به گزارش اکوایران، آیین رونمایی از یک دستگاه اتوبوس برقی، ۳۰‌دستگاه تاکسی برقی و چند دستگاه موتور برقی وارداتی از چین با حضور علیرضا زاکانی شهردار تهران، مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران، محسن هرمزی معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران، حمیدرضا صارمی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، سید جعفر تشکری هاشمی، علی اصغر قائمی، مهدی پیرهادی، سید احمد علوی، مهدی بابایی، محمد آخوندی، علیرضا نادعلی و سید محمد آقامیری اعضای شورای شهر و جمعی از مدیران شهری برگزار شد.

قرارداد برقی‌سازی ناوگان حمل‌ونقل تهران در سفر اخیر شهردار تهران به چین نهایی شد. بر این اساس، طرف چینی متعهد شد دو هزار و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس برقی، ۲۵ هزار دستگاه تاکسی برقی، دو هزار و ۵۰۰ دستگاه تاکسی شاسی‌بلند برقی، ۱۰هزار دستگاه ون و ۱۵۰هزار دستگاه موتور کار برقی را به صورت اقساطی واگذار کند.

محموله تحویلی امروز نمونه‌ای از این قرارداد است و طرف چینی متعهد شده همه وسائط نقلیه خریداری شده را پس از واریز ۲۰ درصد پیش‌پرداخت حداکثر ظرف مدت ۶ ماه تحویل دهد.

تاکسی‌های وارد شده توانایی پیمایش تا ۵۰۰ کیلومتر با یک بار شارژ کامل را دارند. همچنین عمر باتری‌های آنها دست‌کم ۴۵۰هزار کیلومتر برآورد می‌شود.

مهدی چمران رییس شورای شهر تهران در این مراسم با بیان اینکه قرار است این وسایل نقلیه وارد چرخه حمل و نقل عمومی شود، گفت: ما سال آینده منتظر دو هزار دستگاه اتوبوس خارجی و همچنین داخلی ها هستیم تا بتوان شرایط خوبی برای حمل و نقل عمومی ایجاد کرد. ما مدام تشویق به استفاده از این وسایل حمل و نقل عمومی می‌کنیم اما باید به اندازه بوده و در کرامت و شان مردم باشد.

وی افزود: امیدواریم این وسایل هرچه سریعتر ساخته و وارد شود تا فرصت برای ساخت داخل وجود داشته باشد. ما این وسایل را به ناوگان اضافه خواهیم کرد و قرار بر برقی‌سازی اتوبوس‌های موجود نیست. پس از پرداخت مبالغ بانکی توسط بانک شهر، پس از چهار ماه اتوبوس‌ها وارد کشور خواهد شد.

چمران تاکید کرد: با اینکه قیمت این خودروها بیشتر است تعرفه ها یکسان خواهد بود و از سود بازرگانی استفاده خواهیم کرد تا با نرخ فعلی فعالیت کنند

علیرضا زاکانی هم  در حاشیه آیین رونمایی از ناوگان برقی جدید حمل و نقل عمومی شهر تهران در جمع خبرنگاران با بیان اینکه همه تلاش ما این است تا خدمت شایسته ای به آنها ارائه کنیم، اظهار کرد: چند دسته کار در حال انجام است؛ یک اقدام در حوزه مترو مبنی بر اضافه شدن خطوط و ناوگان جدید است تا این ظرفیت دو برابر شود.

وی ادامه داد: در بخش دوم ورود وسایل حمل و نقل عمومی شامل اتوبوس، تاکسی، ون و موتور است؛ قرارداد سه هزار اتوبوس برقی منعقد شده که دو هزار و ۵۰۰ دستگاه خارجی و ۵۰۰ دستگاه داخلی است. قرارداد دو هزار دستگاه دیزلی داخلی نیز منعقد شده و تا پایان سال آینده به ناوگان اضافه خواهد شد. سرعت ورود خودروهای خارجی بیشتر است و تا انتهای ۶ ماه باید این اتوبوس‌ها در تهران باشد.

وی با بیان اینکه ۱۰ هزار دستگاه ون نیز طی ۱۰ ماه وارد می شود، گفت: قراردادها منعقد شده و مراحل مالی آن در حال انجام است و بانک مرکزی و بانک شهر و همچنین وزارت های کشور، صمت و نیرو نیز اوج همکاری را داشتند.

زاکانی با بیان اینکه از ۲۷ هزار و ۵۰۰ دستگاه تاکسی برقی دو هزار و ۵۰۰ دستگاه شاسی بلند و برای مسیرهایی همچون فرودگاه است، گفت: ۲۷ هزار تاکسی نیز وزارت صمت پیش بینی کرده و در مجموع به بیش از ۵۰ هزار تاکسی می‌رسد. تاکسی‌های وزارت صمت جایگزین تاکسی های فعلی می شود. تاکسی‌های وارداتی نیز مالک شرکتی خواهند بود.

زاکانی با اعلام اینکه دو هزار و ۱۰۰ دستگاه اتوبوس در خطوط فعال هستند و این تعداد به مرور اضافه می شود، گفت: برای سال آینده اتوبوس‌های فعال چندین برابر تعداد اتوبوس‌هایی می شود که وقتی ما شهرداری را تحویل گرفتیم در تهران فعال بود.

وی با بیان اینکه دو هزار ون فعال مربوط به ۱۷ سال پیش در سطح شهر داریم، یادآور شد: ون‌های وارداتی جایگزین ون‌های فرسوده فعلی خواهد شد.

شهردار تهران یادآور شد: بخشی از موتورها در داخل کشور و از سه شرکت خریداری شده و از دو شرکت دیگر نیز خرید خواهد شد. در تهران ۲.۵ میلیون دستگاه موتور پلاک شده و توان تحویل داخلی ۱۵ هزار دستگاه و تعداد موتورهای وارداتی ۱۵۰ هزار دستگاه است. لذا اتوبوس‌ها، تاکسی‌ها و موتورها داخلی‌سازی خواهند شد و از سال آینده افق جدیدی برای کشور روشن می‌شود.

زاکانی همچنین تصریح کرد: تعرفه گمرکی این وسایل یک درصد است که جای تقدیر از دولت دارد. لذا خودرویی که وارد می‌شود، غیر از هزینه‌های پلاک‌گذاری و گمرکی، قیمتش یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان خواهد بود؛ در حالیکه در بازار قیمت آن سه تا چهار میلیارد تومان است. بخشی از هزینه‌های یک میلیاردی را نیز دولت می‌دهد و قیمت به ۵۰۰ میلیون تومان می رسد. همچنین ۹۰ میلیون تومان نیز برای خودروهای اوراقی پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه وسایل نقلیه وارداتی ارزان‌تر از وسایل داخلی است، یادآور شد: هدف ما نجات از آلودگی هوا و ترافیک است و اگر کار به انتها برسد سال آینده بهار حمل و نقل عمومی خواهد بود.

زاکانی به خبر استعفای مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو اشاره کرد و افزود: ایشان در محل کار خود حضور دارد و اینکه می‌گویند نیست، نادرست است. در خصوص نکاتی که مطرح کرده بود، ظرف امروز و فردا توضیح خواهم خواست و تصمیم‌گیری خواهد شد.

محسن هرمزی هم در حاشیه این مراسم با بیان اینکه قرارداد شهرداری تهران در حوزه برقی‌سازی در دو محور دنبال شده که بخشی از آن مربوط به خرید ۲۵۰۰ دستگاه اتوبوس از تولیدکنندگان داخلی است، افزود:  ۵۰۰ دستگاه آن به صورت برقی توسط شرکت مبنا و شتاب تولید خواهد شد.

وی گفت: رویکرد شورای شهر ششم تحول در شهر تهران به‌ویژه در حوزه حمل و نقل عمومی است. بر همین اساس، در سالی که گذشت و هم برای سال آینده بیش‌از ۵۰ درصد بودجه شهرداری تهران  به حوزه حمل و نقل عمومی اختصاص داده شد؛ اما با توجه به اینکه نیاز شهر تهران بیش‌از ۲۵۰۰ دستگاهی است که تولیدکنندگان داخلی توان تولید آن را دارند، سراغ تأمین ناوگان به میزان گسترده در حوزه برقی سازی با کمک دولت و وزارت صمت رفتیم.

معاون شهردار تهران با بیان اینکه بر این اساس امروز شاهد رونمایی از اولین نمونه خودروهایی هستیم که با کمک دولت قرارداد آن در چین منعقد شد، اظهار کرد: امید داریم که از محل این قرارداد ورود ۲۵۰۰ دستگاه اتوبوس، ۱۰ هزار دستگاه ون، ۲۷هزار و ۵۰۰  دستگاه تاکسی و بیش‌از ۱۵۰ هزار دستگاه موتورسیکلت برقی را نهایی کنیم.

به گفته وی، کار ثبت سفارش مربوط به قرارداد چین در هفته جاری با کمک دولت انجام می‌شود و امیدواریم بتوانیم در بهار سال آینده نخستین بخش از این خودروها را وارد کشور کنیم.

هرمزی در مورد زمان تحویل این وسایل نقلیه برقی با بیان اینکه  از ابتدای سال جدید عملیات تأمین اتوبوس و تاکسی های برقی به ۶ ماه و ون‌های برقی به ۱۰ ماه زمان نیاز دارد، افزود: با کمک ویژه دولت ۲۰ درصد پیش پرداخت اولیه مورد نیاز برای این قرارداد آمده است و منتظر ضمانت‌نامه‌های طرف چینی هستیم.

وی همچنین درباره تأمین برق این وسایل نیز گفت: کسی منکر اینکه در حوزه برق مشکلاتی داریم نیست؛ اما همتی که وزارت صمت و وزارت نیرو دارند مشکل برق را حل خواهد کرد، ضمن اینکه این خودروها نیز شب شارژ هستند و شهرداری تهران نیز با تدابیری به‌دنبال کاهش اضافه‌بار برق است.

شادی مالکی  هم در حاشیه آئین رونمایی از جدیدترین خودروهای برقی ناوگان حمل و نقل شهر تهران بیان کرد: پیرو قرارداد منعقده فی مابین شهرداری تهران و شرکت‌های چینی مقرر شده است که ۲۵ هزار تاکسی برقی و ۱۰ هزار ون برقی وارد کشور شود.

وی با بیان اینکه امروز تعدادی از این خودروها وارد تهران شدند، گفت: مابقی خودروها نیز ظرف ۶ ماهه آینده در سال ۱۴۰۳وارد کشور می‌شوند.

سرپرست سازمان تاکسیرانی شهر تهران گفت: با جایگزین شدن این خودروهای برقی با خودروهای فرسوده فعلی، شاهد تغییر و تحول در سطح شهر خواهیم بود.

مالکی ادامه داد: در حال حاضر  ۳۰ دستگاه خودروی برقی و یک دستگاه ون برقی و یک دستگاه اتوبوس برای بازدید و در معرض دید اعضای شورای شهر قرار داده شده است.

وی در مورد ورود این تاکسی‌ها در خطوط حمل و نقل تهران گفت: خطوط فعالیت این تاکسی ها مشخص است و بعد از اخذ پلاک از سوی پلیس وارد خطوط فعالیت می شوند.