به گزارش اکوایران ،درحالی که قرار بود در ماه پایانی سال  سه ایستگاه به مجموعه ایستگاه های متروی تهران افزوده شود ، امروز ورودی ایستگاه متروی شهید دادمان به بهره برداری رسید . محسن هرمزی در ارتباط با افتتاح ورودی دوم ایستگاه متروی شهید دادمان گفت: ورودی اول این ایستگاه، اسفند سال گذشته به بهره‌برداری رسید و با گذشت یک سال، ورودی دوم ایستگاه مذکور نیز اسفند سال جاری راه‌اندازی می‌شود.

او با اعلام اینکه ایستگاه متروی شهید دادمان در محدوده مسکونی قرار دارد و به بیمارستان آتیه نیز نزدیک است و با افتتاح ورودی دوم این ایستگاه، تردد مراجعان بیمارستان و ساکنان محلی محدوده مذکور تسهیل می‌شود، گفت: ایجاد ورودی‌های جدید برای ایستگاه‌های مترو، از دو جهت اهمیت دارد؛ اول اینکه هنگام بروز بحران، خروج مسافران از ایستگاه مترو راحت‌تر انجام خواهد شد و دوم آنکه دسترسی شهروندان به مترو آسان‌تر انجام می‌شود.

معاون شهردار با بیان اینکه ایستگاه دادمان واقع در شمال تقاطع بلوار دادمان و بلوار پاک‌نژاد در منطقه پرجمعیت شهر تهران قرار دارد اضافه کرد: این ایستگاه بیست و یکمین ایستگاه از ابتدای خط 7 است. با توجه به موقعیت قرارگیری این ایستگاه از جهت مجاورت با مراکز اداری و بیماستان آتیه و بافت مسکونی متراکم موجود، جزو ایستگاه‌های پرمسافر و استراتژیک خط 7 متروی تهران محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: ورودی جنوب شرقی ایستگاه دادمان دارای دو رایزر و در مجموع 4 دستگاه پله برقی است که با افتتاح این ورودی 4 پله برقی در مدار بهره‌برداری قرار خواهند گرفت و همچنین رمپ‌های افراد کم‌توان و مسیر روشندلان در مسیر ورودی تأمین خواهند شد و همزمان به بهره‌برداری خواهند رسید.

هرمزی در ادامه درخصوص هزینه‌های اجرایی ورودی دوم ایستگاه دادمان در خط 7 متروی تهران گفت: مجموع هزینه 1050 میلیارد ریال محاسبه شده است که از این میزان 700 میلیارد ریال در بخش هزینه ساختمانی و 350 میلیارد ریال در بخش هزینه تجهیزاتی صورت پذیرفته است.

وی در مورد عملکرد و دستاوردهای مدیریت جدید شهری در خط 7 مترو گفت: افتتاح ایستگاه بوستان گفت‌وگو، ایستگاه میدان توحید، ایستگاه هفده شهریور، ایستگاه دادمان، افتتاح ورودی دوم و سوم ایستگاه مدافعان سلامت، افتتاح ورودی سوم ایستگاه بریانک، افتتاح 3 کیلومتر بخش انتهایی مسیر، افتتاح ایستگاه میدان کتاب، افتتاح ورودی دوم ایستگاه دادمان و آغاز عملیات اجرایی توسعه خط 7 متروی تهران از دستاوردهای مدیریت شهری در این دوره در خط 7 محسوب می‌شود.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران در ارتباط با مشخصات کلی توسعه شمال غربی خط 7 مترو گفت: توسعه شمال غربی خط 7 متروی تهران به‌طول 4.2 کیلومتر جهت خدمت‌رسانی به مناطق 2 و 5 شهرداری تهران و به‌ویژه دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات و بیمارستان فرهیختگان از انتهای خط 7 موجود واقع در میدان کتاب در امتداد شمال غربی ادامه می‌یابد و در راستای خیابان کوهستان و عبور از دره فرحزاد به خیابان سیمون بولیوار می‌رسد و تا میدان دانشگاه امتداد پیدا خواهد کرد. توسعه شمال غربی خط 7 مترو شامل دو ایستگاه در محدوده تقاطع بلوار اشرفی اصفهانی با سیمون بولیوار (به‌عمق ریل 47 متر) در دانشگاه آزاد علوم تحقیقات (به‌عمق ریل 37 متر) خواهد بود، همچنین پارکینگ شبانه خط 7 نیز بعد از ایستگاه دانشگاه و در محدوده بوستان کوروش طراحی شده است.

وی در مورد پروژه توسعه شمال‌غرب خط 7 مترو با اعلام اینکه خط 7 در گذشته تا ایستگاه میدان کتاب طراحی شده بود و در واقع با افتتاح این ایستگاه، خط 7 عملاً تکمیل شده بود، گفت: بررسی‌های جدید نشان داد که این خط نیاز به توسعه دارد و بنا شد خط 7 از میدان کتاب به‌سمت جنت‌آباد و خیابان سیمون بولیوار امتداد یابد.

هرمزی در ارتباط ویژگی‌های توسعه شمال غربی خط هفت متروی تهران گفت: برقراری ارتباط ریلی بین مناطق 2 و 5 شهر تهران با عبور از دره فرحزاد، کاهش ترافیک شریان‌های بزرگراهی شرقی ـ غربی و شمالی ـ جنوبی تهران از جمله بزرگراه‌های آبشناسان ـ ستاری ـ یادگار امام، سهولت دسترسی شهروندان به شهرک نفت، دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات و دانشگاه فرهنگیان و کاهش ترافیک مسیرهای ارتباطی به دانشگاه و بیمارستان به‌عنوان یک زون جاذب سفر، امکان تعامل با مجتمع‌های تجاری محدوده کریدور با هدف احداث مجتمع‌های ایستگاهی به‌منظور تأمین بخشی از هزینه‌های پروژه و افزایش 14درصدی جذب مسافر خط 7 (حدود 9 هزار نفر در زمان اوج ترافیک) با بهره‌برداری از توسعه شمال غربی خط 7 مترو از ویژگی‌های این بخش محسوب می‌شود.

وی در ارتباط با مدت زمان اجرا و بهره‌برداری از توسعه شمال غربی خط 7 متروی تهران اعلام کرد: در این ارتباط زمان‌بندی پیش‌بینی‌شده 24 ماه خواهد بود.

معاون شهردار تهران درباره هزینه‌های احداث توسعه شمالی خط 7 متروی تهران توضیح داد: در مجموع 9 هزار میلیارد تومان هزینه می‌شود که از این میزان 6 هزار میلیارد تومان هزینه ساختمانی و 3 هزار میلیارد تومان در قالب هزینه تجهیزاتی خواهد بود.

وی گفت: به این ترتیب، حدود 5 کیلومتر مسیر تونلی و 2 ایستگاه جدید در امتداد شمال‌غرب خط 7 مترو احداث خواهد شد.

هرمزی با اشاره به اینکه تی‌اودی و منابع غیرنقد برای توسعه شمالی خط 7 متروی تهران تأمین شده است گفت: در این ارتباط زمین‌ها نیز آماده و تحویل شده است.

وی با اشاره به اینکه در بودجه 1403، سه هزار میلیارد تومان جهت احداث دو ایستگاه جدید در قالب توسعه شمالی خط 7 متروی تهران پیش‌بینی شده است گفت: برنامه زمان‌بندی جهت احداث دو ایستگاه اشاره‌شده در بخش شمالی خط 7، 24 ماه است اما ان‌شاءالله با تلاش و برنامه‌ریزی این بازه زمانی را به 18 ماه کاهش بدهیم.

معاون شهردار تهران همچنین راجع به احداث خط 10 مترو ابراز کرد: احداث این خط نیز با قرارگاه خاتم آغاز شده و در سال آینده نیز فرآیند احداث خط 9 را با همکاری قرارگاه خاتم جلو خواهیم برد.

پرویز سروری؛ نایب‌رئیس شورای شهر تهران هم دراین مراسم گفت: موضوع حمل و نقل، آلودگی هوا و ترافیک 3 موضوعی است که به صورت ویژه در مدیریت شهری دنبال می‌شود و در بودجه سنواتی اعتبارات خوبی برای حل و فصل این موارد پیش‌بینی شده است.

او با اشاره به اینکه باید برنامه‌‌ریزی شود تا جایی که امکان دارد تقاضای حمل و نقل را به صورت ریلی انجام بدهیم، تصریح کرد: باید با برنامه‌ریزی، حمل و نقل را به زیر زمین (مترو) ببریم، البته برای این کار نیازمند به یک حمل و نقل ترکیبی هستیم.

نایب‌رئیس شورای شهر تهران در رابطه با حمل و نقل ترکیبی گفت: افزایش خطوط ریلی در کنار توسعه ون، تاکسی و اتوبوس ما را به حمل و نقل ترکیبی می‌رساند و در این زمینه اقدامات خوبی طی دو سال گذشته انجام شده است.

سروری اضافه کرد: در بودجه سنواتی از سال 1401، 1402 و همچنین سال 1403، اعتبارات ویژه‌ای در حوزه حمل و نقل پیش‌بینی شده به طوریکه در طول سال‌های گذشته و سال آینده 50 درصد از بودجه شورا به حوزه حمل و نقل اختصاص پیدا کرده است.

وی به عقب‌ماندگی‌های صورت گرفته در حوزه حمل و نقل در سنوات قبل اشاره کرد و افزود: ما باید بتوانیم این عقب‌ماندگی بویژه در حوزه مترو را جبران کنیم به طوریکه در حال حاضر 50 درصد از ظرفیت مترو استفاده می‌شود و ما باید بتوانیم استفاده از این ظرفیت را افزایش دهیم، البته اقدامات اساسی در طول دو سال گذشته در مدیریت شهری انجام شده است.

نایب‌رئیس شورای شهر تهران با اشاره به ورود اتوبوس‌، تاکسی‌،‌ ون به ناوگان حمل و نقل عمومی پایتخت تصریح کرد: در ارتباط با ورود واگن‌های جدید مترو، اقدامات خوبی صورت گرفته است و ان‌شاءالله از سال آینده شاهد توسعه و ورود واگن‌های جدید به ناوگان حمل و نقل عمومی پایتخت خواهیم بود.

سروری به موضوع برقی‌سازی ناوگان حمل و نقل عمومی اشاره کرد و گفت: این مسئله پاسخ روشنی به موضوع آلودگی هواست البته این موضوع به صورت ویژه در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفته و ان‌شاءالله سال آینده شاهد تحول و پیشرفت در حوزه برقی‌سازی ناوگان حمل و نقل عمومی خواهیم بود.

وی به توسعه حمل و نقل در قسمت غرب تهران اشاره کرد و افزود: در این بخش شهروندان با کمبود حمل و نقل ریلی روبرو بودند و اقدام امروز (توسعه شمالی خط 7 مترو تهران) می‌تواند مشکلات شهروندان در این محدوده را مرتفع سازد.

نایب‌رئیس شورای شهر تهران همچنین به همراهی دولت در حوزه حمل و نقل و توسعه آن در پایتخت اشاره کرد و گفت: در این ارتباط نیز از همکاری‌های دولت قدردانی می‌شود و همانطور که گفته شد ان‌شاءالله سال آینده سال حمل و نقل برقی برای پایتخت خواهد بود و الگویی برای سایر شهرهای کشور باشد.

 آیین بهره‌‌برداری ورودی دوم ایستگاه شهید دادمان و آغاز عملیات اجرایی پروژه توسعه شمال غربی خط هفت مترو تهران صبح امروز با حضور محسن هرمزی؛ معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران، عباس اکبری؛ جانشین قرارگاه خاتم‌الانبیاء (ص)،‌ آقامیری؛ رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران، داوود گودرزی؛ شهردار منطقه 5 برگزار شد.

خط 7 مترو یکی از مهم‌ترین خطوط متروی تهران به شمار می‌آید که 27 کیلومتر طول دارد؛ از جنوب شرق تهران (شهرک امیرالمومنین)، مجموعه ورزشی جهان پهلوان تختی آغاز می‌شود و در مسیر شرقی ـ غربی به تقاطع بزرگراه نواب و خیابان قزوین (بریانک) رسیده و از آنجا با تغییر مسیر به سمت شمال در امتداد بزرگراه نواب به میدان بوستان (سعادت‌آباد) می‌رسد.

در حال حاضر فقط یک ایستگاه از خط 7 مترو تکمیل نشده و 21 ایستگاه دیگر در این خط در حال خدمات‌رسانی به شهروندان هستند.

توسعه شمال غربی این خط به طول 4.2 کیلومتر، شامل 4 ایستگاه است که از ایستگاه متروی میدان کتاب آغاز و پس از عبور از محدوده فرحزاد و خیابان سیمون بولیوار به میدان دانشگاه آزاد اسلامی و از محدوده خیابان جنت آباد شمالی عبور و در نهایت بزرگراه شهید باکری ختم می‌شود.

این مسیر شامل 2 ایستگاه در محدوده تقاطع بلوار اشرفی اصفهانی با سیمون بولیوار و دانشگاه آزاد خواهد بود؛ هزینه اجرای این طرح 9 هزار میلیارد تومان است که شامل 6 هزار میلیارد تومان هزینه ساختمانی و 3 هزار میلیارد تومان هزینه تجهیزاتی است.