به گزارش اکوایران، واحد اطلاعات نشریه اکونومیست (EIU) در نظرسنجی سالانه خود براساس پنج شاخص «ثبات»، «مراقبت‌های سلامت»، «فرهنگ و محیط زیست»، «آموزش» و «زیرساخت»، 173 شهر جهان را به لحاظ زیست‌پذیری رتبه‌بندی کرده است.

به نوشته اکونومیست، نتایج این رتبه‌بندی گویای آن است که شهر وین در اتریش برای سومین سال متوالی در 2024 در صدر این رتبه‌بندی به عنوان زیست‌پذیرترین شهر جهان قرار گرفته است. پایتخت اتریش در چهار شاخص از میان پنج شاخص موجود امتیاز کامل را به دست آورده است.

سه شهر اروپایی دیگر کپنهاگ، زوریخ و ژنو نیز در میان پنج شهر برتر زیست‌پذیر جهان قرار دارند؛ هر سه این شهرها جمعیت متوسط دارند که منجر به کاهش نرخ جرم و جنایت، شلوغی کمتر جاده‌ها و سیستم‌های حمل‌ونقل عمومی می‌شود. دو شهر کانادایی، کلگری و ونکوور، و چهار شهر در منطقه آسیا-پاسفیک شامل ملبورن، سیدنی، اوزاکا و اوکلند، لیست 10 شهر برتر زیست‌پذیر جهان در سال 2024 را کامل می‌کنند.

شهر دمشق نیز همچنان با کمترین امتیاز زیست‌پذیری شهری در انتهای این رتبه‌بندی قرار دارد. پایتخت سوریه از سال 2013 در این جایگاه قرار داشته است و در سال جاری نیز امتیاز 30.7 را از 100 به دست آورده است. امتیاز ضعیف 20 آن در شاخص «ثبات» برابر با رتبه شهر کراچی است که پایین‌ترین امتیاز در این شاخص در میان سایر شهرهای جهان است. شهر کی‌یف اوکراین نیز در شاخص ثبات عملکرد ضعیفی داشته است که سبب شده این شهر برای دومین سال متوالی در میان 10 شهر با کمترین امتیاز زیست‌پذیری قرار گیرد.

در میانه جنگ با غزه، تل آویو نیز امتیاز ثبات ضعیفی را کسب کرده است و امتیاز آن در زیرساخت‌ها و فرهنگ و محیط زیست به ترتیب 7 و 6 نمره کاهش یافته است. این شهر در رتبه‌بندی سال جاری با 20 رتبه کاهش مواجه شده است که بزرگترین تغییر در نظرسنجی سال جاری است.

شهرهای کاراکاس ونزوئلا، کی‌یف اوکراین، پورت مورزبی در پاپوا گینه نو ، هراره زیمباوه، داکا بنگلادش، کراچی پاکستان، لاگوس نیجریه، الجزیره در الجزایر، تریپولی لیبی و دمشق سوریه، 10 شهر با کمترین امتیاز زیست‌پذیری در میان سایر شهرها هستند.

یافته‌های واحد اطلاعات اکونومیست نشان می‌دهد که میانگین امتیاز زیست‌پذیری در شهرهای جهان در طول سال گذشته تنها 0.06 درصد افزایش یافته است. در طول سال گذشته ناآرامی‌های مدنی اروپا را دچار مشکل کرد؛ کشاورزان فرانسوی بزرگراه‌های پاریس را مسدود کردند و اعتراض‌ها علیه سیاست‌های مهاجرتی در سراسر این قاره آغاز شد. شورش در شهر نومئا، در کالدونیای جدید، و اعتراضات دانشگاهی در سراسر آمریکا که پس از انجام این نظرسنجی اتفاق افتاد نیز برای شاخص زیست‌پذیری سال آینده خوب نیستند.

بحران هزینه‌های زندگی نیز اثرگذار بود. گرچه تورم در بسیاری از کشورها کاهش یافته است، اثرات آن به خصوص روی هزینه‌های مسکن، همچنان احساس می‌شود. قیمت‌های بالا روی امتیازهای زیرساخت، به‌خصوص در استرالیا و کانادا اثرگذار بود. ممکن است کیفیت زندگی شهری در بالاترین حد خود در طول یک دهه باشد، ولی تجربه همه از آن یکسان نیست.

زیست پذیری شهرها