به گزارش اکوایران،همزمان با آغاز سال تحصیلی خیابان های پایتخت شاهد افزایش 30 درصدی ترافیک بود . اما در سال های کرونایی پایتخت در نیمه دوم سال کم تر شاهد ترافیک های سنگین بود . اما از هفته پایانی شهریور خیابان های تهران شاهد ترافیک سنگینی بود . راه کار مدیریت شهری برای مهار ترافیک تغییر در ساعت اجرای طرح ترافیک بود که به دلیل شرایط کرونایی تغییر یافته و شرایط برای ورود خودروهای شخصی با هدف کاهش استفاده از حمل و نقل عمومی آسان تر شده بود .

اصلاح ساعت اجرای طرح ترافیک منجر به کاهش ترافیک در پیک های صبحگاهی شد . به گفته مجتبی شفیعی ،معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران بر اساس برآورد‌های انجام گرفته سفر‌های غیرضروری ۲۰ تا ۱۸ درصد کاهش یافته است.

او معتقد است گام دوم برای کاهش بار ترافیک شبانگاهی پایتخت لغو محدودیت های شبانه است . او می گوید :  درخواست شهرداری تهران مبنی بر لغو ساعات ممنوعیت تردد شبانه است و این موضوع از طریق شهرداری در ستاد کرونا هم مطرح شده است. علیرغم اینکه بسیاری مخالف اجرای ممنوعیت طرح تردد شبانه هستند علت تاخیر در لغو این موضوع را نمی دانیم و اگر این مسئله برطرف نشود شاهد افزایش هر چه بیشتر ترافیک در ساعات قبل از اجرای طرح هستیم.

وی در مورد افزایش ساعات طرح ترافیک در تهران گفت: از زمانی که ساعت اجرای طرح ترافیک در تهران اجرایی شده نتیجه خوبی به همراه داشته است و ۲۰ درصد از ازدحام خودروها در سطح شهر در محدوده طرح ترافیک و ۱۰ درصد خارج از محدوده طرح ترافیک کاسته است.

معاون شهردار تهران گفت: پیش‌بینی ما کاهش هرچه بیشتر سفرهای غیر ضروری با اجرای افزایش ساعات طرح ترافیک بود که خوشبختانه بر اساس برآوردهای انجام گرفته سفرهای غیرضروری ۲۰ تا ۱۸ درصد کاهش یافته است.

وی گفت: بسیاری از شهروندان از ترافیک های طولانی در پایتخت همزمان با کاهش ساعات طرح ترافیک گلایه‌مند بودند و برخی هم اکنون منتقد هستند که چرا طرح ترافیک ساعات آن بیشتر شده است ولی به طور کلی بر اساس آنچه که نمایندگان حوزه سلامت نیز مطرح کرده‌اند کاهش ساعات طرح ترافیک چندان اثری بر روی کاهش کرونا نداشته است.

مقاومت در برابر لغو محدودیت شبانه درحالی است که از پیش از این از سوی علیرضا زالی فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا استان تهران اعلام شده بود که  در تهران نیاز به بازنگری پروتکل ها و شیوه نامه های بهداشتی است باید مداخلاتی که اثربخشی کمتری دارند مورد بازنگری قرار گیرند. محدودیت‌های شبانه اثر زیادی در موضوع کنترل بیماری ندارد لذا باید برخی موارد که ایجاد زحمت، هزینه و نارضایتی به همراه دارند را مورد بازنگری قرار دهیم.

مقاومت در برابر لغو محدودیت شبانه باعث کنایه شهروندان تهرانی در فضای مجازی به تصمیم گیران کرونایی کشور هم شده بود و دلیل آن را کسب درآمد از محل جریمه های شبانه عنوان می کردند .