برنامه اکوخبر

مأموریت رئیس کل برای تصمیم سرنوشت‌ساز

خبرها می گویند که عصر امروز، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی برای ادای توضیحات لازم درباره اهمیت تصویب لوایح مربوط به اف ای تی اف راهی مجمع تشخیص مصلحت نظام شده است.

او همچنین باید به سوالات اعضای مجمع در مورد سرنوشت برخی فعالیت های ایران مثل دور زدن تحریم ها، بعد از تصویب لوایح شفاف سازی کند. اینطور که قبلا دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته احتمالا تکلیف لوایح تا پایان سال روشن خواهد شد.

 

 آغاز بررسی مجدد FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام و آخرین تلاش های دولت

خبرها حکایت از این دارند که عصر امروز رئیس کل بانک مرکزی برای دادن توضیحات کامل و شرح تبعات تصویب نشدن اف ای تی اف و اهمیت این اتفاق به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفته تا به نوعی مرحله تازه ای از تلاش های دولت برای قانع کردن مجمع به تصویب این لوایح برداشته شود. همتی قبل از این در موضع گیری های آشکار اعلام کرده بود که تعیین تکلیف نشدن اف ای تی اف می تواند باعث شود که حتی رفع تحریم ها هم نتوانند ایران را برای مبادلات بانکی بین المللی کمک کنند و چالش ایران در زمینه ارتباطات مالی با بقیه کشورهای جهان از جمله دریافت پول های بلوکه شده در کشورهای دیگر کاملا پا برجا بماند. چند وقت پیش غلامرضا مصباحی مقدم یکی از اعضای اصولگرای مجمع تشخیص که از مخالفان تصویب اف ای تی اف هم محسوب میشود‌ در برنامه ای مهمان اکو ایران بود اعلام کرد سه نفر از دولت باید برای ادای توضیحات درباره لوایح به مجمع بروند از جمله رئیس کل بانک مرکزی، وزیر اقتصاد و وزیر اطلاعات حالا به نظر می رسد که این احضارها به جلسات مجمع شروع شده و اولین نفر هم رئیس کل بانک مرکزی بوده. همه اینها وقتی شروع شد که بررسی مجدد پیوستن ایران به کارگروه مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم یا همان اف ای تی اف با دستور رهبری در مجمع تشخیص مصلحت نظام شروع شد. در واقع این دستور وقتی داده شد که روحانی به رهبری نامه نوشت و اهمیت تصویب لوایح را توضیح داد و خواست که یک بار دیگر مسئله در دستور کار قرار گیرد. وقتی هم که رهبری با بررسی دوباره این موضوع موافقت کرد خیلی ها ماجرا را تمام شده دانستند اما اعضای مجمع اعلام کردند که اصلا هم اینطور نیست و بررسی ها بدون هیچ فشاری برای تصویب یا عدم تصویب انجام میشود و معلوم نیست که در نهایت مجمع چه تصمیمی بگیره اما در مورد اینکه زمان اعلام این تصمیم کی خواهد بود خبرهایی وجود دارد مثلا محسن رضایی دبیر مجمع اعلام کرده که احتمالا تا قبل از پایان سال این اتفاق خواهد افتاد، گویا در حال حاضر چالشی که مجمع با آن مواجه اسن این است که آیا امکان این وجود دارد که ایران بتواند اطلاعات مربوط به دور زدن تحریم ها را در اختیار نهادهای بین المللی نگذارد یا نه چون اعضای مجمع تاکید زیادی روی این موضوع دارند. زمان تعیین تکلیف ماجرا هم از این جهت اهمیت دارد که اوایل اسفند ماه جلسه کارگروه مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم برگزار میشود و در مورد قرار گرفتن کشورهایی مثل ایران در فهرست سیاه تصمیم گیری میشود.

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد