به گزارش اکوایران، مشتریان می‌توانند با خرید یک کیف برکین از بوتیک‌های هرمس در عرض پنج دقیقه پول خود را دوبرابر کنند. با اینحال دست یافتن به این کیف زنانه جذاب می‌تواند پیچیده‌تر از آن باشد که به‌نظر می‌رسد.

به نوشته وال استریت ژورنال، قیمت یک «کیف برکین» مشکی معمولی قبل از مالیات در فروشگاه هرمس معادل 11 هزار و 400 دلار است. این درحالی است که خریداران می‌توانند بلافاصله بعد از خرید آن را به یک فروشنده کیف دستی به قیمت 23 هزار دلار بفروشند. فروشنده هم پس از آن می‌تواند برکین را همان روز با قیمت حدود 32 هزار دلار در صفحه اینستاگرامش یا فروشگاه‌های دیگر خود برای فروش بگذارد. همه اینها برای کیفی که تحلیلگران معتقدند تولید آن برای شرکت هرمس تنها هزار دلار هزینه دارد.

اقتصاد غیرمعمول کیف‌های برکین تعادل طبیعی قدرت میان خریدار و کارمندان مغازه را هم بهم زده است. در بوتیک‌های هرمس این خریدار است که چاپلوسی می‌کند. برخی از ثروتمندترین زنان جهان برای گرم گرفتن با فروشندگان شیرینی‌های خانگی به مغازه می‌برند. آنها حتی برای رسیدن به برکین خود بلیط‌های کنسرت، سفر به فستیوال کن در جت شخصی و پاکت‌های حاوی پول پیشنهاد می‌دهند.

کیف برکین هرمس امسال 40 ساله می‌شود و درحال تبدیل شدن به یک پدیده است. دست گرفتن این کیف به معنای آن است که دارنده آن می‌تواند 10 تا 100 هزار دلار برای خرید یک کیف دستی پرداخت کند؛ کیف دستی که از سلبریتی‌هایی چون کارداشیان‎‌‌ها گرفته تا کرستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا برای خانم‌ها جذاب است.

این کیف زنانه ثروت 150 میلیارد دلاری خانواده هرمس را تثبیت کرده است. اما آنها تنها کسانی نیستند که از آن ثروتمند شدند: لشکری از دلالان غیررسمی در سراسر جهان از فروش‌های مجدد برکین سود می‌برند.

برکین اولین‌بار در سال 1984 وارد بازار شد، چندسال پس از اینکه جین برکین، بازیگر فقید، و ژان لوئیس دوماس که بعدها مدیر اجرایی هرمس شد، یکدیگر را در پروازی به لندن ملاقات کردند. پس از اینکه جین ازینکه نمی‌تواند کیفی با اندازه مناسب پیدا کند شکایت کرد، به همراه هم طرحی را ترسیم کردند. در ازای استفاده از نامش برای کیف، هرمس حق امتیازی سالانه به جین برکین پرداخت می‌کرد.

داستان خلق آن یکی از جذابیت‌های این کیف زنانه است و یکی از دلایلی است که رقبا برای تکرار موفقیت آن دچار مشکل شدند.

رشد فروش کیف اما بلافاصله اتفاق نیفتاد. آن زمان خریداران می‌توانستند وارد بوتیک هرمس شوند و یکی از کیف‌ها را از قفسه بردارند. برکین‌ها آن زمان بیشتر از قیمت اصلی‌شان هم فروش نمی‌رفتند.

اما به گفته متیو روبینگر، مدیر ارشد تجاری در بازار آنلاین 1stDibs و یکی از اولین کسانی که پتانسیل فروش مجدد کیف‌های برکین را درک کرد، در سال‌های پس از بحران مالی 09-2008 چیزی تغییر کرد. نرخ‌های بهره پایین به این معنا بود که پول بیشتری در اطراف می چرخید و راه خود را در دارایی‌های جایگزین نیز پیدا کرد.

از سویی، در شرایطی که اقتصاد دچار مشکل بود دست گرفتن کیف‌های لوکس جدید در هر فصل از سال بدسلیقگی شمرده می‌شد. این موضوع هم به موفقیت کیف برکین با طراحی بدون لوگو کمک کرد. روبینگر، دپارتمان کیف دستی هر دو حراج هریتیج و کریستی را ایجاد کرد و آنها را به تجارتی چندمیلیون دلاری تبدیل کرد. زمانی که یکی از مدل‌های کمیاب برکین در حراجی رکورد زد، توجه مردم جلب شد.

امروز، خریدارانی که به دنبال خرید یک برکین از فروشگاه‌های برکین هستند باید از هفت خوان رستم بگذرند. آنها باید در وهله اول با یکی از فروشندگان ارتباط خوبی برقرار کنند. قدم بعدی این است که روی کالاهای دیگر، چون روسری‌های ابریشم، ساعت یا کفش‌ها خریدهای خوبی انجام دهند تا برای خرید کیف واجد شرایط شوند.

برکین2