همزمان با تعطیلات نوروزی، بسیاری از مردم راهی سفر می‌شوند. تصادفات جاده‌ای اما مسیر برخی از آنها را به خانه بی‌بازگشت می‌کند. بررسی داده‌های سازمان پزشکی قانونی کشور نشان می‌دهد که  در حوادث جاده‌ای نوروزی یک دهه اخیر، 6905 نفر جان خود را از دست داده‌اند. این آمار مربوط به حوادث برون‌شهری است.

داده‌های سازمان پزشکی قانونی نشان می‌دهد آمار کشته‌های حوادث برون‌شهری نوروز 99، کاهش چشم‌گیری نسبت به سال‌های قبل از آن داشته است که می‌توان گفت بی‌ارتباط با محدودیت‌های کرونایی آن زمان نیست.

پس از فروکش کردن کووید19 و رفع محدودیت‌های کرونایی، آمار کشته‌های تصادفات باز هم افزایش پیدا کرد. تا جایی‌که آمار تلفات حوادث برون‌شهری سال 1403 نسبت به نوروز 99، افزایش 2.5 برابری داشته است. بر اساس آمار پلیس راهور در نوروز 1403 ( از 28 اسفند تا 15 فروردین) 813 نفر از هموطنان جان خود را از دست داده‌اند و این تلفات تا 17 فروردین امسال به 828 نفر رسیده است. 

اظهارات پلیس راهور ایران نشان از نقش پررنگ خودروهای داخلی در این حوادث دارد. حسن مومنی، رئیس پلیس راه کشور در روزهای اخیر به ایسنا گفت که 17 درصد خودروهای تصادف کرده منجر به فوت، خارجی و 83 درصد نیز داخلی بودند. 

به گفته رئیس پلیس راه کشور، 35 درصد خودروها پژو و 27 درصد پراید بودند. به عبارتی 62 درصد تصادفات را پژو و پراید تشکیل دادند. ا