برنامه اکوخبر

قدم‌های حیاتی، پنج روز مانده به پایان ضرب‌الاجل

وزیر امور خارجه کشورمان به بایدن درباره نزدیک شدن به روزی حساس هشدار داده است. روزی که پنجره خروج از بن بست برجام بسته خواهد شد و بازگشت به شرایط قبل احتمالا غیرممکن خواهد بود.

در حالی که الجزیره به نقل از منابع آگاه گزارش داده که ایران و آمریکا احتمالا قبل از رسیدن ضرب الاجل مجلس، بیانیه مشترکی در مورد نحوه بازگشت به برجام صادر خواهند کرد، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان به بایدن درباره نزدیک شدن به روزی حساس هشدار داده است.

آیا دو کشور وارد دور متفاوتی از مذاکرات خواهند شد؟

سوم اسفند ماه روز سرنوشت سازی در مورد سرانجام برجام می تواند باشد چرا که مجلس شورای اسلامی این روز را به عنوان تاریخ توقف اجازه بازرسی از تاسیسات هسته ای اعلام کرده که بعضی ها آن را به خروج ایران از پروتکل های هسته ای می دانند، ‌اتفاقی که می تواند مرحله تازه ای از ارتباط ایران با آژانس بین المللی اتمی را شروع کند و به منزله تیر کشنده ای در قلب برجام تلقی بشود، این اتفاق را بازگشت آمریکا به برجام و برداشتن تحریم ها یا قدمی که نشان دهنده این کار باشد می تواند به تعویق بیندازد به همین دلیل هم محمدجواد ظریف در تازه ترین اظهار نظرهایش به بایدن هشدار داده که پنجره فرصت برای حل بن بست برجام بزودی بسته می شود، و با بسته شدن این پنجره، ایران اورانیوم بیشتری را غنی سازی کرده و توسعه هسته ای را بیشتر به پیش خواهد برد. ظریف در این گفت و گو بر نقش اتحادیه اروپا هم تاکید کرده و گفته جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، باید روند و زمان‌بندی بازگشت به اجرای تمامی تعهدات را تنظیم کند و بورل میتواند جدول زمانی را در مشورت با ایران و آمریکا مشخص کند و این کاملا مشخص است که آمریکا باید گام اول را بردارد. از طرف دیگر الجزیره به نقل از منابع آگاه اعلام کرده احتمالا ایران و آمریکا قبل از رسیدن ضرب الاجل سوم اسفند بیانیه مشترکی را در ارتباط با برجام منتشر می کند. به گفته الجزیره که منابع خبریش مقامات اروپایی بودند و گفتند که ایالات متحده و ایران به فکر صدور بیانیه ای قبل از تاریخ ۲۱ فوریه هستند، تا نیت مشترک خود برای احترام و پایبندی دوباره به توافق را نشان دهند. این حرف از آنجایی عجیب به نظر میاید که فقط چند روز تا سوم اسفند و اجرای مصوبه مجلس شروع شده و حداقل در داخل ایران نشانه ای مبنی بر چنین اتفاقی دیده نمیشود.

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد