احمد احمدی صدر در حاشیه همایش نقش مدیریت شهری در ارتقای ارتباطات اجتماعی و تاب‌آوری شهروندی در ایوان شمس برگزار شد، گفت: در حال حاضر 5 هزار ظرفیت برای نگهداری معتادان متجاهر از سوی شهرداری تهران در قالب 9 مرکز یاورشهر ایجاد شده است.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران خاطرنشان کرد: در زمستان سال گذشته ظرفیتی داشتیم و تعدادی گرمخانه داشتیم که مددسراهای ما محسوب می‌شوند؛ تعداد مددسراها همان است اما بدلیل ایجاد 9 مرکز یاورشهر 50 تا 70 درصد از ظرفیت مددسراها تخلیه شده است.

احمدی صدر با بیان اینکه ظرفیتی که برای معتادان متجاهر ایجاد کردیم برای صیانت و مراقبت از آن‌ها و خالی کردن گرمخانه‌ها بوده است، عنوان کرد: نه‌تنها گرمخانه‌ها تبدیل به مراکز ماده 15 نشد، بلکه 50 درصد از ظرفیت گرمخانه‌ها نیز خالی شد.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران عنوان کرد: در سال گذشته 14 خودرو و سه اتوبوس برای طرح زمستان گرم داشتیم؛ اما امسال 40 ون به این موضوع اختصاص دادیم و همه مناطق را درگیر کردیم و هزینه اجاره یک دستگاه ون سالم را به مناطق پرداخت کردیم.

وی عنوان کرد: در خودروهای ما یک راننده، یک مددکار و یک ضابط قضایی حضور دارند و شهرداری هر منطقه موظف است تا نسبت به جمع‌آوری همه افراد بی‌خانمان اقدام کند.

احمدی صدر تصریح کرد: غیر از 22 خودرو، 16 خودرو را  سازمان رفاه در اختیار کلانشهر تهران قرار داده است تا در مناطقی که بیشترین بی‌خانمان را دارد مشکلی رخ ندهد.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به اینکه برخی از افراد بی‌خانمان تمایل رفتن به گرمخانه را ندارند، گفت: این افراد بعضا معتاد هستند و اجازه مصرف مواد مخدر ندارند و همین باعث سرمازدگی و مرگ آن‌ها می‌شود.

وی عنوان کرد: برای این‌گونه افراد امسال هفت اتوبوس اختصاص دادیم که تا 15 اتوبوس امکان افزایش وجود دارد و این اتوبوس‌ها، اتوبوس‌هایی هستند که در ناوگان اتوبوسرانی فعالیت نمی‌کنند و پس از استقرار در محلات مشخص شده پذیرای این‌گونه افراد است.

احمدی صدر خاطرنشان کرد: در سال گذشته گفته شد که این اتوبوس‌ها پس از اینکه این افراد را پیاده می‌کنند وارد ناوگان حمل و نقل عمومی می‌شوند، در حالی که این موضوع صحت ندارد.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه تا این لحظه گزارشی از مرگ هیچ کارتن‌خواب و بی‌خانمانی را نداشته‌ایم، گفت: در سال گذشته برای نخستین بار فوتی نداشتیم چرا که مردم کمک میکردند در همین راستا از مردم میخواهیم با سامانه 137 تماس بگیرند و برای جمع‌آوری افراد بی‌خانمان پیگیری کنند.

وی ادامه داد: نسبت به سال گذشته تعداد کارتن‌خواب‌ها نزدیک 70 درصد کاهش پیدا کرده؛ چرا که معتادان متجاهر جمع شدند.