به گزارش اکوایران، حمیدرضا جماعتی - دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا - به ایسنا گفته «به نظر می‌رسد موج هشتم از دو - سه هفته آینده شروع به افزایش می‌کند و تا عید این پیک را خواهیم داشت و سپس به تدریج در روند نزولی منحنی قرار می‌گیریم.»

همچنین رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اعلام کرده که احتمال می‌رود با توجه به تشخیص سویه‌های جدیدی که قدرت سرایت بالایی دارند، در یک ماه آینده افزایش موارد مبتلایان را شاهد خواهیم بود. به گفته شهنام عرشی، هم‌اکنون در مناطقی از جهان بویژه در آمریکای جنوبی، ژاپن و کره جنوبی موارد همه‌گیری کرونا افزایش یافته و از آنجایی که فصل «تعطیلات اول سال میلادی» است و مسافرت‌های وسیعی توسط مردم جهان انجام می‌شود، اوج‌گیری موج‌های کرونا را در مناطق مختلف جهان در ماه آینده، خطری است که پیش‌بینی می‌شود.

عرشی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه در حال حاضر سویه‌های در گردش کرونا در ایران شامل BA۵، BA۲.۷۵ و BQ۱ و XBB می‌شود، گفته ۹۹.۷ درصد سویه‌هایی که اکنون در دنیا وجود دارد، انواع مختلف اُمیکرون است.

وی همچنین می‌گوید BA۵ تا پیش از این معمولا سویه غالب بود که اکنون در حال جایگزینی با BQ۱ است. حدود سه یا چهار سویه اولیه کرونا نیز اکنون در حد بسیار پایین و حتی صفر است و بسیار بعید است که مثلا سویه ووهان، دلتا، آلفا و ... را مجددا مشاهده کنیم؛ خاصیت ویروس این است که وقتی سویه جدید بروز می‌کند، جایگزین سویه‌های قبلی می‌شود.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به افزایش تعداد تست کرونا در کشور گفته در حال حاضر با گذشت تقریبا سه سال از شیوع کرونا، کشور در شرایط «آمادگی کامل» به سر می‌برد و صحبتی از غافلگیری نیست، اما استفاده از ماسک بویژه در کسانی که علائمی از سرماخوردگی دارند «کاملا ضروری» است.

عرشی درمورد علائم بروز بیماری با سویه‌های BQ۱ و XBB  نیز گفت: «علائم با علائم سویه‌های قبلی تفاوت زیادی ندارد، فقط چون درگیری کمتری در ریه ایجاد می‌کند احتمالا علائم گلودرد، آبریزش بینی، علائم گوارشی و ... را مشاهده کنیم.»

زمان ورود دو سویه BQ۱ و XBB به ایران

طبق گفته عرشی، با اینکه گردش دو سویه BQ۱ و XBB به‌تازگی اعلام شده، اما معنایش این نیست که این دو سویه اخیرا وارد کشور شده‌اند، زیرا بیماری علائم اندکی ایجاد می‌کند که حتی شاید مشابه سرماخوردگی باشد و در این صورت پزشک انجام تست را ضروری نمی‌داند و همین مساله سبب تشخیص دیرتر این بیماری می‌شود.

 BQ۱ چه ویژگی‌هایی دارد؟

وی در پاسخ به پرسشی درخصوص احتمال ترکیب BQ۱ با سایر سویه‌های اُمیکرون و بروز جهشی جدید، اظهار کرد: پیش‌بینی در این خصوص نداریم ولی جهش‌های مختلفی از بیماری رخ می‌دهد؛ به عنوان مثال الان سویه‌های اُمیکرون بیش از ۳۰۰ نوع مختلف دارد، اما فقط برخی قدرت همه‌گیری فراگیری مانند BQ۱ دارند و برخی دیگر قدرت کمتری دارند.

عرشی در پاسخ به اینکه آیا برای ردیابی سویه BQ۱ نیاز به کیت‌های تشخیصی تخصصی وجود دارد یا خیر؟ گفته «همان کیت‌های تشخیصی اولیه، بیماری را تشخیص می‌دهد اما برای تشخیص نوع سویه که برای مراقبت اپیدمیولوژیک لازم است، دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و انستیتو پاستور پایش، دیده‌وری و بررسی ژنومیک ویروس را انجام می‌دهند و نتایج به سازمان‌های بین‌المللی نیز اعلام می‌شود.»

لزوم تزریق دز یادآور واکسن

طبق گفته رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، تمام مراکز بهداشتی وزارت بهداشت واکسن تزریق می‌کنند و آخرین توصیه این است که «افراد بالای ۱۸ سال باید سه دُز واکسن تزریق کنند و اگر افرادی هستند که هنوز دُز یادآور واکسن را تزریق نکرده‌اند، باید اقدام کنند. از طرفی افراد بالای ۶۰ سال و بیماران زمینه‌ای (در گروه سنی بالای ۱۸ سال) که از تزریق آخرین دز واکسنشان شش ماه گذشته است، باید یک دز یادآور واکسن تزریق کنند.»

وی همچنین به والدین تاکید کرد که اگر کودک علائمی از بیماری را بروز داد، با هماهنگی پزشک، حتما از فرستادن او به مدرسه خودداری شود و در این زمینه از آموزش و پرورش نیز درخواست شده که سختگیری نکنند تا کودک در خانه بماند و هم خودش استراحت کند و هم باعث ابتلای سایرین به بیماری نشود.