علی نصیری در یکصد و هفدهمین جلسه شورای شهر تهران با بیان اینکه روند اقدامات سازمان امید بخش است،گفت: تهران با سیل، زلزله، فرونشست زمین، آتش سوزی، تصادفات و مسائل بیولوژیک و تغییرات آب و هوایی مواجه است.

وی با بیان اینکه ۵۶ درصد کارکنان سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تحصیلات عالیه دارند، یادآور شد: در این دوره مدیریت شهری تلاش کردیم که این سازمان محملی برای مدیریت ریسک در شهر باشد.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه این سازمان اشراف نظارتی و سیاست گذاری بر ۱۰۰ دستگاه در شهرداری دارد، خاطرنشان کرد: در ایام کرونا، با حمایت شورا  با ایجاد ۸۲ مرکز واکسیناسیون شبانه روزی و خودرویی و راه اندازی اتوبوس های زندگی و همچنین سامانه ۱۳۷ برای خدمات رسانی به سالمندان و معلولان، بار کرونا از دوش دولت برداشته شد و به جایی رسیدیم که حالا آمار کرونا به صفر رسیده است.

وی با اشاره به تغییر ریل گذاری در دوران جدید مدیریت شهری، تصریح کرد: در این دوره سند ایمنی کالبدی در قرارگاه ایمنی کالبدی شهر تهیه شد و تمام شئون ایمنی در سطح شهر از جمله بافت ها، معابر، مترو، بزرگراه ها، ساختمان ها و دیگر بخش ها در این سند پیش بینی شد.

نصیری گفت: از بین گودهای پرخطر تحت مالکیت شهرداری، برای رفع خطر گود برج میلاد ستاد تشکیل شد و از محل اعتبارات در اختیار شخص شهردار، ایمن سازی این گود به پیشرفت ۴۶ درصدی رسیده و در حال ایمن سازی است.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه ۹ تفاهم نامه بین شهرداری با وزارت کشور منعقد شده است، یادآور شد: ۲۲ تیم در مناطق ۲۲ گانه حضور دارند و هر روز چند ساختمان را از تمام ابعاد ارزیابی اولیه می کنند که تا کنون ۵۲۲ ساختمان مهم و بلند مرتبه را بررسی کرده ایم.

وی با اعلام اینکه در بحث زلزله و شتاب نگارها در یکی از شنبه های امید و افتخار، شبکه درون گمانه ای راه اندازی شد و شتاب نگار با عمق ۱۰۰ متری نیز به زودی راه اندازی خواهد شد، گفت: در یک حرکت جهادی به اندازه کل ادوار مدیریت شهری، در یک سال پیش رو خرید و احداث ایستگاه های شتاب نگاری تکمیل می شود و به سمت راه اندازی مراکز هشدار زلزله پیش خواهیم رفت.

وی همچنین تصریح کرد: در بحث خطر سیل، اقداماتی در حال انجام است به طوری که نقشه پهنه بندی سیل طی دو سال تکمیل می شود تا بدانیم که در پایین دست، چه مناطقی باید در هنگام سیل محل را تخلیه کنند. برنامه اختصاصی سیل تهران آغاز شده و امیدواریم امسال افتتاح شود.

نصیری با اشاره به آماده شدن سطح سنج ها تا چند ماه آینده، خاطرنشان کرد: برنامه طوفان تهران امسال آغاز و تکمیل شد و به تصویب ستاد رسید. آموزش ها و مانورها را باید در این زمینه جدی بگیریم.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران با بیان اینکه در بحث ایمنی فضاهای زیر سطحی، مشکلات بین مترو و آتش نشانی در حال رفع و یا بخشی از آن کاملا حل شده است، یادآور شد: طرح پدافند غیرعامل ۶۰ درصد پیشرفت داشت که تکمیل شده است و طرح عظیمی به شمار می رود. احیای کمیته پدافند غیرعامل نیز انجام شد و مسائل به صورت منظم در دستور کار است.

وی افزود: ۳۲۸ تمرین در سطح شهر انجام شده و در حال انجام است. اگر مجوزها صادر می شود در حوزه عملیاتی تمرین های بیشتری انجام می دادیم. تجهیزات جدیدی برای سوله ها خریداری شد و تلاش می شود که کار ویژه تری را با خرید تجهیزات انجام دهیم.

نصیری با بیان اینکه پهنه بندی جدید تهران در حال بازنگری است، یادآور شد: قطب های پنج گانه امدادی و آمادی در حال ایجاد است تا اگر حادثه ای رخ داد به کمک مردم بشتابیم. تعداد پایگاه ها نیز باید با کمک شورا افزایش یابد. امسال ۱۰۲ پایگاه تحویل داده شد، دو پایگاه آماده سازی شده و تا پایان سال نیز به ۱۰۸ پایگاه خواهد رسید.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران با بیان اینکه ۲۷ مخزن آب اضطراری در سطح شهر ایجاد شده بود، یادآور شد: این مخازن به ۱۰۴ مخزن رسیده است. دکل های ارتباطات پایدار نیز از ۱۹ دکل به ۳۵ دکل رسیده است.

وی با تأکید بر اینکه تلاش می کنیم تا پایان سال از هر خانواده یک نفر آموزش ببیند، گفت: سالیانه باید ۵۰۰ هزار نفر آموزش ببیند.

نصیری با بیان اینکه موضوع اچ اس ای موضوعی مغفول در سطح شهر بود، اظهار کرد: این موضوع با توجه به تذکرات اعضای شورای اسلامی شهر تهران مورد پیگیری قرار گرفت. هزار و ۹۶۳ بوستان را در سطح شهر تهران برای تطابق با موازین ایمنی بررسی کردیم که ۱۵۲ هزار مورد عدم تطابق شناسایی شده و در دستور کار اصلاح قرار گفته است. برای کل معابر سطح شهر تهران نیز برنامه ریزی و پیش بینی کرده ایم که دو میلیون مورد عدم انطباق با موازین ایمنی در شهر شناسایی شود.

وی با اعلام اینکه در چند سال اخیر سهم نگهداشت شهر پرداخت نشده و با سوله های بحران، شریان های اساسی و پل های فرسوده مواجه هستیم، اظهار کرد: ما آمادگی داریم با اختصاص دادن بودجه در طول یک سال اقدامات لازم را انجام دهیم.

در جریان ارائه گزارش رییس سازمان بحران شهردای تهران در صحن شورا مهدی اقراریان عضو شورای شهر تهران در تذکری در واکنش به این گزارش اظهار کرد: تجمع یک جمعبت ۹ میلیون نفری در شب در جغرافیایی مانند تهران با چنبن زیرساخت های حمل و نقل، آب، ترافیک و... خود یک بحرانی جدی است.

وی در واکنش به گزارش تفصیلی ارائه شده رییس سازمان بحران شهرداری درصحن شورا ادامه داد: ما در شهرداری تهران دو مدل برنامه داریم؛ یکی ۴ ساله و یکی سالانه؛ گزارش دهی های این چنیتی خوب است اما باید با پیوست برنامه عملیاتی و شاخص محوری همراه باشد و این معطوف به کل گزارش های سازمان های شهرداری تهران است.

وی ادامه داد:مصوبه ساماندهی و توسعه خدمات امداد و کوهستان که شورای شهر تصویب کرده، کاملا ساکت و تعطیل است.

نرجس سلیمانی هم متذکر شد: آیا سازمان مدیریت بحران برای استفاده از تجربیات سایر کشورها بحران خیز به منظور اصلاح قوانین و دستور العمل های در مواقع بحرانی برای شهر تهران برنامه ای دارد یا خیر؟ 

وی در ادامه در خصوص برنامه شهرداری تهران و سازمان مدیریت بحران برای گود های پرخطر موجود در پایتخت اظهار کرد: در طول یکسال گذشته چند مورد فعالیت به منظور رفع خطر در خصوص این گودها تعیین تکلیف شدند؟

رییس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر تهران در پیشنهادی نیز مطرح کرد: انتظار می رود سازمان مدیریت بحران لیست کلیه ابنیه ای که در پهنه اصلی گسل های تهران اعم از شهر ری، دارآباد، حصارک و لویزان را نشان دار کند و این موضوع را به اطلاع عموم مردم برساند.

میثم مظفر  در تذکری گفت: تجربه شهرداری تهران برای مقابله و پیشگیری از فرونشست خیلی مستند، علمی و با تجهیزات و امکانات مورد نیازش روبرو نیست و در این زمینه کشورهای توسعه یافته در مدیریت شهری مکانیزم های خوبی را برای پایش، پیشگیری، کنترل، مقابله و اقدام واکنش سریع دارند.

وی افزود: بحث پایش حفره‌های زیرزمینی و فرونشست دغدغه من است که به نظر می رسد لازم است شهرداری تهران تجهیزات و دستگاه های خاصی را در این زمینه خریداری کند و تا جایی که من اطلاع دارم این تجهیزات بصورت محدود در وزارت نفت موجود است و شهرداری در این زمینه امکانات مورد نیاز را یا ندارد و یا اگر هم داشته باشد، بصورت محدود است.

رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران ضمن اعلام آمادگی جهت اقدام ویژه در این زمینه در بودجه سال آینده تاکید کرد: در خصوص بحران فرونشست و پایش حفره‌های زیرزمینی اقدام جدی انجام شود.

مهدی عباسی هم  در واکنش به گزارش سازمان مدیریت بحران در جلسه امروز شورای شهر تهران اظهار کرد: کار در سطح شهر تهران سخت و پیچیده است اما سوال من این است که اگر بحران واقعی در تهران رخ دهد چه کسانی می‌توانند امدادرسانی و خدمت‌رسانی به مردم کنند و آیا چارت جایگزین در نظر گرفته شده است.

وی با بیان این‌که نگهداری تجهیزات و حفظ استانداردهای تجهیزات لازم و ضروری است و باید در بازدیدهای دوره‌ای چک شود، ادامه داد: ساختمان‌ها در سطح شهر تهران می‌توانند با دریافت بسته‌های تشویقی نیازهای اضطراری‌شان در مواقع بحران را رفع کنند به گونه‌ای که می‌توانیم با بسته‌های تشویقی شرایطی را فراهم کنیم تا همشهریان نسبت به رفع نیازهایشان در مواقع ضروری و بحران همچون استفاده از سولار و پنل‌های خورشیدی برای تولید برق بهره بگیرند و پیشنهاد می‌شود که این موضوع را به شورا بیاورید تا بررسی کنیم.

این عضو شورای شهر تهران با بیان این‌که اراضی ذخیره شهر سرمایه تهران هستند و یکی از کاربردهای آنها در زمان بحران است، تصریح کرد: مراقب این اراضی باشید تا توسط نگاه بخشی در ادوار مختلف شهرداری به ساختمان‌های بلند تبدیل نشوند که اگر این اراضی که در زمان بحران نیز بسیار به کار می‌آیند، به ساختمان تبدیل شوند این یک مصیبت است.

وی خطاب به رئیس سازمان مدیریت بحران اظهار کرد: مجوز ساخت یک ساختمان پراهمیت بلندمرتبه که رستوران و سالن اجتماعات نیز دارد اما روی یک گسل خطرناک واقع شده از کمیسیون ماده پنج صادر شده است و برایمان سوال است که مدیریت بحران شهر تهران چه اقدامی انجام داد و آیا جلوی ساخت‌وساز این ساختمان را می‌گیرید و یا حداقل بر رعایت حداکثری نکات ایمنی نظارت می‌کنید؟

ناصر امانی هم با بیان این‌که در برنامه سوم توسعه شهر تهران ۱۰ حکم در مورد تاب‌آوری شهر تهران آورده شده تا در چشم‌انداز برنامه به شهری امن و مقاومت تبدیل شود، اظهارکرد: حالا بهتر بود که گزارش مدیریت بحران براساس میزان و درصد تحقق این برنامه‌ها ارائه می‌شد و به ما بگویید چند درصد از این احکام محقق شده است؟.

 مهدی چمران رییس شورای شهر تهران نیز در واکنش به این سوال امانی گفت: کل برنامه سوم توسعه تنها ۲۳ درصد محقق شده است.

 آقامیری دیگر عضو شورای شهر تهران با اشاره به قانون بازگشت در زلزله گفت: ۱۵۰ سال از آخرین زلزله هفت ریشتری در تهران می‌گذرد و الان ۳۰ سال هم از دوره بازگشت زلزله گذشته و یعنی زلزله به ما وقت اضافه داده است و باید تلاش کنیم که آماده باشیم.

وی با بیان این‌که من از مدیریت قبلی شهری در مورد میزان آمادگی تهران برای مقابله با زلزله پرسیدم و آنها گفتند که تنها ۲۰ درصد آمادگی وجود دارد، تصریح کرد: این یک فاجعه است و حالا از مدیران فعلی می‌پرسم که تهران چند درصد در مقابل زلزله ایمن است؟.

نصیری در پاسخ به پرسش‌ها، انتقادات و پیشنهادات اعضای شورای شهر تهران با اشاره به اینکه عمده بار امداد کوهستان بر عهده جمعیت هلال احمر است، افزود: بخشی از مسئولیت‌ها نیز بر عهده سازمان آتش نشانی است و ما نیز سوله‌ای را در منطقه دربند در اختیار قرار داده‌ایم و البته باید حمایت بیشتری را در این زمینه داشته باشیم.

وی افزود: فروچاله‌ها به دلیل ساخت و سازها ایجاد می‌شود و جدیدا ردیف ۲۰ میلیارد تومانی از سوی شهرداری تهران برای دستگاهی در زمینه فروریزش‌ها اختصاص داده شده، فرونشست‌ها به سرعت در حال نزدیک شدن به مرکز تهران بوده، چرا که آبفا ناچار شده چاه‌های آب را اضافه کند. به این ترتیب بحران فرونشست در شیب جنوب غربی و شمال شرقی پیش می‌رود و بحران یک یا دو سال آینده تهران فرونشست زمین است و در سطح چند هکتار پیش می‌رود و می‌تواند شریان‌های حیاتی را تحت تاثیر قرار دهد.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ادامه داد: در حوزه بین‌الملل با ژاپن، الجزایر و ترکیه اقداماتی را انجام داده‌ایم. در خصوص گودهای پرخطر نیز اقدامات با جدیت دنبال خواهد شد.

وی ادامه داد: هر نقطه شهر تهران یک معین از استان‌های کشور دارد. تهران پنج پهنه دارد و هر پهنه بر عهده یک استان است.

نصیری با بیان اینکه وجود دستگاه‌های حاکمیتی در زمان بحران بسیار مهم است، افزود: حجم کار در سازمان مدیریت بحران سه برابر شده اما بضاعتی در سازمان وجود دارد و اگر بودجه و ساختارها تقویت شود اقدامات بیشتری انجام خواهد شد. هیچ جای دنیا حاکمیت نمی‌تواند مسئولیت کامل را بر عهده بگیرد و باید از ظرفیت‌های مردمی استفاده کنیم و زیرساخت‌های مدیریت بحران جامعه محور را توسعه دهیم.

وی ادامه داد: در بخش اراضی ذخیره شهر، سیاست‌های شهرداری با سیاست‌های این حوزه مطابقت دارد و ما ابزاری برای نظارت بر کمیسیون ماده ۵ هستیم ولی عضو آن نیستیم. بعضا مجوزی بدون رعایت دستورالعمل‌ها صادر می‌شود و در حال حاضر برای صدور مجوزها فشارهایی وجود دارد اما اقدامات لازم در این حوزه در دستور کار قرار دارد و انجام خواهد شد.

نصیری با اشاره به اینکه در بخش هشدار سیل به ۱۰۰ درصد نزدیک شده‌ایم، افزود: در هشدار آب ۱۵ درصد، گاز ۸۰ درصد و زلزله ۶۵ درصد رشد داشته‌ایم.