نسترن رفیعی: بنا بر آمارهای گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در آبان‌ماه، تعداد معاملات مسکن تهران هشت هزار واحد مسکونی بوده و واحدهای تا 5 سال ساخت با سهم 4 / 28 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

حجم معاملات مسکن در آبان نشان می‌دهد که نسبت به ماه قبل خود 47.8 و نسبت به ماه مشابه سال قبل 9.6 درصد افزایش داشته است.

یک مشاور املاک به اکوایران می‌گوید:بخشی از این خریدها، با توجه به افزایش قیمت مسکن با نوسانات دلار، بر پایه تصمیمات هیجانی بوده است و برخی از خریداران به دلیل افزایش قیمت مضطرب شده‌اند و علیرغم بالا بودن قیمت، به خرید روی می‌آورند.

 گفت و گو با بیش از ۳۰ مشاور املاک در ۲۲ منطقه شهر تهران  نشان می‌دهد که تعداد معاملات آبان‌ماه در اکثر نقاط کاهشی بوده و برخی خریداران و فروشندگان به دلیل وضعیت موجود بازار برای انجام معامله، مردد هستند و همچنین با افزایش قیمت بالاتر از منطقه توسط مالکان، معاملات به حالت رکود درآمده است.

بررسی فایل‌های عرضه شده در پلتفرم‌های خرید و فروش مسکن نشان می‌دهد که تعداد فایل‌های خانه با قیمتی بالاتر از میانگین قیمت ملک‌های مشابه منطقه افزایش یافته است.

یک خانه نوساز با متراژ 180 مترمربع، در سعادت آباد با قیمت 32 میلیارد و 400 میلیون تومان پیشنهاد شده است. یعنی هر متر مربع از این این خانه به قیمت 180 میلیون تومان به فروش می‌رسد؛ این در حالی است که میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در آذرماه و در این محله، 98 میلیون تومان اعلام شده است.

photo_2022-12-08_12-20-18