به گزارش اکوایران، مجمع جهانی اقتصاد امسال با حضور نخبگان اقتصادی و سیاسی و رهبران کسب­‌وکارها از روز دوشنبه در شهر داووس سوئیس آغاز می‌­شود و تا روز جمعه ادامه خواهد داشت. این گردهمایی پنج روزه، که اغلب به نام شهری که در آن رخ می‌­دهد شناخته می‌­شود، امسال با شعار "بازسازی اعتماد" برگزار خواهد شد.

برخی از روسای کشورها و دولت‌­ها برای برگزاری جلسات عمومی و گفتگوهای پشت درهای بسته به داووس می­‌روند؛ که در میان بیش از 2800 نفر شرکت کنندگانی هستند که دانشگاهیان، هنرمندان و رهبران سازمان­‌های بین المللی را نیز شامل می­‌شود. امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین درمیان روسای جمهوری هستند که مجمع جهانی اقتصاد اعلام کرده است امسال به داووس خواهند آمد. انتظار می‌رود لی چیانگ، نخست وزیر چین و اوزولا فن‌درلاین، رئیس کمیسیون اروپا از جمله شرکت کنندگان در این اجلاس باشند.

براساس اعلام مجمع جهانی اقتصاد، هدف این سازمان غیردولتی آن است که "فضای لازم برای تمرکز بر اصول اساسی ایجاد اعتماد از جمله شفافیت، ثبات و پاسخگویی" را فراهم کند. موضوعاتی نیز برای بحث انتخاب شده­‌اند که بر مشارکت جهانی، اقتصاد، رشد اشتغال، هوش مصنوعی و مسائل آب­‌وهوایی مربوط می‌­شوند.

تغییرات آب­‌وهوایی همچنان یکی از اولویت‌­های این مجمع است. تعداد قابل‌توجهی از پنل‌ها روی بحران آب و هوا، منابع انرژی جایگزین و حفاظت از زیست کره زمین متمرکز هستند.

چشم انداز اقتصاد جهانی نیز از موضوعات مهم مورد بحث است. درحالی که نرخ بهره در ایالات متحده و اروپا به احتمال زیاد در اوج خود است، اثرات افزایش هزینه های استقراض هنوز در سراسر جهان موج می زند. بسیاری از اقتصادهای درحال توسعه احساس ضعف می‌­کنند. پنل­‌های داووس امسال شامل «واقعیت نرخ­های بهره بالا» و «بازگشت بدهی‌­ها از لبه پرتگاه» است.

درحالی که از سال 2022 همچنان جنگ میان روسیه و اوکراین از موضوعات مورد بحث در این کنفرانس است، درگیری دیگری در ماه­‌های اخیر در جهان رخ داده است. بنابراین درحالی که قرار است ولادیمیر زلنسکی سخنرانی خواهد کرد، با این وجود جنگ اسرائیل با حماس و خطر درگیری منطقه‌­ای نیز در مرکز توجهات قرار دارد.

هوش مصنوعی نیز از جمله موضوعات مهم این مجمع است و ساموئل آلتمن، مدیرعامل OpenAI قرار است درباره "تکنولوژی در جهان آشفته" سخنرانی داشته باشد. هوش مصنوعی یکی از ترندهای بازار در طول سال گذشته بوده است و بنظر میرسد همچنان ادامه داد. مدیران حوزه تکنولوژی و سیاستمداران نیز قرار است درباره فواید و ریسک‌­های این تکنولوژی تحول آفرین بحث کنند.

با وجودی که داووس با مشکلات کنفرانس‌های دیگر روبرو می‌شود که در آن رهبران اظهارات بزرگی می‌کنند که می‌تواند مانند وعده‌های توخالی به نظر برسد، اما همچنان امید به پیشرفت و ارزش ذاتی در گرد هم آوردن قدرتمندترین افراد جهان برای کار روی پیشرفت فزاینده در موضوعات حیاتی وجود دارد.

نباید فراموش کرد که این مجمع پنج روزه از زمان تأسیس آن در سال 1971، در سیاست جهانی نقش ایفا کرده است. یونان و ترکیه در دهه 1980 از جنگ بر سر قبرس دوری کردند و مذاکرات در WEF تا حدودی کمک کرد. با نزدیک شدن به پایان آپارتاید در آفریقای جنوبی، نلسون ماندلا و فردریک کلرک در داووس در لحظه­ای نمادین با یکدیگر دست دادند. و در سال 2000، داووس اتحاد جهانی برای واکسن‌ها و ایمن‌سازی را راه‌اندازی کرد که به ارسال بیش از یک میلیارد واکسن کووید-19 در سراسر جهان کمک کرد.