به گزارش اکوایران ،رسم هرساله است ، بررسی لایحه بودجه شهرداری که در دستور کار صحن شورای شهر قرار می گیرد یک هفته ای کار صحن سخت و فشرده می شود .صبح و بعد از ظهر ردیف ها و تبصره ها لایحه بودجه در صحن بررسی  و  تصویب  می شود، سال هایی بوده که به جز جلسات همیشگی یکشنبه و سه شنبه ، جلسات فوق العاده هم برگزار شده وبررسی بودجه در ساعات میانی شب به اتمام رسیده ،اما روند بررسی بودجه 150 همتی شهرداری در سال 1403 را می توان فوری ، سریع و انقلابی توصیف کرد .

 برخلاف همیشه خبری از بررسی ردیف های بودجه نبود ، تنها تبصره های بودجه بررسی و چند تذکر هم درخصوص اختصاص اعتبار به سازمان هایی که هنوز مجوز قانونی آنها دچار ابهام است داده و پرونده بررسی بودجه 1403 در شورا بسته شد . بدون آن که شهروندان از مذاکرات صحن متوجه شوند قرارچه اتفاقاتی در شهر بی افتد و جزییات بودجه مصوب چیست ؟

هرچند که علاقمندان به جزییات بودجه پیشنهادی می توانند صبوری کنند تا زمانی که شهرداری مصوبه بودجه را در سامانه شفافیت قرار دهد .مرکز پژوهش های شورای شهر در گزارشی نسبت به منابع درآمدی شهرداری در سال آینده هشدار داده بود این گزارش ها برخلاف گزارش های مرکز پژوهش های مجلس در اختیار شهروندان قرار نمی گیرد.

در گزارش مرکز پژوهش های شورا تاکید شده که درآمدهای شهرداری ناشی از توسعه شهری بیشترین سهم در بخش درآمدی دارد که این برآورد نجومی با رشد 143 درصدی جای تامل بسیار دارد .

در این گزارش به شرایط تحریمی کشور و رکود نسبی دربخش ساخت و ساز اشاره شده و کسب درآمد در این حوزه را با اما و اگر های اساسی مواجه می داند که در صورت تحقق نیز نسبت درآمدهای ناپایدار در بودجه شهرداری سهم قابل توجهی پیدا می کند .بدهکار شدن تهران یکی دیگر از چالش هایی است که در این گزارش به آن اشاره شده ،رشد بودجه فرهنگی و اجتماعی، افزایش رقم وام های دریافتی از دیگر موضوعاتی است که در این پژوهش به آن اشاره شده است .

به گفته تهیه کنندگان این گزارش مهم ترین و اولین ایراد وارده فارغ از تحقق پذیری برترکیب بسیار نامتوازن و تکیه شدید به درآمدهای ناپایدار است که باعث شده حتی شهرداری در گزارش های توجیهی خود هیچ آمار و ارقام مقایسه ای از ترکیب درآمدهای پایدار و ناپایدار بودجه ارائه نکند .در بخشی از این گزارش به موازی کاری ها در یک حوزه واحد بین دو واحد مجری به ویژه حوزه فعالیت های اجتماعی و فرهنگی ، بین حوزه دفتر شهردار تهران و معاونت اجتماعی و فرهنگی اشاره شده است .کارشناسان مرکز پژوهش های شورا ارقام پیش بینی شده در لایحه بودجه شهرداری را خارج از واقعیت های شهر تهران توصیف کرده که می تواند بدهی های سنگینی برجا گذارد .

مشخص نیست موارد اعلام شده در بودجه مصوب شورای شهر تهران اصلاح شده باشد یا خیر؟ به اعتقاد برخی از کارشناسان حوزه شهری روند بررسی لایحه بودجه 1403 شهرداری غیر شفاف بود .

اما احمد صادقی عضو کمیسیون برنامه و بودجه و رییس کمیته شفافیت شورای شهر تهران اعتقاد دیگری دارد . او به اکوایران می گوید :‌شورای شهر امسال بسیار دقیق و ریز وارد همه جزییات بودجه سال 1403 شهرداری تهران شد  و در کمیسیون تخصصی ساعت های زیادی ، شاید چند صد ساعت جلسات کارشناسی برگزار شده و با تک تک معاونت ها، سازمان ها ، مناطق و ... جلسات کارشناسی داشته ایم .

او ادامه می دهد :‌ نظرات کمیسیون های تخصصی گرفته شد ، براساس آن با معاونت ها و زیرمجموعه های شهرداری به جمع بندی نهایی رسیدیم ، سپس در کمیسیون تلفیق که با حضور اکثریت اعضا برگزار شد مجدا ردیف ها و تبصره ها مورد بررسی قرار گرفت و نتیجه به صحن شورای شهر آمد به همین دلیل زمان کم تری برای تصویب آن در صحن نیاز بود.

صادقی درخصوص اعتراض برخی از اعضای شورای شهر به تصویب اعتبار برای سازمان فناوری های نوین که هنوز تایید آن از سوی وزارت کشور با ابهاماتی رو به رو است هم می گوید : مراحل قانونی تصویب این سازمان طی شده و اعتباردر نظر گرفته قانونی است .