هزاران درخت پارک جنگلی چیتگر افت زده  و خشک شده اند . طی دو هفته گذشته 2 عضو شورای شهر تهران نسبت به وضعیت درختان بوستان جنگلی از جمله چیتگر هشدار داده اند . علی صالحی دادستان تهران امروز اعلام کرده که  با توجه به حساسیت امر و در راستای صیانت از انفال و ثروت‌های عمومی، دستور رسیدگی به علل خشک شدن درختان منطقه چیتگر با قید فوریت خطاب به دادسرای ناحیه ۳۷ (ویژه انفال) صادر شد و پس از بازدید معاون دادستان و سرپرست دادسرا از محل، در جلسه با دستگاه‌های متولی تصمیمات لازم اتخاذ و دستورات لازم جهت حفاظت از درختان صادر شد.

دادستان تهران افزود: در جلسه دادستانی تهران با مدیران منابع طبیعی و آبخیزداری شهر تهران، سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران، شرکت آب و فاضلاب شهر تهران، شهردار منطقه ۲۲، رئیس اداره محیط زیست شهر تهران مقرر شد راهکارهای جلوگیری از خشک شدن درختان و احیای آن‌ها با تشکیل کارگروه ویژه بررسی شود و برنامه اجرایی مشخص با لحاظ موقعیت محل و اقدامات لازم تهیه و نتیجه اقدامات انجام شده به دادستانی گزارش شود.

وی گفت: اعضای این کارگروه به صورت ماهانه و با حضور سرپرست دادسرای ناحیه ۳۷ ضمن بازدید از بوستان چیتگر بر روند انجام اقدامات نظارت می‌کنند.

دادستان تهران تصریح کرد: با توجه به اهمال صورت گرفته در سالیان متمادی و آسیب جدی به درختان مقرر شد هیئتی از کارشناسان رسمی مجرب دادگستری نسبت به بررسی علت خشک شدن درختان و نیز روش احیای بوستان مزبور اقدام کنند تا تدابیر قانونی در این خصوص به عمل آید.

وی یادآور شد: همچنین مقرر شد جهت جلوگیری از تعرض و سوءاستفاده احتمالی اشخاص در اراضی بوستان چیتگر، اداره منابع طبیعی نسبت به پیگیری و اخذ سند کاداستر در خصوص اراضی موصوف اقدام و نتیجه را به این دادستانی اعلام کنند.

به گفته دادستان تهران، با توجه به تکالیف قانونی سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران درباره تهیه شناسنامه و پلاک‌کوبی تمامی درختان، مقرر شد این سازمان با قید فوریت نسبت به پلاک‌کوبی درختان بوستان چیتگر اقدام و آمار درختان پلاک‌کوبی شده و همچنین درختان خشک، سالم و دارای قابلیت بهبود را به صورت هفتگی به دادستانی تهران اعلام کند.

روز گذشته  هم مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران با اشاره به مشکلات پارک جنگلی چیتگر از جمله کمبود آب که باعث آفت‌زدگی درختان شده است، گفته بود: آبرسانی به پارک دردستور کاراست.

 رضا بیانی  با اشاره به مشکلات پارک جنگلی چیتگر از جمله کمبود آب که باعث  آفت‌زدگی درختان شده است، گفت: برای حل این مشکلات، برنامه‌های مختلفی در نظر گرفته شده است. یکی از این برنامه‌ها، آبرسانی به این پارک همچنین انجام اقدامات لازم برای مبارزه با آفت‌ها به‌خصوص سوسک پوست‌خوار است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران در ادامه از مردم خواست تا در حفظ و نگهداری از منابع طبیعی، به خصوص پارک‌های جنگلی، کوشا باشند.

در صحن روز یکشنبه شورای شهر تهران هم ناصر امانی در تذکر پیش از دستور خود  با بیان اینکه بعد از جلسه هفته گذشته با مدیرعامل آبفا، آب به روی بوستان چیتگر باز شد و درختان و فضای سبز این بوستان پس از سالها سیراب شدند، افزود: اما تذکر من نگرانی در مورد درختان خشک شده و آفت زده این بوستان است که بر اساس سرشماری کارشناسان منابع طبیعی در سال قبل ۸۸۰۰ اصله درخت خشک و یا آفت زده بود و این درختان چکش خورده و علامت گذاری شده و سال گذشته ۸۰۰ اصله توسط پیمانکار منابع طبیعی جمع آوری و مابقی بلاتکلیف رها شده اند و این نگرانی وجود دارد که آفت به سایر درختان نیز سرایت کند و مدیران بوستان می گفتند که وضعیت بحرانی است که باید چاره‌ای اندیشیده شود.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه کوتاهی و بی توجهی‌ها منجر به این اتفاق شده و ۱۰ سال است که این وضعیت در بوستان چیتگر ایجاد شده است، اظهار کرد: هر چند خجالت زده هستیم و شاید روی قطع کردن این تعداد درختان را نداشته باشیم؛ اما باید علاج را پیش از واقعه بیاندیشیم و هفته قبل دادستان تهران نیز از بوستان چیتگر بازدید کرده و این احساس خطر به تمام مدیران عالی استان منتقل شده است. شهرداری چندین بار با اداره کل منابع طبیعی مکاتبه کرده؛ اما نتیجه‌ای حاصل نشده و اگر رئیس شورای شهر تهران صلاح بداند، درخواست داریم مکاتبه‌ای با این اداره کل انجام دهد.