برنامه اکوخبر

قطعی برق دوباره؛ مصرف برق زیاد است یا گاز ؟

امروز جدول زمانبندی خاموشی احتمالی در تهران منتشر شد. هرچند عده ای از شهروندان اعلام می کنند که خارج از ساعات اعلام شده در این جدول، خاموشی را تجربه کرده اند.

از این گذشته، حرف های سخنگوی صنعت برق و مدیرعامل شرکت ملی گاز در مورد دلیل این خاموشی ها هم تناقض هایی نشان می دهد که مورد توجه برخی قرار گرفته است.

 

کلیدرفع مشکل خاموشی صرفه جویی در مصرف انرژیست

مدت زیادی از قطعی گسترده برق در شهرهای مختلف و جنجالی که بر سر این موضوع راه افتاد نمی گذرد، اتفاقی که چند روز پشت سر هم تکرار شد تا جایی که خیلی از مردم در شبکه های اجتماعی می گفتند که اگر قرار است این وضعیت به هر دلیلی ادامه پیدا کند بهتر است که مدیریت شده باشد و از پیش به ساکنان مناطق مختلف اعلام بشود، حالا امروز این اتفاق افتاده و صنعت برق یک جدول منتشر کرده که در آن ساعت قطعی احتمالی برق درج شده اما طبق گزارشی که بعضی از شهروندان تهرانی به ما دادند بعضی از مناطق خارج از این ساعت خاموشی را تجربه کردند که اعتراض هایی را به همراه داشته اما از این موضوع گذشته حرف هایی که سخنگوی صنعت برق در مورد دلیل خاموشی ها زده و جوابی که از طرف شرکت ملی گاز داده شده هم جالب بوده . البته آنها هر دو در نهایت به یک چیز اشاره کردند اما از دو مسیر مختلف. سخنگوی صنعت برق اعلام کرد که اگر سوخت کافی به نیروگاه ها برسد مشکلی برای تامین مصرف برق مصرفی مردم وجود نخواهد داشت و البته از مردم خواست که مصرفشان را کاهش بدهند. با توجه به حرف و حدیث هایی که اخیرا در مورد مشکل تامین گاز نیروگاه ها به دلیل افزایش مصرف گاز در کشور شنیده میشد حرف های مصطفی رجبی خیلی غیر عادی به نظر نمی رسید اما واکنشی که مدیر عامل شرکت ملی گاز نشان داد نشان میدهد که در تمام طول ماه ها و هفته های گذشته طبق برنامه و کمی بیشتر از برنامه به نیروگاه ها گاز داده شده یعنی مشکل تامین گاز از پیش درخواست داده شده و برنامه ریزی شده وجود نداشته بلکه مشکل این است که مصرف برق آنقدر بالا رفته که آن مقدار گازی که از قبل برای نیروگاه ها درخواست داده شده بود کفایت نکرده و نیروگاه ها درخواست مقدار گاز بیشتری دارند، بنابر این مشکل از عدم مدیریت مصرف برق است البته همانطور که گفته شد هر دوی این حرف ها در نهایت یک موضوع را برای رفع مشکل خاموشی ها مطرح می کنند و آن صرفه جویی در مصرف انرژیست.

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد