برنامه اکوخبر

کاهش تعداد نگران ها چه تاثیری بر اوج گیری مجدد کرونا داره؟

نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که نگرانی تهرانی‌ها از ابتلا به کرونا در یکی از پایین‌ترین سطوح خود از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز قرار دارد.

 در نظرسنجی قبلی که درصد نگرانی تهرانی‌ها تا این اندازه پایین بود در فاصله‌ای کم، موج سوم کرونا شروع شد. آیا این بار هم باید منتظر تکرار چنین اتفاقی باشیم؟

 

 

مردم دیگر نگران کرونا نیستند

هشدارهای وزارت بهداشت در مورد اینکه نباید تداوم تعداد فوتی ها به زیر ۱۰۰ نفر باعث شود که مردم عادی انگاری کنند، ادامه دارد. همچنین وزیر بهداشت گفت به نظر می رسه بسیاری فکر می کنند خطر کاهش پیدا کرده در حالی که اینطور نیست و پیک چهارم کرونا با فوتی های بیشتر در انتظار ایران است، وقتی به تازه ترین داده های نظرسنجی مرکز افکار سنجی ایسپا نگاه می کنیم می بینیم این نگرانی وزارت بهداشت چندان هم بیراه نیست، این نظر سنجی نشان میدهد که در حال حاضر میزان نگرانی مردم تهران در یکی از پایین ترین سطوح خود قرار دارد، در واقع از زمان شیوع کرونا در ایران یعنی اواسط اسفند ماه، تا الان فقط یک بار مردم تهران از حالا کمتر نگران بودند آن هم نیمه خردادماه بوده. گویا در حال حاضر فقط ۴۵ درصد تهرانی ها  نگران ابتلا به کرونا هستند، قبلا در نیمه خرداد درصد افراد نگران ۴۱ درصد بود یعنی درست قبل از شروع پیک سوم، در واقع از اواخر خرداد کم کم شیب مبتلاها و فوتی ها بالا رفت تا جایی که اواسط آبان رکورد ۴۸۰ فوتی در ۲۴ ساعت شکسته شد بنابراین شاید بتوان گفت که کاهش نگرانی از ابتلا به کرونا منجر به کاهش مراقبت ها و سهل  گیری در رعایت پروتکل ها میشود و روی تعداد مبتلاها تاثیر میگذارد. به نظر می رسد که همین میزان سهل گیری را در بعضی از نهادهای تصمیم گیری هم می بینیم و این هم عامل دیکریست برای این که وزارت بهداشت دائم هشدار بدهد مثل تصمیم وزارت آموزش و پرورش برای بازگشایی محدود مدارس که با واکنش های زیادی مواجه شده و هنوز دعوا بین دو وزارت خانه ادامه دارد. اتفاقا ایسپا یک نظرسنجی هم در همین مورد دارد که چندان با نظرسنجی اولی همخوانی ندارد

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد