برنامه اکوخبر

رجیستر غیر حضوری موبایل : شرایط جدید رجیستری موبایل مسافری

معاون فنی گمرک جدیدترین تغییری که در شرایط رجیستری موبایل مسافری انجام شده، توضیح داده و گفته این کار برای جلوگیری از تجمع و صف های طولانی رجیستری انجام شده است.

به نظر می رسد ترفندهای جدید قاچاقچیان برای دور زدن قانون جدید رجیستری در ایجاد تغییرات جدید بی تاثیر نبوده است.

 

آخرین تغیرات در شرایط رجیستر غیر حضوری موبایل

امروز معاون فنی گمرک ایران از شروع رجیستر موبایل های مسافری به صورت غیرحضوری از فردا خبر داد. دلیل اهمیت بالای این خبر این است که مسافرانی که با خود موبایل دارند برای اینکه بتوانند فرآیند غیر حضوری رجیستری موبایل را انجام بدهند باید حتما  موبایلی که با خودشان آورده اند را در فرودگان ثبت کرده باشند وگرنه اصلا فرآیند غیرحضوری رجیستری موبایل برایشان شروع نمیشود. قبلا مسافران تا سه ماه برای ثبت گوشی خود وقت داشتند و می توانستند پاسپورت به دست برای رجیستر کردن موبایلشان اقدام کنند اما از فردا دیگر اینطور نیست و مسافران باید در فرودگاه بارکد گوشی را ثبت کنند و بعدا ادامه کار را به صورت غیرحضوری انجام بدن.

 

علت تصمیم غیر حضوری کردن رجیستری موبایل

به گفته معاون گمرک تصمیم برای غیر حضوری کردن رجیستری موبایل به دلیل صف های طولانی رجسیتری موبایل و افزایش احتمال شیوع کرونا گرفته شده اما به نظر می رسد که ماجرا دلیل مهم دیگری هم دارد و آن مقابله با ترفندیست که قاچاقچی های موبایل طی ماه های گذشته به کار می بستند. آنها با استفاده از مدارک مردم و در مواردی اجاره کردن پاسپورت آنها موبایل هایی که به صورت غیر قانونی وارد کشور شده بودند را رجیستر می کردند، کم کم این کار چنان رونقی گرفت که شبکه های متعدد سازماندهی شده براش شکل گرفت حتی وقتی اعلام شد که از این به بعد فقط مسافران واقعی می توانند گوشی ها را رجیستر کنند پای آژانس های مسافرتی هم به ماجرا باز شد. این کار بیشتر در مورد گوشی هایی انجام می شد که وارداتشان با مشکل مواجهه مثل انواع آیفون و از قضا به همین دلیل هم تفاوت قیمت دلاری و بازاری بعضی از انواع موبایل تا این اندازه تفاوت داشت چون غیر از قیمت واقعی گوشی، باید سهم تمام افراد دخیل در ورود گوشی به ایران و رسیدنش به دست مصرف کننده پرداخت بشود. با وجود این تصمیم جدید باز هم خیلی ها به قطع شدن حضور قاچاقچی ها در بازار موبایل امیدوار نیستند چون گفته میشود تا وقتی موانع واردات اصولی موبایل رفع نشود و قیمت رسمی با قیمت کالای قاچاق تا این اندازه اختلاف داشته باشد قاچاق گوشی به ایران متوقف نمیشود.

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد