در کنار این خبرها، پیش‌بینی تازه نشریه اکونومیست به بهانه تمام شدن سال ۲۰۲۱ درباره اینکه ۵ سال دیگر وضعیت اقتصاد ایران چطور خواهد بود، جلب توجه کرد.

خداحافظی مذاکرات تا چهارشنبه

جلسه کمیسیون مشترک برجام بعد از ظهر روز جمعه به ریاست انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و علی باقری رئیس هیأت مذاکره‌کننده ایران در محل هتل کوبورگ وین برگزار شد. در این نشست که با شرکت هیأت‌های ایران، گروه ۱+۴ (روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان) و اتحادیه اروپا برگزار شد، شرکت‌کنندگان به بررسی نتایج به دست‌آمده و پیشرفت‌های صورت‌گرفته در این دور از گفت‌وگوها با توجه به متون ارائه‌شده از سوی جمهوری اسلامی ایران پرداختند. با توجه به درخواست برخی از هیأت‌ها جهت بازگشت به پایتخت‌هایشان جهت مشورت و دریافت دستور‌العمل‌های تازه، در این نشست مقرر شد تا در گفت‌وگوها وقفه‌ای ایجاد شده و گفت‌وگوها هفته آینده بعد از بازگشت هیأت‌ها از پایتخت‌هایشان، از سر گرفته شود.نماینده اروپایی برجام اعلام کرده که از آخر هفته مذاکرات از سر گرفته خواهد شد.

پیش بینی اکونومیست از وضعیت ایران

نشریه اقتصادی اکونومیست در پایان سال ۲۰۲۱ گزارش‌هایی درباره اوضاع و شرایط اقتصادی کشورها منتشر کرده است. بخشی از این گزارش مربوط به وضعیت اقتصادی ایران است. واحد اطلاعاتی نشریه اکونومیست شرایط سیاسی و اقتصادی ایران را در سال ۲۰۲۱ بررسی کرده و آینده آن را برای سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۶ پیش بینی کرده است.  این واحد برای صحت ادعاها و پیش‌بینی‌های خود احتمالاتی هم مثل فروپاشی کامل توافق ایران و غرب، تورم شدید و از دست رفتن ارزش ریال، اعتراضات گسترده خیابانی و ... در نظرگرفته است.

ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی از ایران

فدراسیون روسیه نامه ای به رئیس گمرک داغستان نوشته و تأکید کرده است واردات برخی محصولات گلخانه ای و کشاورزی از ایران به دلیل آنچه نقض مکرر استانداردهای بهداشتی عنوان شده است، انجام نشود. 

بسیاری از گلخانه‌داران کشور که طی ماه‌های اخیر با توجه به تقاضای بازار روسیه و سفارش تجار روسی، اقدام به تولید فلفل دلمه‌ای کردند. طبق توافق، قرار بود این محصولات طی ماه جاری به روسیه صادر شود اما به ناگاه با تصمیم گمرک روسیه، واردات محصولات کشاورزی ایران ممنوع شده است

فقط ۲۴ ساعت آب داریم

مهران فاطمی، استاندار یزد: اعلام کرده که وضعیت آب شرب مردم یزد بحرانی است و در استان کمتر از ۲۴ ساعت توان تامین آب را داریم. 

به نظر می‌رسد این حرف‌ها واکنشی به مناقشات آبی در شرق اصفهان و آسیب دیدن خطوط انتقال آب به یزد باشد.