به گزارش اکو ایران ،قرار است از فردا( دوشنبه 10 آبان)  ساعت اجرای طرح ترافیک در تهران تغییر کند .از زمان اپیدی کرونا به دلیل آن که رعایت پروتکل های بهداشتی درناوگان حمل و نقل عمومی امکان پذیر نبود ، ورود به محدوده های طرح ترافیک آزادانه ترشد تا شهروندانی که امکان استفاده از خودروی شخصی را دارند بتوانند بدون هزینه وارد محدوده های مرکزی  شهر شوند . در این مدت درزمان هایی که طرح ترافیک به طور کامل لغو نبود خودروها تا ساعت 8 و 30 دقیقه یک ورود رایگان و از ساعت 14 و 30 می توانستند یک خروج رایگان داشته باشند .

اما پاییز امسال همزمان با حذف تدریجی دورکاری دوباره خیابان های تهران پرترافیک شد به طوری که هم پلیس و هم مدیران شهری پیشنهاد بازگشت زمان اجرای طرح ترافیک به شکل گذشته را مطرح کردند ،پیشنهادی که در شورای عالی حمل و نقل و ترافیک تهران تصویب شد .

براساس مصوبه شورای عالی ترافیک در مرحله اول و قبل از بازگشایی دانشگاه ها و مدارس از تاریخ ۱۰ آبان ۱۴۰۰ ساعت شروع اجرای محدوده های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا ازساعت ۸:۳۰ به ۷:۳۰ و ساعت خاتمه آن از ۱۶ به ۱۷ تغییر می یابد .

در مرحله دوم و پس از بازگشایی دانشگاه‌ها و مدارس، ساعات اجرای محدوده‌های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا مطابق با وضعیت قبل از شیوع کرونا ( با توجه به مصوبات قبلی) تغییر می یابد.

براساس ساعات اجرای محدوده‌های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا در شهر تهران در شش  ماه اول سال از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۹ و در شش ماه دوم سال از ساعت ۶:۳۰ تا است .

این تصمیم در حالی است که همچنان کرونا جان بالای 120 نفر را در کشور می گیرد که نیمی از آمار متعلق به تهران است و حدود 30 درصد شهروندان تهرانی واکسن نزده اند .

 با افزایش ساعت طرح ترافیک بخشی ازکسانی که به دلیل معافیت های داده شده از خودروی شخصی استفاده می کردند دوباره مسافر مترو و اتوبوس خواهند شد اما ناوگان کنونی حمل و نقل توان میزبانی از مسافران قدیمی خود را دارد ؟

علی عبداله پور مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران می گوید:  اگر با روند افزایشی مسافر در ایستگاه‌های خطوط هفتگانه و واگن‌های مترو روبرو شویم با تمام توان و ظرفیت خدمات رسانی می‌کنیم و در صورت لزوم قطارهای فوق‌العاده را برای جابجایی مسافران نیز اعزام خواهیم کرد.

او اضافه می کند : حدود ۲۵ درصد از قطارها به علت تعمیرات خارج از سرویس دهی هستند در حال حاضر ۱۶۱ قطار از ۱۷۱ قطار موجود در خطوط هفتگانه مترو فعال هستند و مابقی به علت تعمیرات از خطوط خارج شده‌اند. اما با توجه به اینکه ساعات طرح ترافیک افزایش می‌یابد، زمان تعمیر قطارها نیز سرعت خواهد یافت.

به گفته عبداله پور بر اساس تجربیات سنوات گذشته، در نخستین روزهای اجرای زمان افزایش ساعت طرح ترافیک؛ مترو با استقبال مسافران روبرو می‌شود. شاید پیش بینی افزایش مسافر فقط برای روزها و هفته‌های نخست افزایش ساعت طرح ترافیک باشد. اما به تدریج آمار کمتر شده و به وضعیت نرمال می‌رسیم. ولی از شهروندان درخواست داریم هنگام استفاده از مترو، رعایت پروتکل‌های بهداشتی را توجه داشته باشند.

با وجود این که مدیران شهری می گویند آمادگی لازم برای افزایش مسافر را دارند اما این طرح مخالفانی هم دارد . جعفر شربیانی عضو هیات رییسه شورای شهر تهران درتوییتی درمخالفت با محدودیت های ترافیکی نوشت :‌برخی از کارشناسان خروجی عملی طرح ترافیک را درآمدزایی می دانند تا کمک به کاهش آلودگی هوا . همه متخصصان هم براین باورند که طرح محدودیت تردد شبانه نقشی در کاهش کرونا نداشته و آن هم درآمد زا شده است . محصول مشترک هر دو طرح این است که روز و شب تهران مختص به پولدارها شده است . 

اما سید جعفرتشکری هاشمی ، رییس کمیسیون  عمران و حمل و نقل و ترافیک شورای شهر تهران از موافقان این طرح است . او  به اکو ایران درباره این که ناوگان حمل و نقل عمومی ظرفیت افزایش مسافر را دارد می گوید :‌ هدف اینکه ساعت طرح ترافیک به میزان یک ساعت در صبحگاه و یک ساعت در شامگاه تغییر کرد، این است که سفرهای غیرضروری افرادی که از قضا در همین ایام کرونایی در سطح شهر انجام می‌شود را بتوانند کاهش بدهند. به هر شکل وقتی شما این امکان را گذاشتید که تا هشت و نیم صبح همه بتوانند به محدوده طرح ورود کنند و  بعد از ظهر هم تا ساعت 4 ورود به محدوده انجام بشود، عملا تشویق به استفاده و ورود مردم به محدوده پرتراکم مرکز شهر بود.

وی ادامه می دهد :‌شورای ترافیک تهران این تصمیم را به درستی گرفت چراکه این انبوه ماشین‌ها و تراکم بالای جمعیت، خودش می‌تواند اثر فزاینده در پاندمی کرونا داشته باشد .

 اوبا اشاره به این که پیش بینی برای مسافران تازه حمل و نقل عمومی شده است می گوید :‌تعداد اتوبوس وارد ناوگان شده، قرارداد آن را بستند و در اختیار اتوبوسرانی تهران قرار گرفته است. بخش دیگری هم به زودی به شرکت واحد ملحق خواهد شد. علاوه‌بر این، ما در مترو نیاز به برنامه‌ریزی و ساماندهی ساعات سرویس‌دهی در مترو را داریم که اگر این ساماندهی به‌طور دقیق انجام شود حتما می‌تواند منجر به افزایش ظرفیت‌های جدید بشود. با تصمیمی که امروز در شورای شهر گرفته شد، بستر برای آمدوشدها با حمل‌و‌نقل عمومی تسهیل شد و به‌نظر می‌رسد ولیکن قبول دارم که هنوز تا وضعیت ایده‌آل خیلی فاصله داریم.

 تشکری هاشمی معتقد است : تصمیم شورای ترافیک تهران ، تصمیم خوبی بوده با توجه به اقداماتی که به موازات انجام شده است و  خوشبختانه بحث تامین واکسن به شکل ایده‌آلی در کشور انجام شده است و هیچ کس نمی‌تواند بگوید من در نوبت دریافت واکسن قرار گرفتم.

او درخصوص این که هنوز برخی شهروندان در برابر واکسن زدن مقاومت می کنند و ممکن است همین افراد در مترو و اتوبوس جان سایر شهروندان را به خطر بی اندازند هم می گوید :‌ شورا در طرحی که امروز برای تقویت ماوگان حمل و نقل در دوران کرونا به تصویب رساند  یکی از بندهایش الزام به نصب برچسب یا گواهی انجام واکسیناسیون توسط راننده‌ها بود. حداقل راننده‌های ما موظف هستند که این را در خودرویشان نصب کنند که مردم مطمئن شوند این راننده خودش واکسینه شده است. اما در مورد سایر شهروندان به نظر من این تصمیم ستاد ملی کرونا است که باید در مورد شهروندی که نه به جان خودش رحم می‌کند و نه به جان بقیه، باید تصمیم بگیرند. به هر شکل ما اگر 10 سال دیگر هم همین‌طور بگذرد که عده‌ای دوست ندارند واکسن بزنند و دوست دارند که بقیه را هم بیمار کنند.