به گزارش اکوایران ،فردابرای اولین بار در صحن شورای شهر تهران نام گذاری معابر انجام می شود در لیستی که برای تصویب در صحن شورای ارائه شده از میان 14 اسم پیشنهادی 11 اسم شهید است . یکی از اسامی پیشنهادی نیز زنبق است و نام ایراندخت و دیگری رضا مقدسی یکی از مدیران عامل خبرگزاری مهر که سال ها پیش به دلیل بیماری فوت کرد. در کوچه ای که این خبرگزاری در آن قرار دارد و نامش بیمه است .

علیرضانادعلی پیش از این درباره تعییر سیاست گذاری های شورای شهر ششم  گفته بود برخی از انتخابات از داخل محله یا منطقه بود و برای ما حس و حال اهالی محل نسبت به تغییر نام مهم است. همچنین اینکه از تکرارهای الکی و فراوانی اسامی جلوگیری شود مهم بود. برای مثال از یک مورد اسم ۴۴ بار تکرار شده بود در حالی که مفاخر و شهدایی را داریم که اسمی در خیابان‌ها و کوچه‌های شهر ندارند. درباره همه این موارد در جلسه کمیسیون نامگذاری صحبت و مقرر شد سیاست گذاری نامگذاری که هم اکنون یک آیین نامه هم دارد، مجددا بازنگری شود و بررسی کنیم و اگر نیاز است چیزی کم یا اضافه شود در این بازنگری لحاظ شود.

به گفته او گاهی اوقات تکرار برخی از اسامی باعث شده است که اسم را عوض کنیم. برای مثال کوچه‌ای به نام گاز داشتیم که آن را تبدیل به اسم بامسمی‌تری کردیم.

photo_۲۰۲۱-۱۱-۱۳_۱۹-۲۸-۴۷

 بررسی آمار نام گذاری ها در 5 دوره گذشته نشان می دهد یکی از محبوب ترین نام ها به جز نام شهدا اسامی گل است که بنفشه و رز ،لاله ،یاس و زنبق در لیست محبوب ترین نام ها قرار دارند .

 در شورای اول از سال 77 تا 81، 20 نام‌گذاری انجام شده است که 11 نام‌گذاری از نام‌های عمومی یعنی گل‌ها، کوه‌ها، اعداد و... بودند، هشت نام شهدا و یک مورد از نام‌گذاری‌ها هم نام مشاهیر و نام‌آوران بوده است. در این دوره برج میلاد، باغ هنر، ‌بزرگراه نیایش، خیابان روزنامه اطلاعات نام‌گذاری شده است. همچنین تغییر نامی هم از خیابان قلقلی به ستایش انجام شده است. در این دوره بوستان گفت‌وگو نام‌گذاری شده است. نام علامه محمدتقی جعفری هم تنها مشاهیری است که در این دوره نام‌گذاری شده است.

در شورای دوم 840 درخواست نام‌گذاری داده شده است که 479 مصوبه نام‌گذاری وجود دارد، 374 نام‌گذاری هم نام شهدا بوده‌، 122 مورد نام‌گذاری‌ها گل و کوه و... بوده و 10 مشاهیر که برای خیابان‌های تهران نام‌گذاری کرده‌اند. بنفشه، رز، لاله، یاس، زنبق، نیلوفر، صبح صادق، نرگس، شمشاد نام‌های محبوب در این دوره برای نام‌گذاری بوده‌اند.

 یکی از نام‌گذاری‌های پرحاشیه این دوره تغییر نام خیابان خالد اسلامبولی به انتفاضه است که با حاشیه‌های زیادی همراه بود و سبب شد که این مصوبه اجرا نشود. در میان چهره‌ها هم نام امیرکبیر و لقمان حکیم به چشم می‌خورد. در این دوره نام دو معبر که به نام شهدا نام‌گذاری شده بود، تغییر کرد. در شورای سوم نیز سه‌هزارو 257 درخواست مطرح شده که دوهزارو 641 مورد تصویب شده است. هزارو 630 نام‌گذاری عمومی، 965 نام شهدا ،40 نام‌گذاری هم به نام شهید انجام شده است. شهریار، آرش کمانگیر، غزالی، حافظ، مولانا، هادی ساعی، کمال‌الملک، مالک اشتر و شمس تبریزی از‌جمله نام‌های مشاهیری بود که در این دوره برای خیابان‌های تهران انتخاب شد.

در دوره چهارم نیز هزارو 272 درخواست نام‌گذاری مطرح شده است که به 973 مصوبه ختم شده است. از این میان 699 نام‌گذاری شهدا، ‌247 نام‌گذاری عمومی و 27 نام‌گذاری مشاهیر انجام شده است. این دوره بیشتر نام‌گذاری‌های عمومی نام کوه‌ها و استان‌ها بوده است. از مشاهیری که در این دوره نامشان بر خیابان‌های شهر نشسته است می‌توان به آیت‌الله هاشمی، آیت‌الله مهدوی‌کنی، عسگراولادی، طاهره صفارزاده و... اشاره کرد.

 شورای پنجم متفاوت ترین نام گذاری های را در طی 4 سال انجام داد از نام‌گذاری معبری به نام مصدق که مطالبه سالیان دراز مردم شهر بود، تا استادشجریان ، بیژن ترقی، داوود رشیدی، بهمن کشاورز، جمشید مشایخی، بازرگان، عباس کیارستمی، حسین منزوی، علی نصیریان، پروین دولت‌آبادی، سیمین دانشور، اخوان‌ثالث، علی حاتمی، عزت‌الله انتظامی، ناصر حجازی و... .