نسترن رفیعی: در این گزارش به بررسی فایل ‌خانه‌های شرق تهران که در پلتفرم‌های خرید و فروش مسکن عرضه شده‌اند پرداخته‌ایم. وسعت قابل توجهی از پایتخت به شرق تهران اختصاص دارد و می‌توان قدیمی‌ترین مناطق پایتخت را در این نواحی پیدا کرد.

در بخش شرق تهران، مناطقی چون منطقه 4، 8، 13 و 14 قرار دارند که در میان آنها فایل خانه‌های منطقه 8 ارزیابی شده است.مساحت منطقه 8، 13 هزار و 376 کیلومتر مربع است و حدود 2 درصد از مساحت کل شهر را در برمی‌گیرد.در این منطقه، محله‌های معروفی همچون نارمک، تهرانپارس، مجیدیه، هفت حوض و ... قرار دارند.

بررسی فایل مشاوران املاک نشان می‌دهد، تعداد فایل‌هایی که قیمتی پایین‌تر از میانگین قیمت ملک‌های مشابه منطقه پیشنهاد داده‌اند در این منطقه بالا است و خانه‌هایی که قیمتی بالاتر از میانگین قیمت ملک‌های مشابه منطقه پیشنهاد داده‌اند کمتر به چشم می‌خورد.

یک مشاور املاک در این منطقه می‌گوید:« بازار مسکن منطقه 8، در ماه‌های اخیر با افزایش قیمت روبه‌رو بوده است و برخی فروشندگان قیمت ملک خود را خودسرانه 20 تا 30 درصد افزایش داده‌اند و این ناشی از نبود نظارت است.»

وی همچنین با اشاره به کاهش قدرت خرید مسکن می‌گوید: «کسانی که بودجه‌ای را تا چند ماه پیش برای خرید خانه مورد نظرشان در نظر گرفته بودند، حالا دیگر توان خریدش را ندارند.»

بنا به گفته این مشاور املاک، یک خانه نوساز در این منطقه، متری 110 تا 120 میلیون تومان هم به فروش می‌رسد؛ این در حالی است که متوسط قیمت هر متر مربع مسکن این منطقه در آذرماه، 45 میلیون تومان است؛ در دو ماه اخیر تعداد فروشنده‌ها بیشتر از خریداران بود، اما هم‌اکنون نه فروشنده‌ها تمایلی به فروش دارند و نه خریداران تمایلی به خرید، چراکه برای فروشندگان ریسک افزایش نقدینگی بالا رفته و برای خریداران قیمت‌ها بالاتر از بودجه است و در انتظار کاهش قیمت ملک از خرید دست نگه می‌دارند. 

 بر اساس مشاهدات ما، می‌توان با 3 میلیارد و یا کمتر از آن در این منطقه صاحبِ خانه شد؛ اما باید از برخی امکانات و ویژگی‌ها همچون موقعیت طبقه، عمر کم بنا، پارکینگ، آسانسور، انباری و متراژ بالا چشم‌پوشی کرد.

در تهرانپارس غربی، یک خانه با 85 متر زیربنا و عمری 14 ساله، 3 میلیارد تومان به فروش می‌رسد.

یک خانه در مجیدیه جنوبی،  با متراژ 73 مترمربع و عمر بنای 30 ساله، 2 میلیارد و 800 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

در این منطقه، خانه‌های زیر 2 میلیارد تومان هم می‌توان یافت؛ در تهرانپارس شرقی، یک خانه 65 متری با عمر 12 سال،  یک میلیارد و 650 میلیون تومان پیشنهاد شده است.

photo_2023-01-15_11-01-34