فدرال رزرو نرخ بهره را برای دومین ماه متوالی ۷۵ صدم درصد افزایش دادند و جروم پاول رییس فدرال رزرو گفت که حرکت مشابه و افزایش بزرگ نرخ بهره برای جلسه آتی در ماه سپتامبر نیز امکانپذیر است. پاول همچنین گمانه زنی ها از رکودی بودن اقتصاد را رد کرد. سیاست گذاران پولی، با شدیدترین فشارهای تورمی در چهل سال اخیر رو به رو هستند  و همین مسئله باعث شده افزایش تجمعی نرخ بهره از ماه ژوئن تا جولای ۱.۵ درصد باشد،این افزایش شدیدترین افزایش از دوران جنگ ‌قیمت پل ولکر در اوایل دهه ۱۹۸۰ است.

پل ولکر رییس فدرال رزرو در زمان ریاست جمهوری ریگان و کارتر بود که وقتی تورم آمریکا دو رقمی شد ریاست فدرال رزرو را قبول کرد و با ممانعت از دخالت سیاست مداران در استقلال بانک مرکزی و افزایش نرخ بهره به جنگ تورم پرداخت.

پاول بعد نشست دو روزه در کنفرانس مطبوعاتی خودش در واشنگتن اعلام کرد که افزایش غیر معمول بزرگ دیگری می تواند در جلسه بعدی فدرال رزرو مناسب باشد.

سیاست گذاران پولی درنشست بعدی فدرال رزرو در  تاریخ ۲۰ و ۲۱ سپتامبر در رابطه با میزان افزایش نرخ بهره تصمیم خواهند گرفت ولی دو گزارش  ماهانه در مورد تورم و اشتغال، جهت حرکت بعدی فدرال رزرو را بهتر تعیین میکند.  

پاول اعلام کرد که فدرال رزرو در برخی مواقع سرعت افزایش را کاهش خواهد داد و سیاست ها به طور جلسه به جلسه تعیین می شوند. 

همزمان با صحبت پاول در حالیکه او از احتمال کاهش سرعت افزایش نرخ بهره در برخی موارد گفت بازار سهام آمریکا که مدت زیادی کاهش قابل توجهی را تجربه کرده بود افزایش یافت و بازهی اوراق خزانه و دلار کاهشی شدند.

اندرو هالنهورست و و ورونیکا کلارک اقتصاد دانان سیتی گروپ پس از واکنش بازار در  یادداشتی نوشتند که تفسیر بازار از سخنان پاول خوش بینانه تر از اقتصاد دان ها بوده، پیش از این سرمایه گذاران افزایش نیم درصدی نرخ بهره در نشست سپتامبر را پیش بینی کرده بودند و افزایش ۷۵ صدم درصدی شدیدتر از انتظار بازارهاست که موجب تضعیف آنها میشود.

مقامات رسمی فدرال رزرو پیش از این نرخ بهره خنثی را برای سال جاری پیش بینی کرده اند که بالاتر از پیش بینی بازار است. نرخ بهره خنثی نرخی است که رشد اقتصادی را نه کند میکند و نه افزایش خواهد داد. سیاست گذاران پولی این نرخ را ۳.۴ درصد برای سال ۲۰۲۲ و ۳.۸ درصد برای سال ۲۰۲۳ پیش بینی کرده اند و پاول معتقد است که این پیش بینی بهترین راهنما برای حرکت فدرال برای سال جاری است.

فدرال رزرو میخواهد از ارایه راهنمایی های روبه جلوی مشخص با توجه به نااطمینانی بالای شرایط دوری کند. 

کمیته بازار آزاد فدرال رزرو در بیانیه خود اعلام کرده به شدت متعهد به کاهش تورم تا سطح هدف دو درصدی است و افزایش های مداوم در راستای دستیابی به این هدف می باشد و در صورتی که بروز خطراتی  دستیابی به این هدف را دچار مشکل کند سیاست را تعدیل خواهد کرد.

مقامات ایالات متحده به دلیل قضاوت نادرست تورم و و پاسخ کند به آن مورد انتقاد قرار گرفته اند‌ و اکنون به اجبار نرخ های بهره را برای خنک کردن تورم افزایش می دهند حتی اگر این خطر اقتصاد را به سمت رکود بکشاند.

نرخ های بالاتر بهره اقتصاد ایالت متحده را تحت تاثیر قرار داده و این اثرات به ویژه در بازار مسکن مشهود است، زیرا فروش کاهش یافته است ولی پاول معتقد نیست که اقتصاد در حالت رکود قرار دارد و بازار کار بسیار قوی را دلیل ادعای خود می داند.

او گفت تقاضا همچنان قوی است و اقتصاد همچنان رشد خود در سال جاری را ادامه می دهد.

رییس فدرال رزرو گفت: ما در واقع به رشد اقتصادی کمتر از پتانسیل نیاز داریم تا تضعیف طرف عرضه جبران شود و البته به احتمال زیاد  بازار کار مقداری  سست شود.

بانک های مرکزی در سراسر جهان درگیر نبرد با افزایش  قیمت ها هستند در اوایل این ماه، بانک مرکزی کانادا نرخ بهره را یک درصد کامل افزایش داد و بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را بیشتر از انتظار بازار در حدود نیم درصد بالا برد.  البته تحلیلگران میگویند کنترل تورم در کشورهای دیگر سخت تر است زیرا برتری ادامه دار دلار نسبت به سایر کشورها تورم وارداتی آنها  را افزایش خواهد داد.  دلار آمریکا در شرایط رکودی پناهگاه سرمایه گذاران است و تقویت آن کنترل مشکلات تورمی را برای سایر کشورها سخت تر میکند.