در یکصدوششمین جلسه شورا گزارش حسابرس رسمی شورای اسلامی شهر تهران در خصوص « شهرداری منطقه5 برای سال‌های مالی 1396 لغایت 1399» قرائت شده و مورد بررسی قرار گرفت. در جریان این بررسی، حسابرس شورا با ارائه جزئیاتی درباره بودجه اختصاص یافته به برخی از پروژه‌ها و روند اجرای آن‌ها در طول این چند سال به بیان نکاتی پرداخت.

پس از ارائه گزارش حسابرس، میثم مظفر، رئیس کمیته بودجه شورا با تاکید بر این نکته که مونوریل صادقیه از سال ۸۲ به معضلی در سیما و منظر شهری تبدیل شده است، بیان کرد: پروژه مشارکتی مونوریل صادقیه که از سال 1382 بلاتکلیف مانده است و از سال 92 تبدیل به پروژه تجاری شده  و 66درصد قدرالسهم شهرداری از این پروژه بوده که در سال 99 به بانک شهر بابت بدهی منتقل شده است اما با توجه به 2.5 دانگ عرصه که متعلق به ستاد فرمان امام است امکان انتقال مالکیت وجود ندارد و باید توسط سازمان املاک، سرمایه گذاری و شهرداری منطقه تعیین تکلیف گردد.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای اسلامی شهر تهران در جریان ارائه گزارش حسابرسی شهرداری منطقه 5 تشریح کرد: وی در خصوص پروژه مشارکتی مجتمع خدماتی اقامتی آبنوس مربوط به سال 1387 تشریح کرد: قدرالسهم شهرداری در این پروژ 56 درصد بوده که به بانک شهر منتقل شده ولی اسناد آن ارائه نشده است.

مظفر افزود: شهرداری 183 هزار متر زمین و عوارض در پروژه مجتمع تجاری خدماتی فرهنگی مگامال آورده داشته است که مقرر بود 370 هزار متر مربع تجاری، اداری، فرهنگی، ورزشی و فضای سبز ساخته شود که تنها در حدود 200 هزار متر مربع در بخش تجاری و رستوران بهره برداری شده است، اجرای سایر بخش ها و کاربری های پروژه به لحاظ مشکلات اسناد مالکیتی و حقوقی مربوط به سرمایه گذار و .. بلا تکلیف مانده و شهرداری در عمده قطعات آنجا فاقد اسناد مالکیت می¬باشد.

رئیس کمیته بودجه تاکید کرد: پروژه مشارکتی هایپر مارکت پارس که از 1388 اطلاعات حسابرسی آن ارائه نشده و پروژه مشارکتی مجتمع تجاری و پارکینگ طبقاتی پونک و پروژه مشارکتی تره بار کمالی پونک که قرارداد آن فسخ شده است و همچنین پروژه مشارکتی بازارچه میدان بسیج اکباتان سریعا تعیین تکلیف شود.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به پروژه مشارکتی مجتمع سینمایی سمرقند در محله جنت آباد افزود: سرمایه گذار از سال 95 تا 1400 قدرالسهم شهرداری را اجاره کرده است که چک 120 میلیونی آن برگشت خورده است و در حال حاضر بهره بردار ندارد.

میثم مظفر در خصوص پروژه مشارکتی مخابرات تشریح کرد: این پروژه مسکونی مربوط به سال 80 بوده که قدرالسهم شهرداری در سال 89 توسط سرمایه گذار خریداری می شود ولی در واقع مبلغ معامله پرداخت نشده است، این پروژه دارای رای ماده 100 است و 18 هزار متر تخلف دارد و پایان کار ندارد.

 وی با اعلام اینکه متجمع تجاری و پارکینگ طبقاتی پونک نیز دارای مشکل است، خاطرنشان کرد: پروژه بازار میوه و تره بار کمالی نیز پیشرفت فیزیکی ۷۶ درصدی دارد که باید تکلیف آن مشخص شود. پروژه مشارکتی مخابرات و مجتمع سینمایی سمرقند نیز از دیگر طرح‌هایی است که باید تعیین تکلیف شود.

مظفر در پایان با اشاره به اینکه ۲۰ ساختمان در منطقه ۵ بدون مصوبه شورا به مجموعه‌های خارج از شهر واگذار شده است، گفت: در سه مورد از این املاک که متعلق به شهرداری است، افرادی بدون هیچ دلیل و مجوزی سکونت دارند که هر چه سریعتر باید حکم تخلیه آن‌ها صادر شده و به مرحله اجرا برسد.

مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران در پاسخ به تذکر امانی با بیان این نکته که این گزارش مربوط به سال ۹۹ است و باید در صورت نیاز اصلاح ساختاری شود، تصریح کرد: اینها مسائلی است که در گذشته رخ داده به ویژه پروژه مونوریل که از سال 82 مانند استخوان لای زخم باقی مانده و باید هرچه زودتر حل شده و تمام شود.

علوی نیز در ادامه در خصوص حساب‌های سپرده تذکر داد: متاسفانه این موضوع در مناطق رعایت نمی‌شود؛ گزارش حسابرسی نشان می‌دهد که شرکت‌‎ها و سازمان بودجه لازم را از شهرداری دریافت نمی‌کنند بنابراین از سپرده‌ها برداشت می‌کنند و چون در مرحله پرداخت نیز دچار مشکل می‌شوند، بازپرداخت آن به سال‌های بعد موکول می‌شود. باید برای آینده برنامه‌‍ریزی شود.

علوی در ادامه با اشاره‌ به بوستان جوانمردان که قرار بود برای پرستاران در نظر گرفته شده و اجرایی شود، بیان کرد: اسکلت این پروژه احداث شده اما همینطور بدون تعیین تکلیف برای مدت طولانی رها شده و روی زمین مانده است. اینها سرمایه شهرداری است و باید به ان رسیدگی شود.

پرویز سروری، نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز پیشنهاد داد گزارش اقدامات صورت گرفته در رفع مشکلات ارائه شود.

چمران نیز افزود: همچنین پیشنهاد می شود شهرداری کمیته‌های تخصصی تشکیل داده و نماینده‌ای از کمیسیون برنامه و بودجه و معاونان خود شهرداری در این کمیته حضور داشته باشند تا این پروژه‌های نیمه تمام، تعیین تکلیف شده و در مورد آن‌ها تصمیم جدی و عملیاتی گرفته شد.

احسان شریفی شهردار منطقه ۵ تهران نیز در خصوص این گزارش گفت: عمده موضوعات مربوط به سال‌های ۹۶ تا ۹۹ است و بسیاری از مغایرت‌های نامساعد در دستورالعمل‌های سال قبل اصلاح شده و یا در حال اصلاح است. گزارش پیگیری دعاوی که به سود شهرداری تهران ختم شده، وجود دارد.

وی افزود: تلاش ما این است که هیچ گونه جابجایی حساب نداشته باشیم اما برخی برداشت‌ها با حکم قانونی صورت می‌گیرد. ما سه حکم تخلیه برای املاک واگذار شده دریافت کرده‌ایم.

شریفی با بیان اینکه ما همکاری خوبی با حسابرس داریم، اظهار کرد: برای حسابرسی سال‌های پیش رو نیز شفافیت در دستور کار قرار خواهد گرفت.

شهردار منطقه ۵ تهران با بیان اینکه پروژه‌های مشارکتی مونوریل صادقیه، آبنوس و تیراژه و دیگر پروژه‌ها از مسائل جدی مورد توجه ماست، خاطرنشان کرد: ما موضوعات را به صورت موردی بررسی می‌کنیم و امیدواریم به نتیجه برسیم. همانطور که اعلام کردیم شفاف سازی و رعایت استانداردهای مالی را در دستور کار قرار داده‌ایم.

علوی در ادامه توضیحات شهردار منطقه ۵ گفت: با وجود گذشت ۵ سال از این موضوع، در خصوص برخی از املاکی که در تصرف شهرداری است، گزارشی به صحن شورا ارائه نشده و همچنان بلاتکلیف هستند. به هر دلیلی این اتفاق در دوره گذشته انجام نشده و به این دوره موکول شده است.  درخواست می‌شود این املاک نیز هرچه زودتر تعیین تکلیف شود.

در پایان بندهای تکلیفی گزارش حسابرسی منطقه ۵ از سال‌های ۹۶ تا ۹۹ با ۲۰ رای موافق تصویب شد.

در ادامه جلسه گزارش حسابرسی شهرداری منطقه ۱۷ از سال ۹۶ تا ۹۹ نیز قرائت شد.

در ادامه جلسه و در جریان ارائه گزارشات حسابرسی منطقه 17 در صحن شورای اسلامی شهر تهران میثم مظفر با اشاره به انتقال ملک فروشگاه شهروند به شرکت خدماتی کالای شهروند توسط شهرداری منطقه 17 تشریح کرد: تا سال 99 مطالبه 33 میلیارد تومانی شهرداری منطقه ثبت دفتری نشده است که شهردار در مورد این مسئله توضیح دهد.

وی ادامه داد: املاک در اختیار اشخاص ثالث (مشمول بند 6 ماده 55) در منطقه 17 شفاف سازی و صورت های مالی آن ارائه گردد، این موضوع نیازمند ورود جدی شهرداری تهران و تعیین تکلیف املاک در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی در تمامی مناطق است.

رئیس کمیته بودجه افزود: دارایی های ثابت پروژه های در جریان تکمیل نظیر پروژه های پارکینگ طبقاتی، خانه کشتی صبوری و سجادی، سرای محله سجاد، ساختمان راهنمایی و رانندگی و ... در اسرع وقت نسبت به ثبت دارایی و خروج از حساب در جریان تکمیل اقدام صورت می پذیرد.

مظفر با اشاره به لزوم ارائه گزارش جامعی از روند کار پروژه مشارکتی تجاری و ورزشی رضوان تشریح کرد: قرارداد این پروژه مربوط به سال 88 است و قرار بوده است که در سال 91 به اتمام برسد، تا کنون حدوداً 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، پروژه 850 واحد تجاری در 3 طبقه بوده است و 4 طبقه مربوط به خدمات فرهنگی بوده است که سهم شهرداری این 4 طبقه می¬باشد که شریک سهم شهرداری را تکمیل نکرده است. ارزش تقریبی سهم شهرداری 500 میلیارد تومان است .

وی در پایان تاکید کرد از شهردار منطقه انتظار داریم در خصوص این مسائل اهتمام ویژه داشته باشند تا در گزارشات حسابرسی آتی شاهد این گونه مسائل نباشیم.

سید احمد علوی عضو شورای شهر تهران نیز در تذکری اظهار کرد: در خصوص بند 6 ماده 5 که در خصوص حسابرسی منطقه 17 احراز شده است ما معتقد نبودیم که در دوره فعلی هم چنین لایحه ای در علاوه بر عدم وجود چنین لایحه ای برای بررسی در خصوص املاک به صحن شورا ارسال شود اما موضوعی که حائز اهمیت است این است که همکاران ما در مجموعه شهرداری این مصوبه را به صحن ارسال می کنند اما متاسفانه موارد اجرای مصوبه را رعایت نمی کنند.

شهردار منطقه ۱۷ تهران نیز با بیان اینکه تمام املاک تصرف شده شهرداری تهران در این منطقه که توسط اشخاصی تصرف شده بود به بیت المال بازگردانده شد، گفت: شرکت شهروند نیز که در سال ۹۹ به قیمت ۳۳ میلیارد تومان ارزش گذاری شده بود در سال ۱۴۰۰ مجدداً بررسی و به قیمت ۲۶۲ میلیارد تومان ارزش گذاری و ثبت دفتری شد.

غلامرضا شنگی ادامه داد: پروژه بزرگ رضوان نیز که بلاتکلیف بود، مورد توجه ما قرار گرفت و با تلاش های انجام شده، ۱۰ روز آینده پست برق مجموعه که باقی مانده بود، به بهره برداری خواهد رسید.

علیرضا نادعلی سخنگوی شورای شهر تهران نیز با بیان اینکه خرسندیم که شهردار تهران، شهرداران خوبی را انتخاب کرده است، گفت: شورای ششم شهرداری را انتخاب کرد که فرماندهان گردان های مدیریت شهری که همان شهرداران مناطق هستند را به خوبی انتخاب کرد که با وجود تمام محدودیت ها اینگونه فعالیت می کنند.

گزارش حسابرسی منطقه ۱۷ از سال ۹۶ تا ۹۹ با حداکثر آراء موافق اعضای شورای اسلامی شهر تهران به تصویب رسید.شهرداری تعیین تکلیف املاک در اختیار اشخاص ثالث را با جدیت پیگیری کند.