به گزارش اکوایران،22تیرماه 1400 صحن علنی شورای شهر تهران ؛آخرین جلسات شورای شهر پنجم درحال برگزاری است و سرانجام بعد از مدت ها اعضای شورا قصد دارند نتایج گزارش تحقیق و تفحص املاک شهرداری تهران را درصحن مطرح کنند. گزارش ها و اسناد روی میز چرخ داری به صحن آورده می شود.حجم گزارش ها به اندازه ای است که محمودمیرلوحی ؛رییس کمیته اقتصاد و تنظیم مقررات شورای پنجم تنها به کلیاتی از تخلفات می پردازد . اما پانزدهمین گزارش تهیه شده درخصوص «باغ ازگل» و نحوه واگذاری به حوزه علمیه ازگل است . 

گزارشی که آن روزها درمیان انبوه پرونده ها دیده نشد اما  امروز موضوع گپ های دید و بازدید های نوروزی است . 

پس از انتشار پرونده ای مربوط به کاظم صدیقی ،معصومه ابتکار عضو پیشین شورای شهر تهران در شبکه اجتماعی ایکس/توئیتر نوشت: «یادتان هست؟ سال ۹۱در شورای شهر تهران موضوع یکی از تذکرات سه شنبه من در صحن علنی افشای بی اعتنایی و همدستی هم طیفان این اقا در موضوع قطع درختان و تخریب باغات ازگل بود.»

اما بررسی گزارش پانزدهم تحقیق و تفحص از املاک شهرداری نشان می دهد که واگذاری این باغ به دوران مسئولیت محمود احمدی نژاد در شهرداری تهران می رسد .

در این گزارش روند واگذاری باغ گیو به حوزه علمیه امام خمینی بررسی شده در میان پیوست های زمان مالکیت قطعی شهرداری بر این زمین ها  سال 1374 است .  درنامه  شهرداری تهران و دادگاه انقلاب در این سال آمده که  قطعات 1 الی 11 و 250 الی 279 و 214 الی 216 و قطعه228 از اراضی باغ گیو  به صورت رایگان در اختیار شهرداری تهران قرار می گیرد و در مقابل شهرداری جهت سایر قطعات بلا معارض تراکم 180 درصد بدهد که در ادامه شهرداری نامه ای به کمیسیون ماده 5 ارسال می کند . 

10

11

5

در میان اسناد این گزارش درخواست حجت الاسلام صدیقی سرپرست حوزه علمیه امام خمینی با شهرداری وقت (محمود احمدی نژاد)درخصوص وگذاری زمینی حداقل به مساحت 5 هزار متر مربع دیده می شود .  همچنین حوزه علمیه امام خمینی  با مکاتبه با شهردار وقت تهران درخواست می کند تا زمین مجاور برای احداث مجموعه فرهنگی ومسجد و حوزه علمیه خواهران واگذار شود . 

 سازمان املاک با اشاره به وضعیت ملک از جمله پوشش گیاهی و درختی مثمر و بافت مسکونی واگذاری این ملک راجهت حوزه علمیه را صلاح نمی داند اما شهرداری با این واگذاری موافقت می کند .

4

با تغییر مدیریت شهرداری تهران در سال 1386 تولیت مدرسه علمیه امام خمینی   ضمن مکاتبه ای درخواست واگذاری محضری ملک فوق به حوزه علمیه را می کند که  شهردار در پیوست این نامه خطاب به معاون وقت امور مناطق تاکید برحداکثر مساعدت می کند . 

  سازمان املاک با اشاره به بندهای 6 و 10 ماده 55 قانون شهرداری ها ، واگذاری زمین های مذکور به حوزه علمیه امام خمینی   ازگل ملک موسوم به باغ گیلاس– ملک تهران پارس، قنات کوثر   را با حفظ مالکیت شهرداری تهران بلامانع اعلام می کند . 

اما در نامه نگاری های دیگری که در این گزارش آمده به واگذاری قطعی سند به حوزه علمیه اشاره شده در نامه  شهردار وقت منطقه گزارشی از اقدامات انجام شده به شهردار تهران می دهد که در آن به موضوعاتی از جمله واگذاری قطعی اسناد مالکیت توسط اداره کل املاک و مستغلات شهرداری تهران به نام مدرسه علمیه امام خمینی آمده است .

در این نامه درخواست شده با توجه به درختان وضع موجود و لزوم جابجایی و انتقال درختان جهت احداث با تسریع و مساعدت لازم در این خصوص توسط سازمان پارکها انجام شود . 

همچنین در این گزارش آمده که  کاربری ملک در وضع موجود پارک عمومی و در پهنه بندی مصوب مسکونی و باغ مسکونی لحاظ شده است که لزوم هماهنگی و تعیین کاربی آموزشی و فرهنگی ( حوزه علمیه ) و هماهنگی با دبیرخانه کمیسیون ماده 5 الزامی خواهد بود.

3

 در میان نامه نگاری ها نامه اهالی این محله به شهردار وقت و رییس شورای شهر هم مشاهده می شود . همسایگان این باغ درخصوص قطع درختان قدیمی و صدای اره برقی در این باغ به مدیریت شهری وقت هشدار داده اند .

2

1