به گزارش اکوایران، تخفیفات وسوسه بر انگیز بلک فرایدی یا جمعه سیاه  هر فردی را برای خرید کالا وسوسه می کند. این تخفیف ها نه تنها در فروشگاه های سطح شهرها بلکه در فروشگاه های اینترنتی و آنلاین شاپ ها نیز به چشم می خورد. اگر نگاهی به چند فروشگاه بزرگ داشته باشیم تقریبا تخفیفات را روی تمام اقلام و گروه بندی ها می بینیم. اما این تخفیفات تا چه حد واقعی هستند؟ آیا براستی این حجم از تبلیغات برای خرید در این ایام در سطح شهر واقعیت دارد و مصرف کنندگان می توانند کالاها را ارزان تر از همیشه خریداری کنند؟
اکو ایران به بررسی چند فروشگاه اینترنتی پرداخته و در این گزارش به نکاتی جالبی اشاره کرده است.
اولین قدم در بررسی این حراجی ها یافتن قیمت یک محصول قبل از اعمال درصد تخفیف است که طبیعتا اگر مشتری کالایی خاص باشیم، قطعا از روند افزایش و کاهش آن با خبریم؛ اما اگر بر اساس تبلیغات به این فروشگاه ها مراجعه کنیم ممکن است نتوانیم قیمت قبلی اجناس را بر اساس واقعیت تشخیص دهیم.
بررسی های اکو ایران در سایت های فروش محصولات نشان می دهد که اکثر محصولاتی که تخفیف های چشم گیری داشته اند، یک افزایش قیمت را در بازه دو هفته ایی قبل از برگزاری جمعه سیاه تجربه کرده اند. یعنی به عبارت ساده، قیمت کالا به طور مصنوعی افزایش یافته تا کاهش قیمت اعمال شده بیشتر به چشم آید و به نوعی بتوانند تخفیفات دروغین خود را به نمایش بگذارند.
اما نکته بعدی آن است که برخی کالاها هرگز به بیشینه قیمتی که عنوان شده است نرسیده اند یا حداقل در این نمودارها خبری از آن نیست. یک بخش از تخفیف های جذاب نیز به کالاهایی اختصاص دارد که انقضای آنها فرا رسیده و ممکن است در این میان مصرف کننده کوچکترین توجهی به این موضوع نکند. در برخی از سایت ها این گونه کالاها از قبل با برچسب خاصی از سایر محصولات متمایز شده اند و مصرف کننده می تواند با اطلاع از تاریخ انقضای محصول و قیمت آن تصمیم گیری نماید.
اما نکته آخر که نباید از آن غافل شد آن است که در بین این تبلیغات اغراق آمیز برخی از فروشگاه ها تخفیفات اندک اما بر روی قیمت های واقعی اعمال کرده اند تا آنها نیز به نوعی سهمی از حراج جمعه سیاه داشته باشند.