برنامه اکوخبر

مجازات سنگین برای صاحبان چک برگشتی

سخنگوی اجرای قانون چک هر چند وقت یک‌بار و معمولا هم‌زمان با اجرای مرحله تازه‌ای از این قانون جزئیات تازه آن را تشریح می‌کند.

 این بار هم درباره مجازات‌های سخت‌گیرانه‌ای که برای صاحبان چک‌های برگشتی در نظر گرفته شده توضیح داده و نکاتی هم در مورد ریزه‌کاری‌های ردو‌بدل کردن چک ارائه کرده است.

 

مجازات سنگین برای صاحبان چک برگشتی

آمنه نادعلی‌زاده، سخنگوی اجرای قانون جدید چک دوباره جزئیات جدیدی را درباره اجرای این قانون ارائه کرده، مثل اینکه در قانون جدید، به افراد دارای چک برگشتی، خدمات بانکی ارائه نمیشود. یعنی حتی بر این اساس افتتاح حساب جدید بانکی هم برای آنها انجام نمی‌شود، کارت بانکی جدید به آنها اعطا نمی‌شود، ضمانت‌نامه ارزی و ریالی هم برای آنها صادر نمی‌شود و حتی تسهیلات بانکی نیز به این افراد اعطا نمی‌شود، حتی در اقدامی سختگیرانه، اگر شخصی دارای چک برگشتی باشد به میزان کسری مبلغ چک آن فرد، وجوهی که در بانک‌های دیگر دارد مسدود می‌شود و تا زمانی که این مهم تعیین تکلیف نشود، حساب‌ها در انسداد باقی می‌ماند. به گفته نادعلی زاده، در حال حاضر و براساس دستورالعمل‌هایی که بانک مرکزی صادر کرده است، در صورتی که موجودی حساب صادرکننده کمتر از مبلغ چک باشد، دارنده آن چک می‌تواند از بانک تقاضا کند که وجه چک را از سایر حساب‌های انفرادی آن فرد در همان بانک، پرداخت کند. اما اگر بازهم وجه چک تکمیل نشد، دارنده چک می‌تواند از بانک تقاضای صدور گواهی عدم پرداخت کند و البته بایستی دقت کند که این گواهی حتماً دارای کد رهگیری باشد تا بتواند با استفاده از آن در مراجع قضائی حقوق خود را پیگیری کند.

نکته دیگه اینکه بر اساس قانون جدید چک، صادرکننده باید آن را در سامانه صیاد ثبت کند و بعد آن را تحویل گیرنده چک دهد. گیرنده نیز باید با مراجعه به سامانه صیاد، استعلام لازم را به عمل آورد و از این موضوع که چک برای او ثبت شده است، اطمینان حاصل کند و اگر مواردی که بر روی فیزیک چک درج شده، با آنچه در سامانه ثبت شده، تطابق داشته باشد، مراتب تأیید خود را اعلام کند و در صورت عدم تأیید، مراتب را اعلام کند و برگه چک را تحویل صادرکننده بدهد تا اصلاحات انجام شود. پس از اینکه گیرنده مراتب تأیید چک را در سامانه صیاد انجام داد، می‌تواند به بانک برود و آن را نقد کند یا آن را به شخص دیگری منتقل کند.

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد