به گزارش اکوایران؛ یکی از وعده‌های ابراهیم رئیسی در زمان رای اعتماد ریاست جمهوری ساخت 4 میلیون مسکن در چهار سال بود. ایده‌ای که وزیر مسکن اگرچه در زمان رای اعتمادش در مجلس به عنوان یکی از برنامه‌هایش خواند؛ اما کمتر از یک سال از استقراش در  این وزارتخانه، یعنی در خرداد سال جاری این آمار را تعدیل و مطرح کرد، برنامه دولت تا پایان 1404 ساخت 2 میلیون مسکن است. البته با تاکید مجدد ابراهیم رئیسی بر ساخت 4 میلیون واحد مسکونی او نیز موضع خود را تغییر داد. تغییر موضعی که از نگاه فعالان اقتصادی این حوزه تاثیری بر روند منفی  عملکرد دولت در این بخش نمی‌گذارد. 

با این حال در راستای این سیاست امروز شنبه 21 آبان، محمد مخبر، معاون رئیسی به وزیر راه و شهرسازی ماموریت داد، در حدود 900 شهر که در آنها امکان تامین زمین وجود دارد، با هزینه صفر به صورت اجاره ۹۹ ساله برای ساخت مسکن تخصیص بدهد.

به نقل از ایسنا براساس این طرح  با حمایت‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اساتید دانشگاهی فاقد مسکن در اولویت قرار می‌گیرند.

درضمن مخبر وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه را مکلف کرد سازوکار دقیق و زمان بندی شده واگذاری زمین به مردم را تا دو هفته آینده تدوین و در جلسه آتی  کنند.

او همچنین بر لزوم تدوین دستورالعملی دقیق برای حل صدور پروانه ساخت مسکن اشاره کرد و گفت: حل مسئله صدور پروانه ساخت باید به فوریت حل و فصل شود بنحوی که هیچ بهانه‌ای برای امتناع از صدور پروانه ساخت وجود نداشته باشد.

در این جلسه که وزرای راه و شهرسازی، نفت، علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه حضور داشتند، بر ضرورت احداث ۲۰۰ هزار واحد خوابگاه دانشجویی متاهلی براساس تفاهم نامه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت راه و شهرسازی تاکید و مقرر شد، عملیات اجرایی آن آغاز و بازپرداخت اقساط تسهیلات مربوطه در بودجه سال ۱۴۰۲ پیش بینی شود.

همچنین در خصوص تأمین تسهیلات ساخت مسکن مقرر شد، بانک مرکزی اجرای تعهدات بانک‌های عامل را بر اساس قانون جهش تولید مسکن به صورت ویژه پیگیری کرده و بانک‌هایی که به تعهدات خود عمل نکرده‌اند را مطابق با قانون جهش تولید مسکن جریمه کند.