برنامه اکوخبر

نشانه کاهش تب در بازار ارز

نوشته اینستاگرامی رئیس کل بانک مرکزی و مرور رفتار معامله‌گران در سامانه نیما، حاوی پیام هایی برای کسانی است که به بازار ارز چشم دوخته‌اند.

تجار درباره نرخ دلار چه تصوری دارند؟

عبدالناصر همتی در یکی از یادداشت های اینستاگرامی معروفش که این روزها یکی از ارگان های رسانه ای بانک مرکزی محسوب میشود نوشت معاملات حواله‌های ارزی در سامانه نیما در یک ماه گذشته، روان و با ثبات قابل توجهی در جریان بوده و در یک ماه منتهی به سوم اسفند معادل ۱.۹ میلیارد دلار با میانگین نرخ ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر دلار معامله شده. به گفته همتی این رقم علاوه بر ارز تامین شده توسط بانک مرکزی و واردات در مقابل صادرات در این مدت بوده است، نکته جالب توجه این که همیشه عرضه بیش از دو برابر معاملات انجام شده در این بازار است.  معاملات در سامانه نیما نشان میدهد واردکننده ها و صادرکننده ها چه دیدی نسبت به نرخ ارز دارند. خبرهایی که همتی از جزئیات معاملات در نیما میدهد، یک پیام دارد، صادرکننده ها میخواهند زودتر از دلارهایشان خلاص شوند.

نکته مهم اینجاست که همواره عرضه ارز از سوی صادرکننده ها بیش از ۲ برابر حجم تقاضا بوده. این یعنی نرخ در سامانه نیما باید وارد روند کاهشی شود، چون دلار به اندازه کافی در دسترس واردکننده هست. علاوه بر این، صادرکننده ها تشخیص دادند که دلار در بازه های فعلی نرخ مناسبی برای فروش دارد، و از طرف دیگر، واردکننده ها هنوز در نرخ های فعلی اماده خرید دلار نیستند و منتظر کاهش نرخ در هفته های آتی هستند. شاید آنچه که تجار از بازار ارز میخواهند، در هفته های اتی خودش در بازار ازاد و اسکناس هم نشان بدهد.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد