برنامه اکوخبر

مهمترین نکات بودجه برای کارمندان

به نظر می‌رسد که بودجه ۱۴۰۰ با همه حاشیه‌ها و ماجراهای جنجالی‌اش به ایستگاه آخر نزدیک می‌شود و هر روز جزئیات قطعی جدیدی درباره آن می‌شنویم.

از جمله نکاتی که به نظر می‌رسد برای جمعیت حقوق بگیر و کارکنان دولت اهمیت داشته باشد مانند سقف معافیت مالیاتی، فرمول پرداخت مالیات، اختلاف حداقل و حداکثر حقوق دریافتی و...

 

نکات مهم بودجه ۱۴۰۰ برای کارمندان، محاسبه مالیات چطور خواهد بود؟

بودجه سال آینده در حال طی کردن مراحل آخر است و هر روز جرئیات جدیدی درباره بخش های مختلفش شنیده میشود، یکی از آن بخش هایی که معمولا برای مردم مهم است وضعیت مالیات بر درآمد و حقوق است. اینطور که رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه در مجلس اعلام کرده و قبلا هم تشریح شده بود، حقوق دریافتی تا سقف ۴ میلیون تومان در هر ماه از پرداخت مالیات بر حقوق معاف خواهد بود . البته اعضای هیئت علمی و قضات که از پرداخت مالیات معاف هستند اما غیر از آنها کسانی با حقوق بین ۴ تا هشت میلیون مشمول ده دصد مالیات میشوند، کسانی که از هشت تا ۱۲ میلیون حقوق بگیرن باید ۱۵ درصد مالیات بدهند و کسانی که ۱۲ تا ۱۸ میلیون حقوق بگیرند ۲۰ درصدش به عنوان مالیات کسر میشود، حقوق های ۱۸ تا ۲۴ میلیونی هم باید ۲۵ درصد مالیات بدهند، این درصد برای حقوق های ۲۴ تا ۳۲ میلیون میشود ۳۰ درصد و آنهایی که بیشتر از این رقم حقوق بگیرن باید ۳۵ درصد مالیات بدهند. ممکنه سوال پیش بیاید که آیا حقوق رسمی کارکنان دولت تا بیشتر از این رقم ها هم بالا میاید؟ جواب این سوال در بخش دیگری از بودجه دیده میشود آنجا که انگار قرار شده فاصله کمترین و بیشترین حقوق در سال آینده ۱۵ برابر باشه، یعنی سقف حقوق ۱۵ برابر کف آن قرار داده شده، از آنجایی که حداقل حقوق کارکنان دولت سه و نیم میلیون در نظر گرفته شده، سقف آن می تواند بیشتر از ۵۰ میلیون تومان باشد.  این در حالیست که براساس تبصره ماده (۷۶) قانون خدمات کشوری، سقف حقوق ثابت و فوق‌العاده مستمر نباید از ۷ برابر حداقل حقوق ثابت و فوق‌العاده‌های مستمر تجاوز کنه.

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد