برنامه اکوخبر

رد پای بیت کوین در قیمت دلار

رئیس کل بانک مرکزی خبر از تصمیم‌های جدید برای رسمیت دادن به استفاده از بیت کوین در معاملات خارجی داده و گفته که به زودی صرافی‌هایی هم برای این کار در نظر گرفته خواهند شد

اما همه این‌ها مربوط به ارزهای دیجیتالی هستند که به صورت مجاز و قانونی تولید شده باشند. بنابراین هنوز تکلیف آن بخش از رمزارزها که به صورت غیرمجاز تولید می شوند و از قضا سهم بزرگی هم از کل ارزهای دیجیتال موجود در ایران دارند، روشن نیست.

 

از رمزارز ها برای واردات استفاده میشود

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده رمزارزهایی که به صورت رسمی استخراج شده‌اند می توانند در واردات استفاده بشوند. در واقع همتی گفت بانک مرکزی در این خصوص مصوبه هیات وزیران را گرفته و اخیرا اصلاحاتی هم روی آن انجام داده و مقرر شده افرادی که به طور قانونی و رسمی رمز ارز تولید می کنند امکان این را داشته باشند برای واردات از آن استفاده کنند. خبر دیگری که همتی داده این است که به زودی هم صرافی هایی برای بیت کوین مشخص میشود که در آن فقط برای مبادلات تجاری بتوان از ارزهای دیجیتال استفاده کرد. البته این هم تنها برای بیت کوین های مجاز و شناسنامه دار است. اما تکلیف بیت کوین هایی که به شکل غیرمجاز تولید میشن چیست؟ مشاهدات نشان میدهد با همه نظارت ها و سختگیری هایی که انجام شده، همچنان ماینرهای غیرمجاز مشغول به کار هستند؛ چرا که قیمت برق برای تولید بیت کوین بسیار به صرفه است. با توجه به جهش قیمت بیت کوین، احتمالا این روند تندتر هم بشود و معلوم هم نیست که ماینرهای غیرمجاز کشف شده، چه درصدی از کل ماینرهای فعال را تشکیل میدهند. با توجه به اینکه استفاده از رمزارز برای واردات، مشروط به مجاز بودن آن است، پس بخش زیادی از بیت کوین های داخلی به جای استفاده برای واردات، باید سر از صرافی های خارجی در بیاورند، این به معنی اینه که بیت کوینی که در داخل با برق ارزان تولید شده، به شکل دلاری به خارج صادر میشود، اما بازگشت ارزی به داخل نخواهد داشت. در حالیکه اگر وارد کانال تجاری می شد، میتوانست حداقل بخشی از نیاز ارزی واردکننده ها را تامین کند.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد