برنامه اکوخبر

گزارش اخبار اقتصادی: میزان صادرات نفت ایران| خروج داماد اردوغان از کابینه

آیا باید نگران تلاتطمات بازار در ارز در ماه های اینده باشیم؟ برای اطلاع از آخرین اخبار اقتصادی سیاسی ایران و جهان با اکوخبر همراه باشید

سبقت دلار ۴۲۰۰ از درآمد نفتی

 معاون سازمان برنامه و بودجه خبر داده که ایران به طور میانگین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه در روز، در نیمه نخست سال نفت فروخته است؛ با توجه به اینکه میانگین قیمت نفت سنگین ایران در نیمه نخست سال در محدوده ۳۰ دلار قرار داشته، در نتیجه میزان منابع نفتی حاصل در این مدت در حدود ۴ میلیارد دلار خواهد بود که از این درآمد، سهم دولت بیش از ۳ میلیارد نیست. جالب اینجاست که دولت در همین مدت، تنها ۵.۲ میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی تخصیص داده است. یعنی بیش از آنکه درآمد نفتی کسب کند، دلار ۴۲۰۰ تومانی حراج کرده است. فرضیهای که میتواند این تناقض را توضیح دهد، استفاده از منابع ارزی بانک مرکزی برای واردات ارزان است. با این اوصاف، نباید چندان از تلاطمات بازار ارز در ماه های اخیر متعجب باشیم.

جزئیات درآمد مالیاتی در شش ماه اول سال

 سازمان مالیاتی از وصول ۸۵ هزار میلیارد تومان مالیات در شش ماه اول سال ۹۹ خبر داده است. طبق گزارش سازمان مالیاتی از این میزان حدود ۵۵ هزار میلیارد تومان سهم مالیات‌های مستقیم بوده و ۴۱ درصد از مالیات‌های مستقیم توسط اشخاص حقوقی پرداخت شده است. مالیات بر ثروت هم سهم ۱۵ درصدی از کل مالیات نیمه نخست سال داشته و در حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت بوجود آورده است. 

خروج داماد اردوغان از کابینه

فقط یک روز بعد از اینکه رئیس کل بانک مرکزی ترکیه به خاطر نقشی که در کاهش ارزش لیر داشته برکنار شد، خبر رسیده که برات آلبایراک، وزیر دارایی ترکیه که از قضا داماد اردوغان هم هست، با انتشار پستی در اینستاگرامش استعفا داد. از آن طرف اردوغان هم با این استعفا موافقت کرده تا گمانه زنی ها درباره اختلاف عمیق این پدرزن و داماد سیاست مدار تقویت شود. شنیده ها حاکی از این است که وزیر دارایی و رئیس‌جمهور ترکیه بر سر انتخاب رئیس‌کل جدید بانک مرکزی اختلاف پیدا کرده بودند و همین مساله زمینه‌ساز جدایی اردوغان از دامادش را سبب شده است. البته آلبایراک وضعیت سلامتی خودش را علت اصلی کناره‌گیری اعلام کرده است. 

مرحله نهایی ادغام بانکهای مسلح

 حتما حاشیههای ادغام بانک های وابسته به نیروهای مسلط را شنیده اید. حال رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی از مراحل پایانی پروژه ادغام بانک های وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه خبر داده و به نظر می رسد که زمان زیادی تا اجرای آن باقی نمانده است. عبدالناصر همتی نوشته که آخرین تصمیمات لازم در مورد ادغام ۳ بانک و مؤسسه باقیمانده یعنی بانکهای انصار، قوامین و موسسه اعتباری کوثر اتخاذ و مقررشده، مجامع ادغام نهایی آنها ظرف یک ماه آینده برگزار شود. 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد