برنامه اکوخبر

خرید بدون کارت بانکی؛ امکان تازه بانک مرکزی

اوایل هفته جاری رئیس کل بانک مرکزی از نزدیک بودن به اجرای پروژه استفاده از موبایل برای تراکنش‌های خرید در فروشگاه‌ها و حذف تدریجی کارت خرید خبر داد.

طبق گفته همتی مشتریان بانک‌ها با این طرح می‌توانند بدون همراه داشتن کارت و صرفا با اسکن کردن کد دستگاه کارت‌خوان خریدشان را انجام بدهند. اگرچه به نظر می‌رسد که تا اجرای کامل این طرح هنوز مدتی باقی مانده اما سر درآوردن از نحوه اجرای آن جالب به نظر می‌رسد.

 

خریداران چه کار باید بکنند؟

اوایل هفته جاری رئیس کل بانک مرکزی از رونمایی پروژه استفاده از موبایل برای تراکنش‌های خرید در فروشگاه‌ها و حذف تدریجی کارت خرید خبر داد طبق گفته همتی مشتریان بانک‌ها با این طرح می‌توانند با وارد کردن مشخصات کارت‌شان به برنامه هایی که در موبایل خواهند داشت، بدون تماس با کارتخوان، تراکنش‌های لازم را انجام دهند.

در این خدمت جدید بانکی که روز گذشته از آن  رونمایی شد و به تراکنش‌های «حضوری بدون کارت» معروف است قرار است از قابلیت NFC استفاده شود؛ به این ترتیب که اگر گوشی کاربر دارای قابلیت NFC باشد و دستگاه کارتخوان نصب شده هم  چنین قابلیتی را دارا باشد، کاربر می‌تواند با نزدیک کردن گوشی تلفن همراه خود به دستگاه کارتخوان و بدون نیاز به استفاده از فیزیک کارت بانکی، وجه مورد نظر را پرداخت کند البته پیش از این اطلاعات کارت بانکی باید در یکی از برنامک‌های پرداخت تایید شده از سوی بانک مرکزی، از جانب دارنده کارت ذخیره شده باشد.  با توجه به توضیحات رئیس کل بانک مرکزی تراکنش‌های حضوری بدون کارت به صورت تدریجی با پیوستن بانک‌ها و شرکت های پرداخت گسترش پیدا خواهد کرد که براساس آخرین بررسی‌ها، بانک ملت برای توسعه روش‌های پرداخت موبایل اعلام آمادگی کرده است. ضمن اینکه شرایط خرید با اجرای این طرح هیچ تغییری نخواهد کرد،  تنها کسانی که از این سرویس استفاده می‌کنند، می‌توانند در پایانه‌های شرکت‌هایی که این قابلیت را پیاده سازی و پایانه‌ها را بروزرسانی کرده‌اند،  استفاده کنند. همچنین، از آنجا که موضوع استاندارد ای ام وی  در تراکنش‌های با حضور کارت مصداق دارد و تراکنش کارتی محسوب می‌شود، این طرح ربطی به کیف پول الکترونیک ندارد زیرا،  در خصوص کیف پول الکترونیک زیرساخت‌های جدید و خرید بدون دخالت کارت است و زیرساخت مجزایی دارد. علاوه براین،  مردم برای بهره مندی از تراکنش‌های بدون کارت می‌توانند مشخصات کارت خود را در برنامه کاربردی که دارای مجوز از بانک مرکزی در خصوص ارائه خدمت در حوزه پرداخت موبایلی است، ثبت کنند و با ثبت کارت خود در این برنامه کاربردی از این سرویس بهره مند شوند اما تاکنون بانک مرکزی به هیچ از برنامک‌های پرداختی در این زمینه مجوزی نداده است و اعلام شده که پس از آزمون برنامک‌ها مجوزهای لازم اعطا خواهد شد.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد