به گزارش اکوایران به نقل از بلومبرگ، پادشاهی سعودی نفت گرید سنگین و متوسط خود را با بیشترین تخفیف از سال ۲۰۱۴ عرضه میکند. چین و هند خریداران اصلی نفت تخفیف خورده هستند که بعد از حمله روسیه به اوکراین خرید نفت خود از روسیه را افزایش دادند اما تخفیفی که برادر بزرگ کشورهای عرب بر روی نفت سنگین و متوسط خود برای بارگیری ماه اوت اعمال کرده رقابت در بازارهای آسیایی را تشدید می کند.

عربستان سعودی تنها تولید کننده اوپک نیست که به دنبال رقابت با نفت ارزان روسیه در بازارهای آسیایی است. ایران نیز تخفیف های خود را افزایش داده است تا مشتریان چینی را به سمت بازار خود جلب کند. ونزوئلا هم برای ترغیب مشتریان، نفت خام خود را با تخفیف بی سابقه عرضه می کند. افزایش تمایل مشتریان آسیایی به نفت ارزان باعث شده عراق نیز به فکر رقابت در این بازار باشد.

مشتریان نفت سنگین و متوسط، اغلب پالایشگاه های آسیایی است که برای پالایش نفت سنگین و متوسط مناسب تر هستند. 

از گرید های متوسط و سنگین نفت برای تولید نفت کوره برای استفاده در کشتیرانی و نیروگاه ها استفاده می شود که حاشیه سود کمتری دارد. بر اساس داده های بلومبرگ، کرک اسپرد تبدیل نفت خام به نفت کوره در آسیا کاهش یافته و نزدیک به کمترین میزان از سال ۲۰۱۹ قرار دارد، این مسئله موجب شده تا فروشندگان نفت سنگین با تخفیف های گسترده به دنبال ترغیب خریداران باشند که بتوانند حاشیه سود نفت کوره تولیدی را افزایش دهند. 

در حال حاضر بنزین و گازوئیل تقاضای بیشتری دارد، به همین دلیل نفت سبک که برای تولید بنزین استفاده می شود با تقاضای بیشتری رو به رو است. البته عربستان برای مشتریان اروپایی و آمریکایی خود نیز در این زمینه تخفیف هایی را ارایه می دهد.

در حال حاضر پیش بینی می شود اروپا برای شروع زمستان تنها  بتواند به اندازه دو سوم مخازن خود ذخیره سازی انجام دهد. بحران انرژی اروپا اهرم افزایشی بازار انرژی است ولی در این هفته بازار نفت تحت تأثیر ترس رکود کاهشی شد. رکود، بحران انرژی اروپا، تحریم های روسیه،افزایش عرضه و رقابت عرضه کنندگان نفت بازیگران قیمتی نفت در این دوره  هستند.