آیین پایان عملیات حفاری مکانیزه و احداث تونل پروژه توسعه جنوبی خط ۶ مترو تهران با حضور شهردار تهران و جمعی از مدیران شهری برگزار شد.علیرضا زاکانی در این آیین با اشاره به جایگاه ری در مدیریت شهری گفت : ری قبله تهران است و با قدمتی هزاران ساله نگینی بر انگشتری شهر ماست. امروز مفتخریم در پویش امید و افتخار شاهد اتمام پروژه خط ۶ مترو تهران به طول ۴۲ کیلومتر  و خروج دستگاه تی بی ام از آن باشیم.

وی ادامه داد: سال آینده ۲ ایستگاه و پس از آن هر ۵ ایستگاه خط ۶ در اختیار مردم قرار می‌گیرد. مهم‌ترین ایستگاه خط ۶، ایستگاه حرم حضرت عبدالعظیم است که سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

زاکانی تاکید کرد: در نهایت آخرین ایستگاه خط ۶ به صورت تبادلی با خطوط ۱، ۱۱ و راه آهن جمهوری اسلامی احداث خواهد شد. بخش پایانی تونل خط ۶ به طول ۹.۵ کیلومتر می‌باشد، با وجود آنکه عملیات ساخت خط ۶  در نیمه دهه ۹۰ آغاز شد اما بیشتر خطوط این خط از مترو در دوره مدیریت شهری جدید به نتیجه رسیده است.

شهردار تهران با اشاره به چالش های حمل‌ونقل عمومی در پایتخت گفت: محدودیت‌ها و عدم توسعه مناسب ناوگان حمل‌ونقل عمومی تهران طی سالیان گذشته باعث شده امروز تنها ۳۴ درصد از رفت‌وآمدهای درون شهری از این طریق انجام شود و مردم بیشتر سراغ استفاده از خودروهای شخصی بروند. با توسعه خطوط مترو و اتوبوس برقی و …به دنبال بر هم زدن این نسبت به نفع حمل‌ونقل عمومی هستیم

وی ادامه داد: با وجود همه تلاش های انجام شده در این سی ماه هنوز هم از شرایط فعلی حمل‌ونقل عمومی راضی نیستیم؛ به همین جهت قرارداد دریافت ۵ هزار اتوبوس را منعقد کرده‌ایم، از این میزان حدود ۳ هزار اتوبوس برقی است و نیمی از آن به وسیله شرکت‌های داخلی تامین می‌شود.

وی افزود: با اضافه شدن اتوبوس های جدید عملا در مدت زمان کوتاهی ظرفیت اتوبوس‌رانی پایتخت افزایش قابل توجهی خواهد یافت و این رکورد در تاریخ تهران بی سابقه است.

زاکانی اشاره‌ای به واردات خودروهای برقی به پایتخت نیز داشت و افزود: صبح امروز در محل شهرداری تهران نمایشگاه خودروهای برقی که بناست به زودی به ناوگان حمل‌ونقل عمومی پایتخت افزوده شود برگزار شد. مطابق قراردادهای منعقد شده ۱۰ هزار ون و ۲۷۵۰۰ تاکسی برقی به ناوگان حمل‌ونقل عمومی پایتخت افزوده خواهد شد.

شهردار تهران سپس به برخی از کارهای انجام شده در طی ۳۰ ماه گذشته نیز پرداخت و گفت: در دوره جدید به کارهای کوتاه مدت توجه شد و برای کارهای بلندمدت نیز برنامه‌ریزی صورت گرفته است. در همین رابطه از نیمه نخست سال گذشته تا کنون بالغ بر صد پویش امید و افتخار برگزار شد که در ۱۰۰ پویش آن ۸۶۱  پروژه به ارزش ۱۷۸ همت به بهره‌برداری رسیده‌است، از این آمار بالغ بر هشتاد درصد پروژه ها به طور کامل در این دوره به نتیجه رسیده و ۶۶ درصد آن نیز در نیمه جنوبی شهر تهران می‌باشد.

زاکانی در بخش دیگری از سخنان خود به همکاری میان شهرداری تهران با دولت سیزدهم برای حل چالش‌های شهری تهران پرداخت و گفت: به زودی بناست با همراهی دولت عملیات ساخت ۱۵۰ هزار واحد مسکن در شهر تهران را آغاز بکنیم علاوه بر این به دنبال ایجاد تسهیلات برای ساخت مسکن در پایتخت نیز می‌باشیم.

شهردار تهران ادامه داد: هفته قبل عملیات ساخت  خط ۸ مترو در محله مسعودیه واقع در جنوب شهر آغاز شد که انتهای آن به ایستگاه سرسبز می‌رسد. همچنین عملیات ساخت خط ۹ نیز  این هفته آغاز می‌شود، این خط تبادلی از دولت آباد و منطقه مشیریه آغاز می‌شود و به چیتگر می‌رسد. در تکمیل هر ایستگاه‌ خطوط مترو تهران نزدیک به ۳ هزار میلیارد تومان هزینه می‌شود. علاوه بر این موارد با همکاری شرکت سابیر تونل شهید متوسلیان (متصل کننده بخش جنوبی بزرگراه شهید صیاد شیرازی به اتوبان آزادگان) ظرف ۴ سال آینده به بهره برداری می‌رسد. این تونل در ۹.۵ کیلومتر با سه دسترسی و در دو طبقه ساخته خواهد شد.

زاکانی در پایان تاکید کرد: حجم کارهای صورت گرفته در حوزه حمل و نقل عمومی با هدف حل معضل ترافیک شهر تهران و کاهش آلودگی هوا پایتخت طی ۳۰ ماه گذشته بی نظیر بوده است. البته خدمت‌رسانی به مردم محدود بر این حوزه‌ها نمی شود و تلاش می‌کنیم در دیگر حوزه‌های خدماتی هم اتفاقات خوبی در شهر رقم بخورد.

محسن هرمزی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران هم در این مراسم گفت: پروژه امروز یکی از سخت ترین پروژه های تونلی کشور به جهت شیب منفی این پروژه بود. توسعه جنوبی خط ۶ مجزای خط ۶ و ۱۰ کیلومتری حساس و راهگشاست. عملیات حفاری از سال گذشته زمان بیشتری گرفت و امروز شاهد اتمام عملیات ساخت تونل هستیم.

وی ادامه داد: برای سال آینده به احداث ایستگاه های مهم محدوه حرم حضرت عبدالعظیم می پردازیم. نقطه پایانی و آغازین این خط با راه آهن ایستگاه تبادلی خواهد داشت و این اهمیت ایستگاه را دوچندان می کند. لذا عملیات ساخت این ایستگاه ها سرعت خواهد گرفت تا حداکثر ظرف ۱۸ ماه به بهره برداری برسد.

هرمزی گفت: دوستان ما در متروی تهران تحریم شدند اما ما همچنان به نوکری مردم می پردازیم و این حائز اهمیت است. حجم عملیات عمرانی ما به قیمت روز ۳ هزار میلیارد تومان است. این دستگاهی که امروز از تونل خارج شد در خط جدید متروی تهران یعنی خط ۹ مورد استفاده خواهد گرفت و بزودی شاهد شروع این خط به شرط انجام کنسرسیوم خواهیم بود.

معاون شهردار تهران در پایان تاکید کرد: شنبه هفته آینده شاهد افتتاح ۳ ایستگاه در خط ۶ هستیم که یک ایستگاه آن تبادلی با خط ۷ خواهد بود.