برنامه اکوخبر

هواپیمایی ها در معرض ورشکستگی: جنجال جدید بلیت هواپیما

قیمت بلیت های هواپیما در نوروز ثابت میماند ؟ این سوال در حالی مطرح است که کرونا آسیب شدیدی به شرکت های هواپیمایی وارد کرده

در حالی که اعلام شده شرکت‌های هواپیمایی در توافق با سازمان هواپیمایی کشوری و وزارت راه و شهرسازی پذیرفته‌اند که قیمت بلیت هواپیما برای نوروز امسال افزایش نداشته باشد، خبرهایی از درخواست‌های آنها برای جبران خسارت‌هایی که از کرونا دیده‌اند به گوش می‌رسد. موضوعی که در صورت بی‌توجهی به آن شاید شاهد یک جنجال دیگر در مورد قیمت بلیت هواپیما باشیم.

 

بلیت در ایام نوروز گران نمی شود اما هواپیمایی ها در معرض ورشکستگی هستند

امروز دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی گفت قرار است این شرکت ها در نوروز افزایش قیمت بلیت نداشته باشند چرا که این شرکت ها تابع نرخ مصوب سازمان هواپیمایی کشوری هستند، البته مقصود اسعدی سامانی تاکید کرده که اگرچه شرکت ها توافق کردن اما باید به خسارتی که آنها طی ایام کرونا متحمل شدند رسیدگی بشود، خسارت هایی که ناشی از تعلیق بسیاری از پروازها در ماه های اول شیوع کرونا بوده که با خالی ماندن اجباری ۴۰ درصد ظرفیت پروازها و کاهش چشمگیر پروازهای خارجی تکمیل شد و بعضی از شرکت های هواپیمایی را به مرز  ورشکستگی کشید. مدتی پیش مدیر عامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران اعلام کرد که در۵۰ سال گذشته از بین هشت بحران جهانی صنعت هوایی، بحران کرونا بیشترین تاثیر منفی را به این صنعت وارد کرده است و به شرکت های هواپیمایی خسارت های میلیون دلاری زده. دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی در این مورد گفت گزارش خسارت‌های ناشی از کرونای ایرلاین‌ها، به‌ویژه به دلیل استفاده از ظرفیت ۶۰ درصد هواپیماها به وزارت راه و شهرسازی تقدیم شده و حالا ایرلاین‌ها در انتظار تصمیم وزارتخانه در خصوص زیان‌های وارده به شرکت‌ها هستند. حلا شرکت ها در مقابل این خسارت ها و در واقع برای جبران این خسارت ها چه می خواهند؟ گویا آنها پیگیر مسائلی مثل حذف عوارض مضاعف از مجلس هستند. از آن طرف زمزمه هایی برای اعتراض مجدد به تثبیت قیمت ها برای نوروز در صورت موافقت نشدن با امتیازهایی که شرکت های هواپیمایی می خواهند شنیده میشود و به نظر می رسد که یک جنجال دیگر در انتظار این حوزه از حمل و نقل عمومیست.

 

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد