برنامه اکوخبر

اخبار اقتصادی امروز: محدودیت برای بانک ها| آزمون نظرسنجی‌های آمریکا تمام نشده

در این قسمت از اکوخبر خلاصه اخبار اقتصادی ایران را بررسی و اولین تاثیر انتخابات آمریکا بر بازار سرمایه، بازار ارز و طلا را مرور کردیم.

دایره حرکت بانک‌ها محدود شد

 شورای پول و اعتبار سیاست کنترلی که بانک مرکزی پیشنهاد داده بود رو تصویب کرد، طبق این طرح بانک مرکزی بر ترازنامه بانک‌ها نظارت خواهد کرد. بانک مرکزی قصد داره برای محدود کردن خلق نقدینگی عملیات مالی بانک ها رو از زیر نظر بگذرونه. به این وسیله سقف دارایی های بانک ها بر اساس وضعیت مالی و نوع ماموریت اونها تعیین میشه، یعنی برای بانک‌های با وضعیت مالی نامناسب محدودیت بیشتری و برای بانک‌های با وضعیت مالی مناسب‌تر، محدودیت کمتری اعمال کند. بانک مرکزی امیدواره با این کار بتونه توان بانکهای بد برای وام‌دهی رو کاهش بده. بانک های بد بانکهایین که وامهاشون رو عمدتا به شرکتهای وابسته خودشون میدن و مشغول بنگاهداری هستن.

 

نظرسنجی ها شتباه کردند؟ 

از ساعت های پایانی دیشب درحالی که هر لحظه احتمال موفقیت ترامپ بالا می رفت، نتایج نظرسنجی ها زیر سوال می رفتن تاجایی که در حال حاضر خیلی ها این انتخابات رو در کنار انتخابات سال۲۰۱۶ یک آبروریزی برای موسسات نظرسنجی می دونن چون تمام اونها برد بایدن رو پیش بینی کرده بودن اما وقتی به نتایج آرای قطعی نگاه می کنیم می بینیم که نظرسنجی ها فقط در مورد فلوریدا اشتباه کرده بودن که در مورد این ایالت هم خیلی آرا رو نزدیک پیش بینی کرده بودن، پس چرا همه دارن نظرسنجی ها رو زیر سوال می برن؟ به نظر می رسه اونها روی باخت بایدن در ایالت هایی که هنوز تکلیفشون روشن نشده حساب کردن، ایالت هایی که نظرسنجی ها اونها رو بهنفع بایدن پیش بینی کرده بودن اما تا این لحظه ترامپ در اغلب اونها جلوئه 

 

اولین واکنش بازارها به انتخابات آمریکا

امروز صبح بازارهای تهران برای پیروزی ترامپ در انتخابات شانس بیشتری قائل شده بودن، همین مسئله باعث شده بود تا بورس و دلار به رنگ سبز در بیان. بورس تهران با رشد ۲ درصدی و ورود پول حقیقی بیش از ۵۰۰ میلیارد تومنی، به استقبال نتایج اولیه رفت. نرخ دلار در بازار تهران هم بار دیگه کانال ۳۰ هزار تومن رو لمس کرد. تحرکات بازار ارز، متاثر از انتظارات منفی تورمی میتونه باشه. اگه نتیجه نهایی انتخابات همسو با انتظارات معامله گران نباشه، احتمالا بازار ارز هم از این مسیر باز میگرده.

 

 

امکان حذف سفارش فروش سهام عدالت

اینطور که روابط عمومی شرکت سپرده گذاری مرکزی اعلام کرده بنا به درخواست تعداد زیادی از مشمولان سهام عدالت، امکان حذف سفارش فروش فراهم شده و زیر ساخت های لازم این کار در اختیار بانک ها و شرکت های کارگزاری قرار گرفته تا جایی که مشمولان می تونند از امروز درخواست حذف سفارش فروش خودشون رو لحاظ کنن، علی زینلی تحلیلگر بازار در مورد اثر این تصمیم روی بازار برامون توضیح میده

 

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد