به گزارش اکوایران، مناطق 1، 2 و 3 تهران، مناطق شمالی و لوکس تهران محسوب می‌شوند و هم‌اکنون بازار اجاره و خریدوفروش آن نیز، در وضعیت رکود قرار دارد.

واسطه‌گران ملکی در این مناطق می‌گویند: هم‌اکنون با توجه به افزایش قیمت بالای مسکن، متقاضی رهن و اجاره کاهش یافته است و برخی نیز به مناطق پایین‌تر روی آورده‌اند؛ فروشنده وجود دارد اما خریداری در بازار نیست.

به گفته یک مشاور ملکی، برخی از واحدها چندماه خالی می‌مانند و به سختی اجاره داده می‌شود و به همین دلیل مالک با تخفیف 30، 40 درصدی حاضر به ثبت قرارداد می‌شود؛ اما با این حال واسطه‌گر ملکی دیگر می‌گوید که برخی مالکان حتی با وجود داشتن چند ملک و وضعیت مالی خوب، حاضر به هیچگونه تخفیفی نیستند.

به گفته مشاوران املاک، نوسانات ارزی در چند روز اخیر ممکن است بر خارج شدن از وضعیت راکد اثر بگذارد؛ هم‌اکنون هم خریداران و هم فروشندگان مردد شده‌اند.

در محله قیطریه، رهن واحدی با 140 مترمربع زیربنا و 12 سال ساخت؛ دارای پارکینگ و انباری و آسانسور، یک میلیارد و 200 میلیون تومان و اجاره ماهانه آن، 20 میلیون تومان است.

در محله الهیه، آپارتمانی با 170 مترمربع زیربنا و 4 سال ساخت، یک میلیارد رهن و 90 میلیون تومان پیشنهاد شده است؛ در محله جردن برای واحدی 100 متری و 17 سال ساخت، 500 میلیون تومان رهن و 30 میلیون تومان اجاره ماهانه تعیین شده است.

photo_2024-01-29_14-28-19