برنامه اکوخبر

خواب‌های تازه برای بازار سرمایه

حدود دو هفته پیش برای کنترل وضعیت بازار سرمایه، دامنه نوسان نامتقارن شد. تصمیمی که به گواه کارشناسان و سیر حرکت شاخص کل و خروج پول‌های حقیقی نتوانست به وضعیت بازار کمک کند

دیروز هم این تصمیم مهم از طرف دولت و مجلس گرفته شد که هر کدام از آنها به صورت غیرمستقیم و مستقیم بر بورس تاثیر خواهد گذاشت اما کارشناسان به این اثر مثبت آنها امیدوار نیستند.

 

خواب های تازه مجلس و دولت برای بازار سرمایه چه تاثیری بر روند این بازار خواهد داشت؟

اگر جزو فعالان بازار سرمایه باشید می دانید که شاخص کل همچنان به روند نزولی تدریجی خود ادامه می‌دهد و قدم به قدم به سطح حمایت بعدی نزدیک می‌شود. در همین حین شاهد انواع و اقسام تصمیم گیری های جدید در مورد این بازار هستیم و پشت سر هم سیاست هایی تدوین و ابلاغ میشوند که هر کدام می خواهند به روشی بورس را احیا کنند. اما اینطور به نظر می رسد که هیچ کدام نتوانستند در این راستا قدم مثبتی بردارند، حدود دو هفته پیش دامنه نوسان به صورت دستوری نامتقارن شد، با این امید که جلوی ضرر بیشتر حاضران در بازار گرفته شود اما نتیجه ای که مطلوب بود گرفته نشد. دیروز هم مجلس تصمیم گرفت که قیمت برق صنایع فلزی، پالایشگاهی و پتروشیمی ۲۷۵ درصد افزایش پیدا کند. عاملی که موجب افزایش هزینه‌های این صنایع و به تبع افت ارزش سهام آنها تو بازار می‌شود. در واقع با توجه به اینکه این صنایع شرکت‌های بزرگ بورس را شامل می‌شوند، انتظار می‌رود این تصمیم تاثیر منفی بزرگی بر بورس بگذارد. بعضی افراد می گویند مصوبه مجلس شاخص بورس را پائین می‌کشد و چشم انداز بازار را تیره‌تر از گذشته خواهد کرد. اما این تحلیل تا قبل از تصمیم دیشب ناظر بورس بود. دیشب ناظر در تصمیمی ناگهانی با هدف افزایش قدرت نقد شوندگی بازار ۹ هزار میلیارد تومان منابع تجهیز کرد. برخی تصور می کنند تزریق این مبلغ تا پایان اسفند کمک به افزایش قدرت نقد شوندگی و در ادامه رشد شاخص می کند.

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد