دوازدهمین اجلاس شورای عالی استان‌ها صبح امروز به ریاست پرویز سروری در ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

در جلسه امروز، انتخابات هیئت رئیسه دومین سال از شورای عالی استان‌ها از دوره ششم با حضور اعضا و ناظرین وزارت کشور برگزار شد.

در این دوره از انتخابات، پرویز سروری؛ نماینده مردم تهران در شورای عالی استان‌ها و شهرام دبیری نماینده مردم تبریز در شورای عالی استان‌ها برای کسب ریاست شورای عالی استان‌ها در دومین سال از دوره ششم به رقابت پرداختند. در جلسه امروز 75 نفر از اعضای شورای عالی استان‌ها حضور داشتند.

در پایان این رای‌گیری، پرویز سروری از 75 رای مأخوذه، 41 رأی و شهرام دبیری 34 رأی را کسب کردند؛ به این ترتیب پرویز سروری در سمت رئیس شورای عالی استان‌ها ابقا شد.

پرویز سروری در حاشیه برگزاری دوازدهمین اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها - که انتخابات هیات رئیسه را در دستور کار خود داشت - پس از انتخاب به عنوان رییس شورای عالی استان‌ها در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امروز انتخابات هیات رئیسه شورای عالی استان‌ها برای دومین سال در ششمین دوره آن با رای نمایندگان برگزار شد و رای نمایندگان برای انتخابات ریاست شورا در حقیقت رای به برنامه‌هایی بود که طی یک سال گذشته انجام شد.

وی ادامه داد: در این یک سال تلاش کردیم ظرفیت‌های قانون اساسی برای شوراها فعال شود و اجلاس بسیار ارزشمندی با حضور رئیس جمهوری برگزار شد که در این اجلاس رئیس جمهوری تاکید کردند اصول فصل 7 قانون اساسی در کارگروه مشترک میان دولت، وزارت کشور و شورای عالی استان‌ها محقق شود.

سروری افزود: در برنامه هفتم توسعه فصلی برای شوراها در نظر گرفته خواهد شد و وزیر کشور نیز ابلاغ کرد که برای بودجه سال ۱۴۰۲ شورای عالی استان‌ها نسبت به کل بودجه نظر بدهد. بی‌تردید رفع تبعیض در برنامه‌های شورای عالی استان‌ها به صورت جدی پیگیری خواهد شد.

رئیس شورای عالی استان‌ها با تاکید بر لزوم آموزش به اعضای شورای  کشور گفت: در تلاش هستیم قبل از ورود افراد به حوزه انتخابات شوراها یک سبد آموزشی برای آنان ترتیب داده شود و پس از اخذ گواهینامه وارد رقابت‌های انتخاباتی شوند. برای تحقق این مهم در حال رایزنی با مجلس شورای اسلامی و دولت هستیم.

وی ادامه داد: بحث ساختار شوراهای کشور را به نتیجه رساندیم. ریل‌گذاری ارزشمندی انجام شده تا لوکوموتیو شوراها برای رسیدن به جایگاه واقعی خود به حرکت در بیاید و نقش تعیین کننده خود را ایفا کند.

رئیس شورای عالی استان‌ها اضافه کرد: بی‌تردید در دوره طلایی شکل‌گیری نظام شورایی کشور هستیم و امروز بیش از هر زمان دیگری دولت و مجلس شورای اسلامی با هم‌افزایی و همدلی می‌توانند بسیاری از مشکلات کشور را با بهره‌گیری از توان شورایی کشور حل و فصل کنند.

سروری در خصوص تحقق مدیریت یکپارچه شهری در کشور گفت: در این طرح اشکالاتی وجود داشت که مقرر شد این لایحه اصلاح شود و با هم‌افزایی به مرحله‌ اجرا برسد همچنین پیشنهادات برای برنامه هفتم توسعه داده شده که به این ترتیب شورای عالی استان‌ها می‌تواند در کل قوانین نظر دهد اما اولویت تمرکز ما موضوعات شهری به ویژه رفع تبعیض خواهد بود که پیگیری خواهیم کرد و از مسیر آن بسیاری از مشکلات همچون آلودگی هوا و هزینه‌هایی که این معضل به شهرها وارد می‌کند را حل و فصل می‌کنیم.

وی با اشاره به بودجه شورای عالی استان‌ها برای سال ۱۴۰۲ گفت: امسال ۶۰ میلیارد تومان بودجه به شورای عالی استان‌ها تعیین شده بود و تا امروز نیز تخصیص خوبی داشته است البته پیشنهاد ما برای بودجه سال ۱۴۰۲ تخصیص ۱۰۰ میلیارد تومان بودجه برای شورای عالی است.