به گزارش اکوایران، تب دنگی، یک عفونت ویروسی است که توسط پشه‌های آئدس منتقل می‌شود؛ این بیماری اخیراً در ایران شیوع یافته و به گفته وزیر بهداشت، از امارات به ایران وارد شده و تاکنون 80 بیمار شناسایی شده‌اند.

تا به این لحظه، پشه‌های آئدس در 7 استان کشور یافت شده‌اند و عمدتاً در استان‌های بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان وجود دارند.

شهنام عرشی، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، امروز (سه‌شنبه، 12 تیر) در نشست خبری با موضوع وضعیت شیوع تب دنگی در ایران که در وزارت بهداشت برگزار شد گفت: سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر و خوزستان جزو استان‌های پرخطر ابتلا به بیماری به شمار می‌روند؛ در استان گیلان آلودگی وجود دارد و مازندران و گلستان در معرض رشد پشه هستند.

وی افزود: از آن‌جا که رفت‌و‌آمد به کشورهایی مانند امارات زیاد است و پشه آئدس در این کشور وجود داشته، پشه‌های موجود در کشور ما نیز آلوده شده‌اند و وقتی پشه‌های آلوده وجود دارند دیر یا زود، سایر استان‌ها نیز مستعد ابتلا و شیوع بیماری هستند و اپیدمی (همه‌گیری) بیماری را شاهد خواهیم بود.

آنطور که تسنیم گزارش داده، تخم پشه آئدس از طریق تایرهای فرسوده می‌تواند به همه جا منتقل شود اما بُرد پشه نهایتا ۵۰۰ متر است و مسافران باید در جزایر جنوبی و مراکز توریستی جنوب کشور مراقب این بیماری باشند.

به گفته عرشی، در شهرهایی مانند قزوین و در دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی، مشهد و قم نیز این بیماری شناسایی شده است اما انتقال محلی بیماری وجود نداشته است.

برای پیشگیری از این بیماری، وزارت بهداشت اقداماتی همچون سم‌پاشی محیط، تولید کیت‌های تشخیص سریع و صدور سند «ملی مبارزه با پشه آئدس» را انجام داده است.

همچنین تلاش‌هایی برای تولید واکسن داخلی صورت گرفته و لازم به ذکر است که برای جلوگیری از گزش پشه‌ها، از پوشش مناسب، توری در پنجره‌ها و تخلیه آب‌های راکد استفاده شود.

علائم تب دنگی شامل تب، تهوع، سردرد، درد عضلانی و مفاصل و بثورات پوستی است؛ افراد با علائم شدید باید سریعاً به پزشک مراجعه کنند.

خبر مرتبط
زنگ هشدار شیوع تب دنگی به صدا درآمد/ شناسایی عامل بیماری در ۶ استان

​اکوایران: تب دنگی در ایران شایع شده و براساس اعلام وزارت بهداشت تاکنون 92 نفر در کشور به این ویروس مبتلا شدند که تاکنون سه نفر از این بیماران مبتلا به آن جان خود را از دست داده‌اند.