار توسعه و ساخت مترو نیز در حال انجام است.

وزیر کشور افزود: در بخش توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی باید حمایت کرد و در بخش دیگر کمک هایی از سوی وزارت نفت انجام شده است تا خودرو های با کیفیت سوخت یورو ۵ تردد کنند و باید اعلام کنم تولیدات انجام شده در این بخش نیز خوب است.

وحیدی با تاکید بر لزوم کنترل واحدهای آلاینده ادامه داد: پیش بینی شده است مجموعه هایی که باعث آلودگی هستند مورد بررسی قرار بگیرند و با استفاده از فیلتر هایی که باعث کاهش آلودگی می شود میزان آلودگی را کنترل کنند اما باز تاکید می کنم مهم ترین اقدام در بخش کنترل الودگی هوا توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی و برقی کردن ناوگان است که در حال انجام است.

وی درباره اجرای طرح کهاب و اینکه گفته شد این طرح به درستی انجام نشده نیز گفت: آلودگی هوا تمام حوزه ها را شامل می شود و باید در هرجایی که منشا آلودگی است بررسی لازم را داشته باشیم زیرا در قانون دستگاه های مختلف وظیفه دارند و باید به آن عمل کنند، در این مورد نیز حتما وزارت نفت پیگیری‌های لازم را انجام خواهد داد.

علیرضا زاکانی هم  در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش درخصوص نحوه نظارت بر بلند مرتبه سازی های شهری گفت: بلند مرتبه سازی تطبیقی با ایمنی دارد، زیرا در این بخش مولفه هایی وجود دارد که در ساختمان های عادی کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

شهردار تهران با بیان این مطلب که در بسیاری از مجتمع های ناایمن از ابتدا استانداردها رعایت نشده است، افزود: برای این موضوع مجموعه فعالیت بین دستگاهی از جمله مجموعه های مرتبط با شهرداری، نظام مهندسی و سایر دستگاه های مسئول شکل گرفته است‌.

وی افزود: قرار بر این شد ظرف یک سال تمام موجودیت ساختمانی شهر تهران در ابعاد مختلف با یک اولویت سنجی (از جمله شروع فعالیت از ساختمان هایی که بنا به دلایل مختلف تلقی ناایمنی از آن ها می شود) آغاز شود تا شناسنامه دقیقی برای تمام ساختمان های تهران داشته باشیم.

زاکانی ادامه داد: به عنوان مثال ساختمانی در بخش آتش نشانی دچار اختلال است و در برخی از موارد تا ۱۱ مورد تذکر و اخطار داده شده است. قرار بر این شد در این حوزه دستگاه قضایی نیز کمک کند تا اقتضائات ایمن سازی برای ساختمان ها فراهم شود و با یک پایداری خوب برای شهر تهران گام برداریم‌.

وی بیان کرد: مهمترین موضوع برای تهران نوسازی شهری است که در آن ۱۲ هزار هکتار بافت ناپایدار که ۴ هزار و ۵۶۰ هکتار آن بافت فرسوده وجود دارد و از ریزدانگی و در دسترس نبودن رنج می برد.

زاکانی افزود: مهمترین اقدام این است که بتوانیم گام خوبی در جهت ایمن سازی برداریم که در این بخش بحث و در نهایت تفاهم نامه ای نیز امضا شد.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: زمانی که صحبت از بارگذاری در استان می شود، ذهن ها باید به سمت شهرستان های تهران برود، زیرا شهر تهران رشد پایینی در جمعیت پذیری دارد و میزان رشد جمعیت پذیری دیگر شهرهای استان تهران فوق العاده بالا است و از این جهت شهر تهران جمعیت پذیری پایینی دارد.

زاکانی ادامه داد: با همین جمعیت پذیری پایین در حال حاضر برای تهران یک میلیون مسکن کم داریم و صحبت ما این است بتوانیم با امکانات مختلف شرایط یک زیست پذیری مطلوب را برای مردم شهر تهران ایجاد کنیم.

وی در پاسخ به این موضوع که برخی از اعضای شورای شهر تهران نسبت به بارگذاری ها انتقاد دارند، بیان کرد: ما برای همین ساکنان شهر تهران یک میلیون مسکن کم داریم و به همین دلیل شرایط سختی برای مردم ایجاد شده است.

وی اضافه کرد: این شرایط سخت به دلیل اتحاذ سیاست های نادرست در طول سال ها گذشته است که موجب شد قیمت مسکن در تهران به شکل سرسام آوری بالا برود و میزان اجاره نشینی نیز افزایش پیدا کند و در نهایت شاهد وضع اسفناکی در این بخش باشیم. این سیاست ها به شکل یک روال ممتد سایر شهرستان ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد و این بلایی است که خودمان برای خودمان ایجاد کردیم.

شهردار تهران افزود: راه برون رفت از وضعیت موجود در بخش مسکن این است که به اقتضاء جامعه بتوانیم مسکن ایجاد کنیم و دیگر نیازها در این بخش را مورد توجه قرار دهیم.